Paz. Tem 21st, 2019

“ŞİÖ'nün sınırlarını güvenli hale getirmek önceliğimizdir”

BİŞKEK (AA) – Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkesinin bu yıl dönem başkanlığını yaptığı 'ne (ŞİÖ) üye ülkelerin yer aldığı bölgede güvenlik konularının önemine dikkati çekerek, "ŞİÖ'nün sınırlarını güvenli hale getirmek önceliğimizdir." dedi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Ceenbekov, Bişkek'te gerçekleşen ŞİÖ'nun Güvenlik Konseyi Sekreterleri 14. Toplantısına katılan konuk güvenlik konseyi sekreterlerini kabul etti.

Kırgızistan'ın bu yıl ŞİÖ dönem başkanlığını yaptığını anımsatan Ceenbekov şu ifadeleri kullandı:

"Örgütümüz uluslararası sorunları çözebilecek küresel bir örgüttür. Dünyada hepimiz uluslararası siyasi ortamın nasıl değiştiğine, hangi değişikliklerin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. ŞİÖ'ye üye ülkeler güvenlik konularını akılda tutmalıdır. ŞİÖ bölgesini tehdit edebilecek dünyada bazı olumsuz süreçler yaşanıyor. Bu nedenle ŞİÖ daha derin entegrasyona devam etmelidir. ŞİÖ'nün sınırlarını güvenli hale getirmek önceliğimizdir."

Ceenbekov, terör örgütlerin, ŞİÖ'ye üye ülkelerde örgütlerine eleman devşirmelerinin önüne geçilmesinin ortak çabalarla mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Kırgızistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Damir Sagınbayev'in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, güncel bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra 14-15 Haziran'da başkent Bişkek'te yapılacak ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi için hazırlıklar görüşüldü.

  • Kırgızistan, ŞİÖ dışişleri bakanlarını ağırlıyor
  • – Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ŞİÖ’ye üye ülke dış ilişkileri bakanlarını kabul etti

  • Şanghay İşbirliği Örgütü Başkanlar Konseyi 19. Zirvesi
  • BİŞKEK (AA) – Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) üye ve gözlemci ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te toplandı.
    ŞİÖ Dönem Başkanı Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, konuk devlet ve hükümet başkanlarını ve uluslararası kurumların yöneticilerini Cumhurbaşkanlığı Konutları alanında yer alan Kongre Merkezi'nde karşıladı.
    Aile fotoğrafı çektirilmesinin ardından örgüte üye ülkelerin devlet başkanları ilk olarak dar formatta basına