"Enter"a basıp içeriğe geçin

Son Dakika Süleyman Soylu Haberleri

 • İçişleri Bakanı Soylu: Terörle mücadele tarihinin en güçlü döneminde

  İZMİR (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balçova ilçesindeki bir otelde düzenlenen İzmir İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı’na katıldı.

  Bakan Soylu, konuşmasında, Türkiye’nin güvenlik başlıklarını bir zincirin halkalarına benzetti.

  Bu zincirin, en zayıf halkası kadar sağlam olduğuna dikkati çeken Soylu, şöyle konuştu:

  “Türkiye’nin güvenlik başlıklarını bir zincir olarak tarif edersek, bu zincirin en önemli halkalarından biri olan terörle mücadele, tarihin en güçlü dönemindedir. PKK’nın kala kala 320 elemanından daha aşağı bir elemanı kaldı. Aslında sayı farklı ama biz onu bir süre sonra ‘sürpriz’ olarak tekrar söyleyeceğiz. Onlar da mağaraya sıkıştı. Katılanın 5 katını ikna edip dağdan indiriyoruz. Yurt dışı yatırımcıları da içerideki desteğini hemen hemen çekmiş durumda. Suriye ve Irak’ta da nereye kadar devam edecekleri meçhuldür.”

  Trafik meselesinin de güvenlik zincirinin bir diğer halkası olduğunu dile getiren Soylu, bu konuda da Türkiye’nin tarihte olmadığı kadar başarılı bir dönem yaşadığını söyledi.

  Birleşmiş Milletlerin trafikteki can kayıplarını yüzde 50 azaltma hedefini tutturan iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu anlatan Soylu, bu başarıda bölünmüş yollar, otoyollar, havalimanı yatırımları, acil müdahale ve eğitimin büyük rol oynadığını ifade etti.

  Soylu, trafik kazası sonucu can kayıplarında 2011 yılında Dünya Sağlık Örgütünün Türkiye ile ilgili yayımladığı rakamın yüz binde 13,4 olduğuna dikkat çekerek, “Şimdi geldiğimiz rakam ise yüz binde 5,9’dur. Hedefimiz, AB ortalaması olan yüz binde 5’tir, ikinci hedefimiz yüz binde 3,9 olan Almanya’dır, üçüncü hedefimiz de yüz binde 2,8 olan İngiltere’dir.” dedi.

  Asayiş, uyuşturucu, göç yönetiminde de geçmiş dönemlere kıyasla önemli bir kapasite ürettiklerine işaret eden Soylu, “Bu zincirin tüm halkalarını, gelişigüzel politikalarla, geçici tedbirlerle değil stratejik bir akılla, bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla, ürettiği stratejilerle ve 21. yüzyılın başından beri ortaya koyduğumuz öz güvenle, yerli ve milli kalkınma anlayışımızla güçlendirdik.” ifadelerini kullandı.

  Bakan Soylu, İzmir’deki hırsızlık rakamlarının 2016-2017’de günde 22-23 iken bugün 4-5’e indiğini, bunun daha da düşeceğini belirtti.

  “Çok ciddi yatırım yaptık”

  Güvenlik zincirinde önemli bir halka daha olduğunu 1999 depremiyle hatırladıklarını dile getiren Soylu, o tarihe kadar deprem farkındalığı, afet refleksi, deprem politikaları, stratejisi ve kurumlarının bulunmadığını kaydetti.

  Bakan Soylu, 1999 depremine ilişkin yaşadıklarını anlatarak, deprem travmasını atlatmanın herkes için zor olduğunu dile getirdi.

  Kentsel yenileme konusunda zaman zaman siyasal jargonların kullanıldığını ancak deprem konusunda siyaset yapılmaması gerektiğini vurgulayan Soylu, bu konuda geleceğe kötü bir miras bırakmak istemediklerini, 1999 depreminden bu yana, meselede önemli bir mesafe katedildiğini belirtti.

  “Türkiye Acil Müdahale Planı’nı oluşturduk”

  Avrupa’nın ikinci büyük gözlem istasyon ağının Türkiye’de olduğunu ifade eden Soylu, AFAD eliyle afetlere müdahale ve afet stratejisinin yönetimi anlamında çok ciddi kapasite ürettiklerini söyledi.

  Soylu, 27 lojistik, 55 destek deposu, teknik ekipman ve yetişmiş personelle acil müdahalede Türkiye’nin dünya ölçeğinde bir güce sahip olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Acil Müdahale Planı’nı oluşturduk ve ilk uyguladığımız yerlerden biri Elazığ’dır, Van’da da İzmir’de de adımlar atıldı. Bize çok ciddi altyapı ve alacağımız tedbirler konusunda veri oluşturdu. Sahada başarıyla uyguluyoruz.” diye konuştu.

  ​​​​​​​”Türkiye, artık deprem olduğunda enkaz kaldırmaya koşan bir ülke değil afet sürecini, öncesi ve sonrasıyla yönetmeye odaklanmış bir ülkedir.” diyen Soylu, şöyle devam etti:

  “Hem acil müdahale planlarımızı yapıyoruz hem kurumlar arası koordinasyonu sağlıyoruz, bir yandan da yapı stokunu sağlamlaştırmaya çalışıyoruz ki kimse lütfen küçümsemesin, burada da çok önemli adımlar attık. Okullarımızda, kamu binalarımızda ciddi iyileştirmeler yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Afet sonrası iyileştirme stratejilerimizi oluşturuyoruz. Bunun da en güncel örneği Elazığ’da gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle 20 bin konut yapılıyor, 3 bin tanesinin anahtar teslimi yapıldı, taşınmalar başladı.”

  Afet öncesi hazırlık, risk azaltma, eğitim gibi stratejileri hayata geçirerek afetten zarar görmeyen bir ülke hedefine ulaşmaya çalıştıklarını dile getiren Soylu, afetlere karşı topyekun bir refleks oluşturmaya çabaladıklarını ifade etti.

  Afet yönetiminde geçen yılın temasının “Afetlere Hazırlık Yılı” olduğunu, bu yıl ise temayı “Afet Eğitim Yılı” olarak belirlediklerini anlatan Soylu, “Türkiye Afet Risk Azaltma Planı çerçevesindeki İl Afet Risk Azaltma planlarımızı da oluşturmaya ve uygulamaya devam ediyoruz. İl bazında yapmaya başladığımız bu planlar, illerimizin afetselliğini ve afetlerin olası etkilerini ortaya koymaktadır.” diye konuştu.

  Bakan Soylu, planların ilkini Kahramanmaraş’ta bitirdiklerini, bunun da önemli bir başlangıç olduğunu, sonrasında Sivas, Adana, Afyonkarahisar, Samsun, Tekirdağ, Rize ile birlikte toplam 7 ilde İl Afet Risk Azaltma planlarını tamamladıklarını kaydetti.

 • Bakan Soylu, Diyarbakır annelerini ziyaret etti: İnşallah 2021'de de buradaki birçok aile evladıyla buluşacak

  DİYARBAKIR(AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbetini sürdüren Diyarbakır annelerini ziyaret etti. Annelerle eylemi sürdürdükleri çadırda bir araya gelen Soylu, ailelerin sorun ve taleplerini dinledi.

  Eylemlerini sürdüren aileler, terör örgütü PKK ve HDP’ye olan tepkilerini dile getirerek, çocuklarının nasıl dağa kaçırıldığını tek tek aktardı. Bakan Soylu’ya teşekkür eden aileler, “analar seninle gurur duyuyor” sloganları attı.

  Soylu, buradaki konuşmasında, anne yüreği, evladına sarılmak isteyen babaların olduğunu, her birinin izzet ve insanlık mücadelesi verdiğini söyledi.

  Ziyarete sadece bir fert olarak gelmediğini, milletin her bir ferdinin ailelerin yaptığı büyük mücadele karşısında hem desteği hem duası hem de saygısının olduğunu ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

  “İnsanlık tarihinin en onurlu mücadelesini burada ortaya koyuyorsunuz. Size minnettarız. Dün akşam saatlerinde Arnavutluk Başbakanıyla program bittikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza bugün burada olacağımızı daha önce kararlaştırdığımız gibi ifade ettim. Sayın Cumhurbaşkanımızın her birinize hem selamları hem muhabbetleri hem de sabır dilekleri var. Bir şey daha söyledi. İnşallah yakın bir zamanda sizlerle beraber olalım. Allah razı olsun. Eşi hanımefendi Emine hanım yılbaşında sizinle ilgili o kadar güzel cümleler, o kadar onurlu cümleler etti ki bu şu demektir her birimizin kalbi şu anda beraberdir. Bugün burada 185 aile oldunuz. Ama siz sadece 185 aile değilsiniz sadece bu meselede sıkıntı çeken elini yüreğine basan ızdırap duyan aileler değilsiniz sizler öyle büyük ve kahramanca öyle güçlü bir işin altına imza atıyorsunuz ki, terör örgütünün dağa çıkarmak, aklını çelmek istediği gençlerimize siz bu çadırdan sahip çıkıyorsunuz. Halinizle, söylediklerinizle ailelerine belki de kendi büyüklerinin yapmadığı bir nasihadı buradan yapıyor ve evlatlarına hep birlikte sahip gelinmesi gerektiğini ifade ediyorsunuz.”

  Ailelere teşekkür etti

  Soylu, 2020 yılında 243 ailenin, burada da 22 ailenin evladıyla kucaklaştığını, bunun her birinde oturma eylemi yapan ailelerin emeğinin olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

  “Eğer bugün terör örgütü PKK ve bu arkamızda insanlıktan, vicdandan nasibini almamış ve PKK’yı destekleyen HDP eğer bugün çocuklarımızın dağa gidebilmesini temin edemiyorsa bunda sizin emeğiniz var. Allah razı olsun. Ezan şahit olsun ki burada her durduğunuz dakika duadır, bu millete, ülkeye kötülük yapmaya çalışanlara karşı set olmaktır, bent olmaktır. Size ne kadar müteşekkir olsak, sizlere bu ülke adına cesaretinize, ana yüreğinize, baba yüreğinize ne kadar müteşekkir olsak azdır.”

  “Hesabını bin kere sorarız, hiç merak etmeyin”

  Ailelerin yalnız olmadığına işaret eden Soylu, “Burada kim size hakaret ediyorsa, ben İçişleri Bakanı olarak söylüyorum, hakkından gelmeyen namerttir. Açık söylüyorum, hesabını bin kere sorarız, hiç merak etmeyin. Siz, bizim iki gözümüzsünüz. Size ne bir söz söylenmesine ne bir kem söz söylenmesine tahammül ederiz, kendimize söylenmiş gibi kabul ederiz. Şunu söyleyeyim, inşallah 2021’de de buradaki birçok aile evladıyla yine sizin iradeniz, yine sizin inadınız, yine sizin cesaretiniz ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki kararlılığımız buluşacaktır. Buna inancımız tam.” ifadelerini kullandı.

  Bugün bir kişinin daha ikna yoluyla geldiğini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

  “Terör örgütünü sökün sökün bitiriyoruz ve bu çocukları, Ceylan’ı da Yusuf’u da Adil’i de her birini onların elinden alacağız. Allah bize inşallah o günü gösterecek, sizi evladınızla beraber buluşturacağız. Onlar sizin evlatlarınızı çalamayacaklar. Biz onların zihinlerini kendi kafalarından sökeceğiz, hiç merak etmeyin, hiç endişe etmeyin. Buradan güzel bir söz söylendi. Dendi ki madem evladını devletten istiyor öbür evladını PKK’dan istesin de getirsin bakalım. Selahattin Demirtaş’ın annesi için. Her olayı istismar ediyorlar. İstismar etmeye devam ediyorlar. Ama bu istismar maskesini sizler düşürdünüz, düşürüyorsunuz. Buradan sizin yanınızda tekrar sesleniyorum, sizi duymayanlara, vicdanlarını sizden kapatanlara, Ankara’da Meclisten afili afili cümleler kullanıp buradaki anneleri hissetmeyenlere tekrar sesleniyorum. Her şeyi bir yere bırakın her şeyi bir kenara bırakın Allah için anne yüreğinize, baba yüreğinize bir danışın da buradaki insanların karşı karşıya kaldığı zulmü ve yalnızlığı bir kez hissedin.”

  “Lanet olsun sizin siyasetinize, yaptığınız siyasi anlayışınıza, efendilerinizin size verdiği talimatlardan ayırmamak için ortaya koyduğunuz o bağlılığa lanet olsun. Bağlılığınız anneler, evlatları olsun.” diyen Soylu, büyük bir millet olduklarını, bu milleti birbirinden ayırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini anlattı.

  Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “O kadar büyük bir iş yapıyorsunuz ki, bugün bunun farkındayız. Bu terör örgütü sona erdiği zaman bu listenin başına konulacak insanlar sizlersiniz. Diyecekler ki Allah bunlardan razı olsun. Onların sayesinde terör örgütünün ve bu terör örgütüyle özdeşi olan siyasi parti HDP’nin istismarları sona ermiştir. Yalanları foyaları ortaya çıkmıştır. Maskeleri foyaları bir bir ortaya dökülmüştür. Bunu inşallah birlikte gerçekleştireceğiz. Çocukları alıp annelerin kucağından ki onların en çok duyduğu yaşlarda bu terör örgütüne katanlara soracak hesabımızı soracağız, soruyoruz hiç merak etmeyin.”

  Ailelerle beraber olmaya devam edeceklerini vurgulayan Soylu, “İnşallah yakın bir zaman diliminde Sayın Cumhurbaşkanımız, bu eli öpülesi anneler ve babalarla kucaklaşacak, onlarla da birlikte olacak. Allah bizi bu millete mahcup etmesin. Allah bizi size de mahcup etmesin. Verdiğiniz mücadeleye de mahcup etmesin.” ifadelerini kullandı.

  Ziyarette, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat da yer aldı. • Bakan Soylu: Yunanistan masum insanları ölüme itiyor, Avrupa seyrediyor

  ANKARA (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yunanistan masum insanları ölüme itiyor, Avrupa seyrediyor.” ifadesini kullandı.

  Soylu, Twitter hesabından, Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının düzensiz göçmenleri kurtarmak yerine onların hayatlarını tehlikeye atarak Türk kara sularına ittikleri, daha sonra göçmenlerin Türk Sahil Güvenlik unsurlarınca kurtarıldığı ve düzensiz göçmenlerin ifadelerinin yer aldığı görüntüleri paylaştı.

  İngilizce ve Türkçe paylaşım yapan Soylu, “Yunanistan, masum insanları ölüme itiyor, Avrupa seyrediyor. Türk Sahil Güvenlik Güçleri, can kurtarıyor. Her gün devam eden bu insanlık dışı davranışa ses çıkarmayan @Frontex’i ve @Europarl_EN’i kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

  Muhabir: Cankut Taşdan
Haber Lütfen AA üyesidir. İletişim: haberlutfen@gmail.com