Şişecam, cama dair tüm lojistik operasyonlarını tek merkezden yönetecek

İSTANBUL (AA) – Dünyada camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, Mersin'de cam ambalaj, cam ev eşyası ve düzcam faaliyet alanlarına dair tüm lojistik operasyonlarını tek merkeze topladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Şişecam, Mersin'de cama dair tüm lojistik operasyonlarının tek merkezden ve entegre yönetimini sağlayacak stratejik bir adım attı.

Mersin’de konumlandırılan ve yönetimi Arkas Lojistik tarafından üstlenilecek olan Şişecam Mersin Lojistik Merkezi, dün Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, Şişecam Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selma Öner, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & Arkas Lojistik Hizmetler Grup Başkanı Diane Arcas Göçmez, Arkas Lojistik İcra Kurulu Başkanı Onur Göçmez ve Arkas Lojistik Genel Müdürü Serhat Kurtuluş'un katılımıyla açıldı.

Şişecam Mersin Lojistik Merkezi aracılığıyla toplam 105 bin metrekare kapalı alanda yönetilecek operasyonlar ile 5 kıtada 70’den fazla ülkeye düzcam, cam ambalaj, cam ev eşyası ürün ihracatı gerçekleştirilecek.

Merkezde inşaatı devam eden ve başlayacak olan yeni ambar yatırımlarıyla birlikte hizmet verilecek toplam kapalı depo alanının 155 bin metrekareye çıkarılması hedefleniyor.

Şişecam Mersin Lojistik Merkezi'nden cam ambalaj faaliyet alanında 1.000 farklı ürünle 40 ülkeye, düzcam alanında 700'e yakın ürünle 50 ülkeye sevkiyat yapılması planlanıyor.

Cam ev eşyası faaliyet kolunda ise 250 farklı ürünü 30’a yakın ülkeye ulaştırma hedefi bulunuyor.

Aylık 2 bine yakın aracın işlem göreceği Şişecam Mersin Lojistik Merkezi’nin tedarik, lojistik, güvenlik gibi süreçlerinin yönetimi ise 120 kişilik bir ekiple Arkas Lojistik tarafından gerçekleştirilecek.

– "Tek Şişecam stratejisi ile uyumlu, entegre yönetim sağlayacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, Şişecam Mersin Lojistik Merkezi'nin, farklı üretim tesislerinin tüm lojistik faaliyetlerinin tek merkezden yürütülmesi anlamında Şişecam'ın stratejik hedefleri ile uyumlu ve önemli bir adım olduğunu aktardı.

Şişecam'ın cama dair farklı faaliyet alanlarında gerçekleştirdiği lojistik operasyonlarını tek merkezde toplama adımının, stratejik odaklarıyla uyumlu, entegre bir süreç yönetimine imkan sağlayacağının altını çizen Elverici, Şişecam'ın, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla küresel bir oyuncu konumunda bulunduğunu hatırlattı.

Elverici, şunları kaydetti:

"Üretim kapasitelerimiz açısından dünyada cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcam alanlarında ise en büyük beş oyuncu arasında bulunuyoruz. Geçtiğimiz yıl tamamladığımız birleşme sürecinin ardından ortaya çıkan 'Tek Şişecam' yapılanması, bize daha yalın, sade, yönetim süreçlerini merkezileştiren ve bu doğrultuda kolaylaştıran güçlü bir yapı sundu. Mersin'de, camın farklı alanlarındaki tüm lojistik operasyonlarımızı tek bir merkezde toplama hamlemiz de bu yaklaşımın bir başka ürünüdür. Tek Şişecam stratejisi ile uyumlu, entegre yönetim sağlayacak. Ana faaliyet alanlarımıza odaklanırken, bir yandan da bu faaliyetlerimizi destekleyen alanlarda gelişime yönelik hamleler yapıyor, bu adımlarımızda alanında güçlü iş ortaklarımızın uzmanlıklarından yararlanıyoruz.

Şişecam Mersin Lojistik Merkezi, düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalaj faaliyet alanlarında hizmet verecek. Küresel salgının yarattığı sıra dışı koşullar dünyada gerek üretim, gerekse tedarik zinciri süreçlerini etkiledi. Bu koşullara rağmen Şişecam, öngörülü kararları ve stratejik adımları ile bu süreçte tüm ekosistemi için sürdürülebilir değer yaratmaya devam etti. Optimizasyon ve operasyonel mükemmelliğe yönelik çalışmalarımız sayesinde üretim faaliyetlerinin devamlılığı etkin bir şekilde sağlandı. Ayrıca, dört kıtaya yayılan üretim faaliyetlerimizdeki konumlandırmamız tedarik zincirinde yaşanan olumsuzlukların daha etkin şekilde yönetilmesine de imkan tanıdı."

Şişecam Mersin Lojistik merkezi ile 3 faaliyet alanında, 5 kıtada 70'den fazla ülkeye ihracat gerçekleştireceklerini bildiren Elverici, küresel salgının etkisinin hangi boyuta ulaşacağının belirsizliğini koruduğu önümüzdeki dönemde de faaliyetlerini güçlü yetkinlik ve refleksleri kullanarak yönetmeye, iş süreçleri ve planlarında gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşlar için değer yaratmaya devam edeceklerini aktardı.

– "30 bin tedarikçimiz ile büyük bir zinciri yönetiyoruz"

Şişecam Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selma Öner de Şişecam’ın 30 bin tedarikçisi ile bugün Türkiye'de en fazla tedarikçi sayısına sahip şirket olduğunu ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün ürünleriyle 150'yi aşkın ülkeye ulaşan küresel bir oyuncu olarak, oldukça büyük bir tedarik zincirini yönetiyoruz. Bu kapsamda lojistik faaliyetlerimizin bir araya toplanması ve tek elden merkezi bir bakış açısıyla yönetilmesinin büyük bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz.

Şişecam Mersin Lojistik Merkezi'nde lojistik operasyonlarımızın yönetimini Arkas lojistik uzmanlığında tek merkezden sürdüreceğiz. Tedarik zincirine yönelik hızlı ve güçlü adımlarımız ile hem Şişecam’ın güçlü hedeflerine hem de geniş ekosistemimize yönelik önemli katkılar sunmaya devam edeceğiz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, son 5 yılda ülkeye 10 milyar liraya yakın yatırım yaptıklarını belirterek, "Türkiye’ye toplam değeri 4 milyar lirayı aşan iki yeni yatırım yapacağız. Mimari camlar ve otomotiv camına yönelik iki yeni float hattı yatırımı için düğmeye basıyoruz." ifadelerini kullandı.

Şişecam'dan yapılan açıklamaya göre, Polatlı'yı Avrupa'nın en büyük düzcam üretim üslerinden biri haline getiren Şişecam Ankara Fabrikası'ndaki TR8 fırınının resmi açılışı yapıldı.

Açıklamada Şişecam'ın mimari camlar ve otomotiv hamcamı alanlarında gerçekleştireceği yeni yatırım planlarına ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kırman, Şişecam'ın Türkiye'de hızla yükselen cam talebini karşılama ve tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratma hedefi doğrultusunda mimari camlar ve otomotiv hamcamına yönelik iki dev float hattı yatırımı yapacağını bildirdi.

Kırman, bugün 4 kıtada, 14 ülkede 43 tesisiyle üretim faaliyeti gösteren, 22 bin çalışanı ile katma değerli ürünlerini 150'den fazla ülkeye ulaştıran Şişecam'ın, ülkeye ve paydaşlarına yatırımları ve ürünleri ile değer katmaya durmaksızın devam ettiğini kaydetti.

Şişecam'ın Türkiye'ye toplam değeri 4 milyar lirayı aşan iki yeni yatırım yapacağını belirten Kırman, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizde hızla yükselen cam talebini karşılama ve tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma hedefimiz doğrultusunda mimari camlar ve otomotiv camına yönelik iki yeni float hattı yatırımı için düğmeye basıyoruz. Mimari camlar alanında günlük 1.200 ton kapasiteli hat için yepyeni bir tesis kurarak, dünyanın devam eden yatırımlar açısından en yüksek kapasiteye sahip 5 düzcam yatırımından birini hayata geçireceğiz. Günlük 750 ton kapasiteli otocam float hattı yatırımımız ise özel tasarımı ve yüksek kapasitesi ile Şişecam'ın vizyonunun ve teknolojik yetkinliklerinin simgesi niteliğinde olacak.

Bunun için sadece hat yatırımı yapmakla kalmayacağız. Aynı zamanda var olan tesislerimize bir yenisini daha ekleyerek yepyeni bir fabrika da kuracağız. Yüksek kapasitesi ile ne Amerika'da ne de Avrupa'da da eşi benzeri bulunan bu float hattı, bugün dünyada devam eden yatırımlar arasında en yüksek kapasiteye sahip 5 düzcam yatırımından biridir. Bu yeşil saha yatırımının tamamlanmasıyla birlikte ülkemizdeki float üretim kapasitemiz yüzde 30 artarak 2,6 milyon ton hacmine ulaşacaktır. Yatırımımız, iç talebin karşılanmasında önemli rol oynayarak girdi verdiğimiz sektörlerin ihracatını desteklerken, düzcam alanında Avrupa lideri Şişecam'ın güçlü konumunu da pekiştirecektir."

– "Kimsenin yapamadığını yapabilen' konumumuzu koruyoruz"

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Kırklareli'nde yapılacak günlük 750 ton kapasiteli otocam float hattının yüksek kapasitesiyle dünyanın sayılı örneklerinden olduğunu vurguladı.

Otomotiv hamcam ihtiyacının en verimli şekilde karşılanmasına yönelik olarak Kırklareli'nde hayata geçirecekleri float hattının, 4,8 metre, standardın üzerinde net ene sahip olduğunu aktaran Kırman, şunları kaydetti:

"Bu hat genişliği sayesinde, devreye girmesiyle birlikte, hattan alınabilen cam miktarı cam çekiş hızı değişmeden artacaktır. İnce cam üretebilecek şekilde özel olarak tasarlanmış olan hat, bu özelliği ile üretimde yüksek oranda verimlilik de sağlayacaktır. Böylesi bir yatırım, faaliyet alanlarının oyun kurucusu Şişecam'ın öncü vizyonunun ve teknolojik yetkinliklerinin sonucudur. Otomotiv hamcamına yönelik üretimin büyük çoğunluğunun yeni yapılacak geniş float hattına taşınması sayesinde mevcut durumda otocama yönelik üretim yapan Kırklareli TR1 Float hattımız, daha yüksek verimlilikle mimari camlar odaklı üretim yapabilecektir. TR1 Float hattımızın soğuk tamirini de kapasitesini günlük 1.000 ton seviyelerine çıkartarak gerçekleştirmeyi ve yenilemeyi planlıyoruz. Otocam iş kolunun otocama özel teknik üretim alt yapısı bulunan float hattına sahip olması, otocam faaliyetimizin büyümesini ve otomotiv yenileme camı ihracat atılımlarımızı doğrudan destekleyecektir."

Kırman, Şişecam'ın bu iki büyük yatırımı gerçekleştirirken yüksek kapasite, verimlilik ve yetkinlikler konusundaki iddiasını, yatırımların tamamlanma süresi açısından da ortaya koyduğunu vurguladı.

Bir düzcam hattının tasarımından devreye alınmasına kadar geçen sürenin ortalama 25-30 ay olduğunu aktaran Kırman, Şişecam'ın, otomotiv hamcamı float hattının 18 ayda, mimari camlar float hattının ise 24 ayda tamamlanmasını hedeflediğini belirtti.

Kırman, bunun, oldukça iddialı bir hedef olduğunu vurgulayarak, "Zaten böylesi güçlü hedeflerin ve zorlu projelerin hayata geçirilmesi de ancak Şişecam'ın kabiliyetleri dahilinde mümkündür. 5 Eylül 1981'de Türkiye'yi float üretim teknolojisi ile tanıştıran, 40 yıl önce, o dönemde Balkanlarda ve gelişmekte olan ülkelerde başka hiç bir teşebbüsün sahip olmadığı bu yetkinliğin yegane sahibi konumunda olan Şişecam'ın 40 yıl sonra da 'kimsenin yapamadığını yapabilen' konumunu koruduğunu gururla ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

– "Dünya cam ve kimyasallar liglerinde güçlü konumdayız"

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Kırman, Şişecam'ın dünya cam ve kimyasallar liglerinde güçlü konumda olduğunu belirtti.

Bugün üretim kapasiteleri açısından dünyada cam ev eşyası alanında ikinci büyük üretici olduklarını vurgulayan Kırman, düzcam ve cam ambalaj alanlarında en büyük 5 üreticiden biri konumunda bulunduklarını aktardı.

Kırman, şunları kaydetti:

"Dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmamızın yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideriyiz. Şişecam, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefi doğrultusunda ilerlerken, ülkemizi geniş bir coğrafyada temsil ediyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde düzcamdan cam ev eşyasına, otomotiv camlarından cam ambalaja, cam elyaftan cam geri dönüşümüne, madenden soda ve krom kimyasalları üretimine kadar çok farklı iş kollarında faaliyet gösteriyoruz."

– "Milyarlarca liralık yeni yatırım müjdeleri vermek konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz"

Ahmet Kırman, Şişecam'ın tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratacak ve girdi verdiği sektörlerin büyümesini, ihracatını destekleyecek yatırımlara ara vermeden devam edeceğini bildirdi.

Geçen dönemde küresel salgının tüm dünyada yarattığı belirsizlik ortamına ve olağan dışı koşullarına rağmen ülkenin cam talebini karşılama ve ekonomisi için değer yaratma önceliği kapsamında yatırımları ara vermeden sürdürdüklerini vurgulayan Kırman, iç pazarda oluşan talebi önceliklendirerek ihracatı önemli ölçüde kıstıklarını ve ülkede gerçekleştirdikleri düzcam üretiminin yaklaşık yüzde 90'lık kısmını yurt içi pazara sunduklarını kaydetti.

Kırman, Yenişehir'de 240 bin ton kapasiteli fırının soğuk onarımını tamamlayarak 400 milyon liralık yatırımla yenilediklerini ve ateşlediklerini bildirdi.

Gelecek dönemde de aynı yaklaşımı benimseyerek doğru alanlarda yapacakları hamlelerle şirketin küresel ayak izini genişletirken, Türkiye'ye yatırım yapmaya ve paydaşlar için sürdürülebilir değer yaratmaya devam edeceklerini aktaran Kırman, "Ülkemize son 5 yılda yaptığımız soğuk tamir, teknoloji ile uyumlandırma ve yeni yatırımların tutarı 10 milyar liraya yakındır. Gelecek yıllarda da ülkemize hem yeni yatırımlarımız olacaktır hem de var olan tesislerimizin gelişen teknoloji ile uyumlandırılması ve soğuk tamir süreçleri için yıllık en az 1 milyar liralık olağan yatırımlar yapılacaktır. Önümüzdeki 2 yıl içinde ülkemize milyarlarca liralık yeni yatırım müjdeleri vermek konusunda da çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

– "Polatlı, Avrupa'nın en büyük düzcam üslerinden biri"

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Ankara Fabrikası ikinci fırın yatırımı ile ilgili de bilgi verdi. Yıllık 240 bin ton kapasiteli ikinci fırının, Türkiye'de hayata geçirdikleri en güncel, yeni yatırımları olduğunu belirten Kırman, Şişecam'ın, ikinci fırın yatırımının da devreye girmesiyle Polatlı'yı Avrupa'nın en büyük düzcam üslerinden biri haline getirdiğini aktardı.

Yıllık üretim kapasitesi 540 bin tona ulaşan Ankara fabrikasının; Türkiye'deki düzcam fırını sayısının 8'e, global düzcam üretim kapasitesinin yıllık 3,5 milyon ton seviyesine ulaşmasını sağladığını bildiren Kırman, şunları kaydetti:

"Yeni yatırımımızla birlikte Polatlı'da istihdam sağladığımız toplam çalışan sayımız da 300'ü aşmıştır. Cam; çevre, iklim, enerji ve sağlık gibi küresel açıdan en kritik konulara çözüm üreten ve geleceği şekillendiren stratejik öneme sahip bir malzemedir. Dünya, 2022 yılında Birleşmiş Milletler'in kararıyla, bugün hayatımızın her alanına girmiş olan camın bu stratejik önemini vurgulamak amacıyla Dünya Cam Yılı'nı kutlamaya hazırlanmaktadır. 5 bin yıllık geçmişe sahip olan camın geleceğine inanıyor, bu gelişim yolculuğunda öncü rolümüzü daha da güçlendirmek için durmaksızın çalışıyoruz."

İSTANBUL (AA) – Şişecam, MerComm tarafından bu yıl 35'incisi düzenlenen, uluslararası raporlama yarışması "Annual Report Competition (ARC)" kapsamında ‘Cam Üretimi’ kategorisinde bronz ödüle layık görüldü.

Şişecam'dan yapılan açıklamaya göre, küresel bir oyuncu olan şirket, 2020 yılı Faaliyet Raporu ile 27 ülkeden 1.875 firmanın faaliyet raporunun değerlendirildiği yarışmada "Cam Üretimi" kategorisinde ödül almaya hak kazanan tek şirket oldu.

Verilen bilgiye göre, dünyanın en büyük uluslararası raporlama yarışması ve "Faaliyet Raporlarının Oscarı" olarak nitelendirilen ARC'ye bu yıl Türkiye'den de 87 firma katıldı.

Geçtiğimiz yıl geleneksel faaliyet raporu kategorisinde "Gümüş", "Kusursuz Uyum Mükemmel İşleyiş" konseptinde ise kurgulanan kapak ve tasarım kategorisinde "Bronz" ödülün sahibi olan Şişecam, bu yıl da cam sektöründe tek ödül alan firma olarak başarısını sürdürdü.

1987 yılından bu yana sahiplerini bulan ABD merkezli ARC Ödülleri, bugün dünyada herhangi bir yayın ya da ticaret organizasyonuyla bağı bulunmayan tek faaliyet raporu yarışması olma özelliği taşıyor.

Büyük kuruluşlardan orta ölçekli şirketlere, devlet kurumlarından STK’lara ve faaliyet raporu ajanslarına kadar geniş bir katılımcı profilinin başvuru yapabildiği yarışma, faaliyet raporlarını yaratıcılık ve yenilikçilik anlayışı ile hazırlayan firmaları ödüllendirmek ve çalışmalarını uluslararası alanda duyurmak hedefiyle gerçekleştiriliyor.