Pts. Eki 21st, 2019

Sosyal medyadan terör propagandasına 2 tutuklama

DİYARBAKIR/MUĞLA

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) gerçekleştirdiği PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili yaptığı açıklamalarda ve sosyal medya paylaşımlarında terör örgütü PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan HDP Bismil İlçe Başkanı Refai Baran, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı.

Sorgusunun ardından Baran, sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandı. 

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığı, “Zeytin Dalı Harekatı”nın ardından, sosyal medya hesaplarından terör örgütleri lehine yapılan propaganda faaliyetlerine ilişkin soruşturma başlattı. 

Başsavcılığın talimatı doğrultusunda, Fethiye Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Grup Amirliği ekipleri, ilçede yaşayan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Gül Y’yi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen Gül Y, çıkarıldığı mahkemece “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin, düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçlamalarıyla tutuklandı.

Muhabir: Aziz Aslan-Ali Rıza Akkır


Hakkında kırmızı bülten çıkarılan, FETÖ'ye iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen firari eski savcı Mehmet Murat Dalkuş yakalandı.

ABD Başkanı Donald Trump: "(Suriye) Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız"

Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne Hakan Atilla atandı.

Akar: "Bu bir ateşkes değildir, harekata ortak açıklamayla ara verildi. Hasmane tutum ve saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "120 saatlik sürenin bitiminde teröristler silahları bırakarak inlerinden çıkacak ve bölgeyi terkedeceklerdir"