"Enter"a basıp içeriğe geçin

Son Dakika Joe Biden Haberleri

 • Trump, Biden'ın 20 Ocak'taki yemin törenine katılmayacağını açıkladı

  WASHINGTON (AA) – Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Trump, Biden’ın yemin ederek göreve başlayacağı törene katılıp katılmayacağına ilişkin sorulara açıklık getirdi.

  Trump, paylaşımında, “Merak edenler için, 20 Ocak’taki göreve başlama törenine katılmayacağım.” ifadesini kullandı.

  ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan tartışmalı başkanlık seçimlerini Demokrat Joe Biden kazanmıştı. Ülkedeki yasalar gereği Biden, 20 Ocak’ta başkent Washington’da düzenlenecek törenle görevine başlayacak.

 • ABD'de Kongre başkanlık seçimini Biden'ın kazandığını resmi olarak tescil etti

  ANKARA (AA) – ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde belirlenen Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı Kongre oturumunda, Demokrat Joe Biden lehine seçim sonuçları resmen tescil edildi.

  ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Biden’ın kazandığını resmen onayladı.

  Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle okundu.

  ABD Kongresindeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan oldu.

  Muhabir: Emel Gözellik

 • ABD Senatosu Çoğunluk Lideri McConnell, Biden'ın zaferini kabul etti

  NEW YORK (AA) – Kentucky Senatörü McConnell, Senatoda yaptığı konuşmada, Seçiciler Kurulunun dünkü oylamasının Biden’ın başkan olacağına yönelik şüpheleri ortadan kaldırdığını söyledi.

  “Birçoğumuz başkanlık seçimlerinden farklı bir sonuç bekliyordu ama hükümet sistemimizde 20 Ocak’ta kimin başkanlık yemini edeceğini belirleyen süreçler var.” diyen McConnell, “Seçiciler Kurulu konuştu. Bu nedenle bugün seçilmiş başkan Joe Biden’ı tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

  McConnell, ABD Başkan Yardımcılığına seçilen Kamala Harris’i de tebrik ederek, “Tüm Amerikalılar, ulusumuzun ilk kez bir kadın başkan yardımcısı olmasından gurur duyabilir.” dedi.

  Trump’ın paylaşımı

  McConnell’ın Biden’ın zaferini kabul etmesinin ardından Trump’ın Twitter paylaşımı ise dikkati çekti.

  Seçimlerdeki “usulsüzlük” iddialarından geri adım atmayan Trump, “Oy yolsuzluğuyla ilgili muazzam kanıt yağıyor.” paylaşımında bulundu.

  McConnell’ın, Biden’ı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den sonra tebrik etmesi de tepki çekti.

  Putin, yeni ABD Başkanı’nı tebrik etmek için resmi sonuçların açıklanmasını beklemişti.

  Muhabir: Betül Yürük


Haber Lütfen AA üyesidir. İletişim: haberlutfen@gmail.com