Cts. Ağu 17th, 2019

ŞİÖ Güvenlik Konseyi Sekreterleri 14. Toplantısı

-Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dönem Başkanı Kırgızistan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Güvenlik Konseyi Sekreterleri 14. Toplantısı’nda Afganistan’daki durum ve örgütün sınırları içindeki güvenlik konusu ele alındı

BİŞKEK (AA) – Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dönem Başkanı 'ın ev sahipliğinde gerçekleşen ŞİÖ Güvenlik Konseyi Sekreterleri 14. Toplantısı'nda 'daki durum ve örgütün sınırları içindeki güvenlik konusu değerlendirildi.

Kırgızistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Damir Sagınbayev'in ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Kongre Merkezi'nde gerçekleşen ŞİÖ Güvenlik Konseyi Sekreterleri Toplantısına, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Çin Kamu Güvenliği Bakanı Zhao Kejing, Kazakistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Kalmuhanbet Kasımov, Özbekistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Viktor Mahmudov, Tacikistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Mahmadali Vatanzoda, Pakistan Ulusal Güvenlik Bölümü Sekreteri Zafar İkbal, Hindistan'ın milli güvenlik konularından sorumlu Başbakan Danışmanı Adjid Doval, ŞİÖ Bölgesel Terörle Mücadele Yapısı (RATS) İcra Kurulu Başkanı Cumahon Giyesov ve ŞİÖ Genel Sekreteri Vladimir Norov katıldı.

Sagınbayev, güncel bölgesel ve uluslararası konular ile uyuşturucu kaçakçılığı, ulus ötesi organize suç örgütleri, bilgi güvenliği gibi konularının yanı sıra 14-15 Haziran'da başkent Bişkek'te yapılacak ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi için hazırlıkların görüşüldüğü toplantının ardından gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Afgan halkının ve hükümetinin, güvenlik ve ekonomi bakımından kalkınması, terör, aşırılık ve uyuşturucuyla ilgili suçlarla mücadelesinin desteklenmesi yönündeki kararlığın yinelendiğini bildiren Sagınbayev, katılımcıların, ŞİÖ coğrafyasında istikrar ve güvenliğin korunmasında, güçlendirilmesinde ve Afganistan'daki durumun hızlı çözüme kavuşturulmasında hemfikir olduğunu söyledi.

ŞİÖ Güvenlik Konseyi Sekreterlerinin, Afganistan'da etkisini artırmak için oluşturulan 'ŞİÖ-Afganistan temas grubunun faaliyetlerini desteklediğini' aktaran Sagınbayev, terör ve aşırılık bahanesi altında devletlerin içişlerine Birleşmiş Milletler'in (BM) müdahale etmesinin ve terörist, aşırılık yanlısı ve radikal grupların kullanılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi.