“Sosyal Girişimcilik Günü” dördüncü kez düzenlendi

İSTANBUL (AA) – Sosyal girişimcilik platformu Ashoka, Vehbi Koç Vakfı ortaklığında bu yıl dördüncü kez Sosyal Girişimcilik Günü'ne ev sahipliği yaptı.

Vehbi Koç Vakfı açıklamasına göre, 28-29 Nisan'da çevrim içi gerçekleşen etkinlikte, Türkiye'deki sosyal girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için çalışan liderler bir araya geldi.

20'den fazla şehirden 150'yi aşkın kişinin katıldığı çevrim içi oturum ve sohbetlerde, etkinliğin onur konukları olan Ashoka Fellowu, New York Times Yazarı ve Solutions Journalism Network Kurucusu David Bornstein, Systems-Led Leadership Kurucusu Daniela Papi-Thornton dönüşen sistemler ve değişen dünya düzenini birlikte değerlendirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez, 2018 yılından bu yana Türkiye'deki sosyal girişimcilik ekosistemine kapasite gelişimi desteği verdiklerini belirterek, "Her düzeyden sosyal girişimci ve ilgili aktörün teşvik edilmesi amacıyla Sosyal Girişimcilik Günü'nü birlikte hayata geçiriyoruz. Bugün burada bulunan herkesin bildiği üzere, günümüzde gittikçe artan sosyal, ekonomik ve çevresel problemlerin çözümünde, sistemsel dönüşüm yaratabilen, sürdürülebilir modellere her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz." ifadelerini kulandı.

Sosyal girişimcilik yaklaşımının yenilikçi ve çarpan etkisi yaratacak nitelikte modelleri başarılı örnekler üzerinden sunduğunu aktaran Özsönmez, şunları kaydetti:

"2016 yılından bu yana, Vehbi Koç Vakfı olarak filantropi alanında sürdürülebilir, sosyal ve çevresel fayda yaratabilme potansiyeli olan sosyal girişimcilere alan açıyoruz. Bunu yaparken ekosistemin önemli aktörleri ile iş birlikleri geliştiriyor, farklı paydaşlar arasında köprüler kurmaya ve ekosistemi güçlendirmeye gayret ediyoruz.

2018- 2020 yılları arasında, Avrupa Birliği Başkanlığı'nın hibe desteği ve çok güçlü bir konsorsiyum ile Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı'nı hayata geçirdik. Bu kapsamda, ekosistem düzeyinde altyapıyı güçlendirmek için dijital platform, ekosistem araştırmaları, kamu, sivil toplum, özel sektör iş birlikleri, yasal altyapı ve politika geliştirme çalışmalarını yürütmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki aylarda da sosyal sorunların çözümünde aktif rol almayı amaçlayan herkesin, sistem dönüşümü yolculuklarında kullanabilecekleri Ashoka'nın 'changemaking.net' platformunun Türkiye'ye kazandırılması için ortak bir çalışma yürüteceğiz."

– "Çeşitli sosyal ve toplumsal sorunu ve çözümü ele aldık"

Ashoka Türkiye Eş Direktörü İstem Akalp ise "Bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Sosyal Girişimcilik Günü'nde sistem dönüşümünden liderliğe, empati ve dinleme becerilerine, iklim ve toplumsal cinsiyetten mekanlarda adalete, sistem liderliğinden çözüm odaklı haberciliğe, kamu ve sosyal girişim ortaklıklarından ölçeklenmeye çeşitli sosyal ve toplumsal sorunu ve çözümü ele aldık." değerlendirmesinde bulundu.

Akalp, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de sistem dönüşümü için çalışan lider kişi ve kurumlar; ilham, yeni araçlar, yeni bağlantılar, birbirinden öğrenme ve ait hissedebilecekleri bir topluluk arayışındalar. Biz de Sosyal Girişimcilik Günü aracılığıyla Türkiye ve dünyanın dört bir yanından binlerce kişiyi bir araya getirerek onları birbirleriyle, yeni araçlarla ve çalışma biçimlerini etkileyen fikirlerle tanıştırıyoruz. Giderek daha da karmaşıklaşan toplumsal sorunların çözümü için yarını beklemeden sorumluluk almaya, şimdi ve burada birlikte hareket etmeye ihtiyacımız var. Vehbi Koç Vakfı 4 senedir Ashoka Türkiye'nin Sosyal Girişimcilik Programı ana destekçisi. Bu sürdürülebilir ve etki odaklı güç birliğinin sektörler arası işbirliklerine ilham olmasını diliyorum."

Sosyal Girişimcilik Günü, dördüncü yılında sosyal girişimciler, ekosistem paydaşları ve iş dünyası liderlerine ilham, yeni araçlar ve bağlantılar sunmaya devam ediyor. 10 farklı atölyenin düzenlendiği ve alanında uzman 28 konuşmacının katıldığı Sosyal Girişimcilik Günü, Mert Fırat ve Daniela Papi-Thornton'un "Sosyal Girişimcilikte Yeni Bir Eşik: Sistem Liderliği" başlıklı oturumuyla başladı.

Ardından Ashoka Fellow'u ve Mekanda Adalet Derneği koordinatörü Yaşar Adanalı "Galata'dan Dünyaya: Postane İstanbul" oturumunda salgın sürecinde sıkça sorgulanan mekan algısını ele aldı. Teyit'in kurucusu Ashoka Fellow'u Mehmet Atakan Foça'nın moderatörlüğünü üstlendiği "Şimdi ve Burada: Dünya Nasıl Değişir?" oturumunun onur konuğu New York Times Yazarı ve Solution Journalism Network'ün Kurucusu David Bornstein olurken, "Kuşaklararası Kadın Örgütlenme Deneyimi" oturumunda Ashoka Fellow'u ve Uçan Süpürge Vakfı Kurucusu Halime Güner'e oyuncu Damla Sönmez ve Uçan Süpürge Vakfı Proje Koordinatörü Ceren Kurt eşlik etti.

Abdi İbrahim; Mikado Danışmanlık, Impact Hub İstanbul ve Ashoka Türkiye ile birlikte sağlık ve ilaç alanında çalışan sosyal girişimcileri desteklemek, sosyal fayda odaklı fikirleri güçlendirmek ve artırmak ve alanın potansiyelini anlamak üzere "We Heal the Future" programını başlattığını açıkladı. Dünyadan ve Türkiye'den sosyal girişimcilerin ve program ortaklarının katıldığı atölyeye, programın önceliklerini öğrenmek ve sağlıkta sosyal inovasyon alanında çalışan sosyal girişimcileri yakından tanımak isteyen kişiler katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye'de lüks kiralık kıyafet aboneliği modelini başlatan UnoMoi, 400 bin dolar yatırım aldı.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, yatırımcıları arasında Yemek Sepeti’nin Üst Yöneticisi (CEO) Nevzat Aydın, Gizia kurucusu İsmail Kutlu ve Yatırımcı Can Eren'in yer aldığı UnoMoi, Garanti BBVA tarafından hayata geçirilen ve Türkiye girişimcilik ekosistemine katkısıyla fark yaratan Garanti BBVA Partners'ın da yeni dönem girişimleri arasında bulunuyor.

UnoMoi, lüks ve özel tasarım kıyafetleri, üyelerine abonelik yoluyla 1 ay süreyle kiralıyor.

Kadın girişimciler Ayşe Kefli ve Gözde Atasoy tarafından Mart 2020’de kurulan UnoMoi, lüks kıyafetleri satın almadan kısa süre kullanmaya imkan veriyor.

Envanterinde bulunan 4 adet kıyafeti sabit ücret karşılığı 1 ay boyunca kiralıyor ve sınırsız kullanım hakkı veriyor. 1 ay sonunda ürünler kuryeyle platforma üye olan kişiden alınıyor ve kullanıcıya seçtiği 4 yeni ürün teslim ediliyor.

Paylaşım ekonomisini destekleyen UnoMoi, kullanıcılarına ‘bulut’ta lüks kıyafetlerden oluşan bir dolap sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UnoMoi Kurucusu Ayşe Kefli, şunları kaydetti:

"İstediğimiz zaman istediğimiz kıyafeti giyip, sonrasında da yerine koyduğumuz, kıyafetlerimizle kendimizi özgürce ifade edebildiğimiz ortak bir gardırop hayaliyle çıktık yola. Çoğu kadın sokağa çıkarken dolabın karşısına geçer ve genelde giyecek bir şey bulamaz. Alışverişe çıktığında da fiyatından dolayı ya da “Bunu kaç kere giyeceğim ki?” diye düşünerek satın almaktan vaz geçiyor. UnoMoi ile kadınlara daha az para harcayarak, daha fazla kıyafete ulaşma ve her sabah dolabın karşısında geçip “giyecek hiçbir şeyim yok” diye düşünmeme imkânı sunuyoruz. Bunu yaparken de çevreye zarar vermeden dünyamızın iyiliğini düşünüyoruz. Günümüzde, paylaşım ekonomisi önem kazanırken özellikle lüks kıyafet kiralamanın “modanın geleceği” olacağını düşünüyoruz. UnoMoi’nin geleceğine inanan ve bizimle yola çıkan yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz."

UnoMoi Kurucusu Gözde Atasoy ise "UnoMoi, kendi seçtiğiniz kıyafetleri kiralayıp, bir ay boyunca dilediğiniz kadar giymenize imkan sağlayan online bir platform olarak hizmet veriyor." ifadelerini kullandı.

Dünyada uzun yıllardır başarılı bir şekilde uygulanan bu sistem Amerika’da Netflix of Fashion olarak tanımlandığını belirten Atasoy "Paylaşım ekonomisini destekleyen girişimimiz, alışveriş alışkanlıklarını değiştirerek, çevreye verdiğimiz zararı azaltmamıza katkı sağlıyor. Dünya genelinde satılan giysi miktarı her geçen yıl artarken, kıyafetlerin ortalama kullanım süresi azalıyor. Yani mağazalarda bir ürüne ödediğimiz fiyat düşüyor ama doğanın ödediği bedel her geçen yıl artıyor. Biz de UnoMoi ile hızlı modanın çevreye verdiği zararı azaltmak ve kadınları paylaşım ekonomisinin bir parçası yaparak tüketim alışkanlıklarını değiştirmek istiyoruz." yorumunu yaptı.

İSTANBUL(AA) – UBI Global tarafından 70’i aşkın ülkede 700’den fazla kuluçka ve hızlandırma merkezi arasında “Dünyanın En Gelecek Vaad Eden Merkezi” ödülüne layık görülen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) yeni girişimcilerini bekliyor.

BTM'den yapılan açıklamaya göre, girişimciler www.btm.istanbul web adresinden 11 Temmuz’a kadar başvuru yapabilecek.

Girişimcilere 3 bin metrekarelik yerleşkesinde hizmet veren yeni nesil startup merkezi BTM’ye, kurulduğu günden bu yana geçen 4 yıllık sürede 10 binden fazla başvuru yapıldı.

300 milyon lira değerlemeyi geçen yatırımları ve 100 milyon liraya yaklaşan satışı ile adından bahsettiren BTM, eğitim ve seminer, mentor desteği, yatırımcı eşleştirmeleri, girişimcilerin yatırımcı karşısında sunum yaptığı demoday etkinlikleri, 7/24 ofis imkanı ve birebir danışmanlık gibi ücretsiz hizmetler sunuyor.

Bununla birlikte 81 meslek komitesi ile 430 bini aşkın üyesi olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) iştiraki olması sebebiyle organik bir yatırım ağına sahip olan BTM’de girişimciler, İTO’nun 81 meslek komitesinden iş modelleri ile ilgili olan komitelere giderek sunum yapma hakkına erişebiliyor. İş modellerini sektör içerisinde bulunan iş insanlarına anlatma fırsatı bulan girişimciler, komite üyelerinden geri bildirimler alarak iş modellerini bir adım daha ileri taşıma fırsatı elde edebiliyor.

BTM’nin sunduğu tüm imkanlardan ücretsiz olarak yararlanmak isteyen girişimci adayları, girişimci olmak ve ekosistem içerisinde yer almak istiyorsa BTM Kamp, mevcut iş fikrini modelleyip ürüne dönüştürdüyse (MVP) Ön Kuluçka, ilk satışını yaptıysa (PoC) Kuluçka, yatırım almış ve ölçekleme (scaleup) aşamasında ise Post Kuluçka Programı’na başvuru yapabiliyorlar.