Sivas'ta bir kadının onikiparmak bağırsağındaki kaçak ameliyatsız yöntemle kapatıldı

SİVAS (AA) – Sivas'ta, bir kadının onikiparmak bağırsağındaki kaçak, "kurt kapanı" olarak bilinen ameliyatsız yöntemle kapatıldı.

Medicana Sivas Hastanesinden yapılan açıklamaya göre, 61 yaşındaki Hayriye Binay, uzun süredir devam eden bulantı, kusma ve kronik ishal şikayetleri nedeniyle hastaneye başvurdu.

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Erol Çakmak tarafından yapılan endoskopi sonucunda, Binay'ın onikiparmak bağırsağında kaçak tespit edildi.

Çakmak, ameliyatsız olarak kaçağı kapatarak hastayı sağlığına kavuşturdu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Çakmak, bu tarz vakaların dünyada çok nadir görüldüğünü belirterek, "Onikiparmak bağırsağı ile kalın bağırsak arasında olan kaçak, hastaya kilo kaybı başta olmak üzere karın ağrısı, iştahsızlık, kusma, ishal gibi şikayetler verir. Dünyada çok nadir görülür ve kanser, crohn, divertikül gibi bozukluklara bağlı gelişen bu kaçak hastayı telafisi olmayan ölümcül sonuçlara götürebilir." ifadelerini kullandı.

Hastanın şikayetleriyle birçok sağlık kuruluşuna başvurduğunu ancak net bir tanı alamadığını, son bir yıllık şikayetlerinde kilo kaybının artmasıyla kliniklerine geldiğini ifade eden Çakmak, yapılan endoskopide onikiparmak bağırsağında kaçak yani fistül olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Çakmak, ardından hastaya kolonoskopi yapıldığını ve işlemde kaçağın bağırsağa açıldığı fistül ağzının görüldüğü bilgisini verdi.

Bu tip kaçakların genellikle ameliyatla kapatıldığını ancak uzun yatış ve hastanın bakım süreci gibi etkenleri ve komplikasyonları göz önünde bulundurarak ameliyatsız yönteme karar verdiklerini, OTSC klemps yani "kurt kapanı" olarak bilinen metalik klipsi başarılı şekilde bölgeye yerleştirerek kaçağı kapattıkları belirten Çakmak, şunları kaydetti:

"Hastamız duodenokolik fistülün OTSC ile kapatılan dünyada ikinci hastadır. Yaptığımız endoskopi ve kolonoskopi ile kaçağın her iki tarafının başarılı şekilde kapandığı görüldü. İşlemden sonra oral beslenmeye başlayan hastada kusma ve ishal şikayetlerinin kaybolduğu görüldü. Kısa sürede taburcu ederek evine gönderdik. Bundan sonraki hayatında bu tarz şikayetleri olmayacak, sadece rutin kontrolleri ihmal etmemesi gerekiyor."

Hayriye Binay ise sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek, Çakmak ve ekibine teşekkür etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GİRESUN (AA) – AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İç Anadolu’yu Karadeniz Bölgesi’ne bağlayan, Sivas-Giresun güzergahında Şebinkarahisar ilçesinde yer alan Eğribel Tüneli’nin toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olacak.

Kazı çalışmaları tamamlanan 5 bin 900 metrelik çift tüpten oluşan tünelin şu ana kadar sağ tüpünde 4 bin 796, sol tüpünde ise 36 metre nihai beton kaplama çalışması yapıldı. Tünelin hizmete girmesiyle ulaşım 2 bin 200 metre yerine 1860 ve 1710 metre seviyesinde sağlanacak.

Tünelle, kış mevsiminde tipi ve fırtına nedeniyle ulaşımın zaman zaman durduğu Eğribel Geçidi’ndeki güvenlik tehditleri ortadan kalkacak. Yol 6,5 kilometre kısalarak zamandan 25 dakika tasarruf sağlanacak.

Kesintisiz trafik akışı ve konforlu ulaşım sağlayacak tünel, böylece bölgenin ticaret, ekonomi, sanayi ve turizmine katkı sunacak.

Tünel ayrıca iklimler arası geçiş noktasında yer alıyor. Tünelin bir ucunda Karadeniz’in yeşil çayırları ve ormanları yer alırken, diğer ucunda karasal iklimin bozkırları bulunuyor. Tünelin kuzeyinde sisli ve bulutlu hava hakim olabilirken, güney tarafında ise güneşli ve açık havayla karşılaşılabiliyor.

Tünel, bu yönüyle seyahat edenlerin 5 dakikada bozkırdan yeşile, yeşilden bozkıra farklı hava şartlarına geçişini sağlıyor.

İnşaatta tünel şefi olarak görev yapan Yaşar Gümrükçüoğlu, AA muhabirine, tünelin yapılma amacının kış şartlarından etkilenmeden rahat şekilde Şebinkarahisar ve Giresun arasında ulaşımın sağlanması olduğunu söyledi.

Tünelde kazı ve destekleme çalışmalarının tamamen bittiğini anlatan Gümrükçüoğlu, “Şu anda betonlama aşaması sürüyor. Bu aşama, kazı ve destekten sonra nihai kaplama, kemer beton çalışmasıdır. Sağ tüpte bu çalışmalar bitmek üzere, sol tüpte devam ediyor.” diye konuştu.

“Yarım asırlık rüyamız da gerçekleşmiş olacak”

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ise çetin geçen kış aylarında kar, tipi, fırtına ve buzlanma nedeniyle Eğribel Geçidi’nde ulaşımda zaman zaman aksama yaşandığına dikkati çekti.

Eğribel Tüneli sayesinde geçitte yaşanan bu sıkıntıların tamamen sona ereceğini belirten Yılancı, “Konforlu ulaşımla Şebinkarahisar ve bölge insanı, kışın da ticaretten turizme her yönüyle bundan faydalanmış olacak. Eğribel Geçidi’ndeki sıkıntıları sona erdirecek bu proje sayesinde yarım asırlık rüyamız da gerçekleşmiş olacak.” dedi.

Yılancı, tünelin sadece Giresun ve Şebinkarahisar ölçeğinde değil ülke genelinde de büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Doğu Karadeniz’den İç Anadolu ve Akdeniz’e uzanan önemli bir ulaşım ağının da bir parçası. Doğu Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan en kısa güzergah olan Giresun-Şebinkarahisar-Sivas kara yolu, Eğribel Tüneli ile hem daha kısa hem de daha güvenilir hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

SİVAS (AA) – İmranlı Kaymakamlığı ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen proje kapsamında Kızılırmak’ın ilçe merkezinden geçen her iki yakasında, yaklaşık bin metrekarelik alanda ıslah çalışmaları tamamlandı ve çevre düzenleme çalışması başlatıldı.

Nehrin iki yakasında yürüyüş yolları, yeşil alanlar ve parkların yer alacağı projenin ardından Kızılırmak’ın, turizme hizmet ederek doğduğu topraklara değer katması amaçlanıyor.

Kaymakam Hüseyin Çamkerten, AA muhabirine, ilçeden doğan ve 1355 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak’ın, Türkiye’nin en uzun akarsuyu unvanına sahip olduğunu anımsattı.

Nehrin İmranlı bölümünde kalan kısmının, bakımsızlığı ve ırmak ile birleşen derelere insan sağlığı için tehdit oluşturacak atıkların duyarsızca atılması nedeniyle sorun teşkil ettiğini belirten Çamkerten, “Irmağın bakımsızlığı dikkatimizi çekti. DSİ ile görüşerek 23 Mart’ta kaymakamlığımız bünyesinde ıslah ve çevre düzenlemesi çalışması başlattık.” diye konuştu.

Çamkerten, Kızılırmak havzasının ve derelerin ıslahı projesinin, DSİ ve kaymakamlık personelinin özverili çalışmalarıyla 19 Nisan’da tamamlandığını ifade etti.

Yabani ağaçlar temizlendi

Islah çalışması hakkında bilgi veren Çamkerten, şunları kaydetti:

“İlçede bulunan 3 köprüyü kapsayan ve yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki alanda kendiliğinden biten yabani ağaçlar, Kızılırmak’ın eşsiz görüntüsünü bozuyordu. Bu ağaçların tamamı, ıslah çalışmaları kapsamında temizlenerek kaymakamlığımızca belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere kışlık yakacak olarak hibe edildi. Ayrıca ırmak içinden 400 kamyon atık ve çöp çıktı.”

Çamkerten, işe başlarken çok büyük bütçelerinin olmadığını dile getirerek, “DSİ’nin kendi bütçesi ve kaymakamlığın da biraz katkısı oldu. Bunu yaparken İmranlı’yı daha güzel bir görüntüye kavuşturmayı amaçladık.” dedi.

Kızılırmak’ı turizme kazandırmayı hedeflediklerini aktaran Çamkerten, şunları söyledi:

“Ülkemizin en uzun ırmağı olan Kızılırmak’ın, hak ettiği güzelliğe kavuşabilmesi için bu çalışmayı başlattık. Hemşehrilerimizin aileleri ile yürüyüş yapabileceği bir çevresel düzenleme önemliydi. İmranlı’ya ve geleceğe dokunmak için hayatın kaynağı olan suyun kalitesini artırmayı amaçlıyoruz. Akarsuyumuzda katma değeri yüksek bir ıslah ve çevre düzenlemesi çalışması, bölge için ertelenemez bir zaruret olarak önümüzde duruyordu. Bu yüzden idari çalışmalarımızın yanında ıslah projesini de başlattık.”

Kaymakam Çamkerten, temizlenen yabani ağaçların yerine İlçe Orman İşletme Şefliğinden temin edilecek yeni çam ağaçları dikilerek planlı ve sürdürülebilir ağaçlandırma modelinin ilçeye kazandırılacağını sözlerine ekledi.