Solar İstanbul 2020 Fuar ve Konferansı

İSTANBUL (AA) – İş Bankası Ticari Bankacılık Pazarlama Müdürü Ethem Eliaçık, 2019 yılı sonuna kadar toplam enerji üretim finansmanlarının yaklaşık yüzde 70'ini yenilenebilir enerji santralleri yatırımlarının oluşturduğunu belirterek, "Yönümüzü yenilenebilir enerji finansmanına daha çok çevirmek istiyoruz ve çatı tipi güneş santralleri için verilen kredileri fırsat olarak görüyoruz." dedi.

Eliaçık, Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı'nın (Solar İstanbul 2020) "Güneş Enerjisi ve Finans" oturumunda yaptığı konuşmada, 20 yıldan uzun süredir kurumları bünyesindeki proje gruplarıyla enerji alanındaki projelerin değerlendirmelerini yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de özellikle sanayi çatılarının önemli kısmının güneş panelleriyle dolacağı öngörüsüyle "İş'te Güneş Kredisi"ni çıkardıklarını dile getiren Eliaçık, 2019 sonuna kadar toplam enerji üretim finansmanlarının yaklaşık yüzde 70'ini yenilenebilir enerji santrallerinin oluşturduğunu ifade etti.

Eliaçık, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgilerinin sadece finansman sağlamaya dayanmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Biz yenilenebilir enerji alanının içinde olmak, bu alandaki paydaşlarla bir arada olmak ve paydaşları destekleyerek Türkiye'nin bu alanda daha hızlı yol almasını sağlamak üzere buradayız. Müşterilerimizin de bu konuyu önemsemesini istiyoruz. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde bu konularda müşterilerimizin yapacağı yatırımların, eğer uzun süre işletmelerini yaşatmak istiyorlarsa, 7-8 sene sonra kendilerine indirimli faiz olarak geri döneceğini söyleyebiliriz. Yönümüzü yenilenebilir enerji finansmanına daha çok çevirmek istiyoruz ve çatı tipi güneş santralleri için verilen kredileri de fırsat olarak görüyoruz."

– "2,5 milyon ton karbon salımı önlendi"

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) Finans Kurumları İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu da TurSEFF'in sürdürülebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarına finansman sağlamak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından geliştirilen bir finans programı olduğunu ifade etti.

Program kapsamında bugüne kadar 1553 proje için 640 milyon avroluk finansman sağladıklarını söyleyen Hatipoğlu, "Bu finansmanla yaklaşık 2,5 milyon ton karbon salımı önlenmiş oldu. Bu da 926 bin aracın trafikten çekilmesine denk geliyor. 1553 projenin 404'ü güneş enerjisi santrali oldu. Bu da 355 megavata ve 280 milyon avroya denk geliyor." dedi.

Hatipoğlu, güneşte araziden ziyade çatıya odaklandıklarını ve şu anda çatıda 58 adet 16 megavatlık ve 15 milyon avroluk bir performanslarının söz konusu olduğunu bildirdi.

AKLeasing Satış Müdürü Murat Ateş de çatı tipi güneş santrali uygulamalarının herkes için yeni bir alan olduğunu ancak yatırımcıların bu alanda istekli olduklarını dile getirdi.

Yeni bir alan olması nedeniyle çatı tipi uygulamalarda kendilerine gelen taleplerin arazi tipi güneş uygulamalarına kıyasla henüz olgunlaşmadığını belirten Ateş, "Çatı tipi kurulumlar çok daha riskli. Bizim burada tavsiyemiz, gelen projelerin hızlı ve daha sağlıklı olması için yatırımcıların doğru firmalar ve doğru tedarikçilerle yola çıkması, iyi bir analiz sürecinden geçerek tarafımıza fizibilitelerle başvurması." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Otokar, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA Mobility) katılarak 12 metrelik elektrikli otobüsü Kent Electra'nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, bu yıl "Bundan sonra bizi ne hareket ettirecek?" sloganıyla düzenlenen ve salgın sonrasında Avrupa'nın ilk yüz yüze otomobil fuarı olan IAA Mobility'ye katıldı.

Fuarda 12 metrelik şehir içi elektrikli otobüsünü tanıtan Otokar'ın Webasto pilleriyle güçlendirilen Kent Electra otobüsü fuar boyunca yolcu taşımacılığı yaptı.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın 50'den fazla ülkesinde milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkanı sunan Otokar'ın elektrikli otobüsü IAA Mobility 2021'de emisyonsuz araçlar için tahsis edilen "Blue Lane" hattında hizmet verdi.

Kent Electra, Webasto iş birliğiyle 6 gün boyunca fuar alanı ve şehir merkezi arasında 1.000 kilometrenin üzerinde yol yaptı ve 2 bini aşkın fuar ziyaretçisini taşıdı.

Dinamik ve modern tasarımıyla dikkati çeken Kent Electra; daha temiz çevre, daha sessiz trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlamak hedefiyle tasarlandı.

Otokar Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen, Voith şanzımanlı Kent Electra, tasarımının yanı sıra konforu, teknolojisi, güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle Münih'te dikkatleri üzerinde topladı.

Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen Kent Electra, Münih IAA Mobility 2021'de de yolcuların beğenisini kazandı.

İSTANBUL (AA) – Otokar, Londra'daki Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı'nda (DSEI) COBRA II MRAP ve zırhlı paletli aracı TULPAR'ı MIZRAK kule sistemiyle sergileyip, dünyaca ünlü askeri araçlarıyla kara sistemlerindeki kabiliyetlerini tanıtacak.

Otokar açıklamasına göre, Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Şirket, Avrupa'nın en büyük savunma sanayii ve güvenlik fuarında bir kez daha yerini aldı. Türk savunma sanayiini yurt dışında temsil eden Otokar, DSEI Fuarı’na COBRA II MRAP Mayına Karşı Korumalı Araç ve TULPAR paletli zırhlı aracı ile katıldı. Mühendislik gücü, üstün tasarım ve test kabiliyetleri, üretim deneyimi ve kendini kanıtlamış ürünleriyle dünya savunma sanayii sektöründeki konumunu her geçen gün güçlendiren Otokar 17 Eylül'e kadar sürecek olan fuarda, küresel ölçekte büyük beğeni toplayan TULPAR'ı MIZRAK kule sistemi ile sergileyecek.

Otokar ayrıca bugüne kadar Türkiye’de ve dünyada görev alan COBRA II’nin Mayına Karşı Korumalı Aracı COBRA II MRAP'ın da tanıtımını yapacak. Otokar, 4 gün sürecek organizasyonda dünyaca ünlü askeri araçlarını tanıtarak kara sistemlerindeki kabiliyetlerini aktaracak.

– "Ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar'ın askeri araçlar alanında 30 yılı aşkın tecrübesiyle kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz edip, modern orduların güncel ve gelecek ihtiyaçlarına yönelik araçlar geliştirdiğini belirtti.

Görgüç; "Tamamı kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilen araçlarımız çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, riskli bölgelerde aktif olarak hizmet veriyor. Savunma sanayiinde kara sistemleri alanında kullanıcımızın farklı ihtiyaç ve beklentilerini analiz ediyor, mühendislik kabiliyetlerimiz ve üstün Ar-Ge imkanlarımız ile bu ihtiyaçları yanıtlayabilecek çözümleri hızlı şekilde geliştiriyoruz. Fuar süresince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Otokar'ın ihracat pazarlarında sadece araç üreticisi olarak değil satış sonrası hizmet faaliyetleri ve teknoloji transferi kabiliyeti ile de fark oluşturduğunu belirten Görgüç şunları kaydetti:

"Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her zaman gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin yanı sıra dünyada NATO ülkeleri dahil 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcımız için günümüz ve gelecek tehditlerine karşı en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Bugün 33 bine yakın askeri aracımız NATO ve Birleşmiş Milletler güçleri kapsamında aktif olarak hizmet veriyor. Hedefimiz ihracat faaliyetlerimizi artırıp ülke ekonomimize ve savunma sanayimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamak."

– Yeni nesil zırhlı muharebe aracı TULPAR

Açıklamaya göre, ismini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21'inci yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. İngiltere’de Otokar tasarımı MIZRAK kule sistemi ile sergileniyor. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip araç, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edildi. TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına tek bir platform ile cevap veriyor.

TULPAR zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta kontrol aracı, 105 mm silah taşıyan hafif ve orta ağırlık sınıfı tank gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor. Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısıyla birlikte müşteriye özel çözümler oluşturulabiliyor. Ayrıca süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.

– En zorlu görevler için üretilen COBRA II MRAP

İhracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken COBRA II Mayına Karşı Korumalı Araç (COBRA II MRAP) araç ise riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve mayın koruma ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyetiyle birlikte sunuyor.

Dünyadaki benzer mayına karşı korumalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle sadece stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilen araç, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 kişiye kadar personel taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı gereksinimlerine uygun olarak 3 veya 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.