Sosyal mesafe için toplu taşıma yerine bisiklet kullanılması önerisi

İSTANBUL (AA) – Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasının koronavirüs döneminde fırsata dönüştürülebileceğini belirterek, “Bu dönemde insanlar sosyal mesafe için kısa mesafede toplu taşıma yerine bisiklet uzun mesafede de elektrikli bisiklet kullanmaya başlayabilir. Sonuç olarak bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gerekiyor.” dedi.

Suyabatmaz, AA muhabirine, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun sağlıklı ulaşım aracı ve çevre dostu olan bisikletin önemine dikkati çekmek amacıyla 3 Haziran’ı, Dünya Bisiklet Günü ilan ettiğini hatırlattı.

Yapılan çalışmaların bisikletin dünyanın geleceğini koruyan önemli etkenler arasında yer aldığını belirten Suyabatmaz, “BM, 2030 yılına Küresel Sürdürülebilir Kalkınma hedefleri koydu. İnsanoğlunu bu hedefe ulaştırabilmek içinde bisiklet 12 başlıkta çözüm ortağı oldu.” diye konuştu.

Suyabatmaz, bisikletin spor kapasitesini arttırdığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Bisiklet insana tasarruf ettirir, ülkenin, şehrin ve insanın ekonomisini güçlendirir. Bisiklet her derde deva, insan sağlığına yararlı, çevre dostu, sürdürülebilir ve sağlıklı ulaşım aracıdır. Her yıl 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü ülkemizde de kutluyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde yapılmayan kutlama etkinliklerini ülkemizde yaptık. 2018 yılında bisikletle kıtalararası geçiş yaparak Dünya Bisiklet Günü’nü farklı bir şekilde kutlamıştık.”

“Halkımız bisiklet konusunda bilinçlendirilmeli”

Avrupa’da bisiklet kültürü ve altyapısının ileri seviyede olduğuna dikkati çeken Suyabatmaz, Türkiye’de ise bunun henüz yetersiz olduğunu vurguladı.

Suyabatmaz, Türkiye’de yapılan bisiklet yollarının yarıdan fazlasının standartlara yeterince uygun olmadığını ifade ederek, “Bu durum bisiklet kullanımını engelliyor ya da yapılan yollar ulaşım amaçlı değil. Örneğin sulama kanalının kenarına 9 kilometre bisiklet yolu yapılıyor ya da parkın içine yapılıyor. Bu da günlük yaşamda topluma ulaşım amaçlı katkı sunamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla devletin bisikletle ilgili çalışmalara başladığını dile getiren Suyabatmaz, şunları kaydetti:

“Devletimiz bizimle de iş birliği yaparak bisikletle ilgili 9 yasal düzenleme yaptı. Fakat bunları uygulama sürecinde sıkıntı var. Pek çok belediye başkanı, bisikletin kentine ve insanına yapacağı olumlu katkının farkında değil. Yine halkın bisiklet kültürü yeterince güçlü değil. Bisikletin faydalarını topluma anlatmamız gerekiyor. O zaman halkımız bisikletli yaşama sahip çıkacaktır. Aynı köy ekmeğinin faydalarını öğrendikçe köy ekmeğine talebin artması gibi bisiklete de talep artacaktır.”

“Türkiye’de son dönemde bisiklet satışları arttı”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde insanların evde kaldığını anlatan Suyabatmaz, bazı insanların bisikleti tercih ettiğini dile getirdi.

Suyabatmaz, dünyada ise birçok ülkenin bu dönemde caddelerdeki bir şeridi bisiklet yoluna çevirdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı ülkeler bu dönemde bisikletlerin tamiri için kişi başı 50 avro dağıttı, bazıları da bisiklet satın alınmasında 250 ile 500 avro arasında değişen oranlarda satın alma desteği yaptı. Ülkemizde de en son düşük faizli kredi kampanyasında bisiklet kredisi açıklandı. Ama 3 bin liranın üzerinde bir bisiklet alırsanız bu kampanyadan faydalanıyorsunuz. Bizim talebimiz şehir içinde kullandığımız ulaşım ve spor amaçlı ekonomik bisikletlerin de bu kampanya kapsamına alınmasıdır. Hatta birçok ülkede olduğu gibi KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece insanların tasarruf yaparak bedava ulaşımla spor yapması sağlanacaktır.”

Koronavirüs salgını sonrasında bisiklet kullanımının artması gerektiğinin altını çizen Suyabatmaz, “Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması koronavirüs döneminde fırsata dönüşebilir. Bu dönemde insanlar sosyal mesafe için kısa mesafede toplu taşıma yerine bisiklet, uzun mesafede de elektrikli bisiklet kullanmaya başlayabilir. Sonuç olarak bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması gerekiyor.” dedi.

Suyabatmaz, Türkiye’de son dönemde bisiklet satışlarının da arttığını sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye'de Doğan Holding'e bağlı Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Suzuki, ilk kez düzenlenen 24 saatlik bisiklet dayanıklılık yarışı "Türk Telekom İstanbul 24h Boostrace" etkinliğine katılan kadın bisiklet takımı ile birinci oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Suzuki'nin toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği öneme işaret eden takımın kaptanlığını Suzuki'nin sponsorluğunu üstlendiği triatlet Merve Güney yaptı. #Kadınlarİsterse – Suzuki takımının diğer üyeleri ise atlet Sera Sayar ve bisiklet sporcuları Arzu Sağnak ile Nihal Özdemir'den oluştu.

– 4 kişilik takımlarda kadınlar kategorisinin birincisi oldu

Türk Telekom İstanbul 24h Boostrace yarışlarında, 2, 4 veya 6 kişilik takımlar değişmeli olarak 24 saat boyunca pedal çevirdi. Her takımdan sadece 1 kişi pistte bisiklet sürerken, pistte kalma süresini takımlar kendi belirledi. Derecelendirme ise kat edilen mesafeye göre yapıldı. Her takıma yarış boyunca takım arkadaşlarını beklemeleri ve dinlenmeleri için pit alanına açılan garajlarda belirli alanlar tahsis edildi. Zorlu mücadelelere ev sahipliği yapan etkinliğin 4 kişilik kadınlar kategorisindeki birincisi; yarışı 21 saat, 23 dakikada tamamlayan #Kadınlarİsterse – Suzuki takımı oldu.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Suzuki Türkiye Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven, kadınların elde ettiği başarının kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kadınlarının başarılarına atıfta bulunan #Kadınlarİsterse – Suzuki takımımız isminden de aldığı güçle birincilik ödülünün sahibi oldu. Takımımızı gönülden tebrik ediyoruz. Türk Telekom İstanbul 24h Boostrace etkinliği gibi 24 saat süren bu zorlu mücadelede elde ettiğimiz birincilik ödülü bizim için çok kıymetli. Kazanılan bu birincilik; kadınların istedikleri, desteklendikleri ve fırsat buldukları her alanda önemli başarılara imza atacağının da önemli bir göstergesi."

Yurtseven Suzuki'nin kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilen bir marka olduğunu kaydederek, "Üstelik araçlarımız, problemsiz ve verimli olmasıyla, kadın sürücüler tarafından da çokça tercih ediliyor. Biz de Suzuki kadın takımıyla 24 saat yarışında yer alarak kadınların yanında olduğumuzu göstermek istedik. Suzuki Türkiye olarak, kadınları hayatın her alanında desteklemeye devam edeceğiz. Kadınların yanında olmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Türkiye'de Doğan Holding'e bağlı Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Suzuki, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan 24 saatlik bisiklet dayanıklılık yarışı "Türk Telekom İstanbul 24h Boostrace" etkinliğine kadın bisiklet takımıyla katılıyor.

Suzuki Türkiye açıklamasına göre, "#Kadınlarİsterse-Suzuki" adıyla oluşturulan ve kadınların başarılarına atıfta bulunan takım, 21-22 Ağustos'ta Intercity İstanbul Park'ta gerçekleşecek yarışta tüm performansını ortaya koyacak. Suzuki'nin 4 kişiden oluşan kadın takımı, Suzuki'nin toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği öneme de işaret edecek.

Suzuki logolu formalarla mücadele edecek bisiklet takımının kaptanlığını ise Suzuki'nin sponsorluğunu üstlendiği ünlü atlet ve bisiklet sporcusu olan Merve Güney yapacak. #Kadınlarİsterse-Suzuki takımının diğer üyeleri ise atlet Sera Sayar ve bisiklet sporcuları Arzu Sağnak ile Nihal Özdemir'den oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Suzuki Türkiye Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven, Suzuki Türkiye olarak her platformda kadınların başarılarını desteklediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Suzuki Türkiye olarak, kadınların hayatın her alanında kazandığı başarıları gönülden destekliyoruz. Dayanıklılık sporlarında başarının yolu, doğru ve optimum beslenmeyle en uzun mesafeyi katetmekten geçiyor. Az kaynakla çok iş becermeyi sanırım en iyi biz kadınlar biliyoruz. Dolayısıyla bu zorlu 24 saatlik mücadeleden başarıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Suzuki olarak bu sene devreye aldığımız yeni nesil akıllı-hibrit motorlarımız, benzinli ve dizel motorlara göre daha verimli çalışıp ekonomik yakıt tüketimi sunuyor. Üstelik araçlarımız, problemsiz ve verimli olmasıyla kadın sürücüler tarafından da çokça tercih ediliyor. Biz de Suzuki kadın takımıyla 24 saat yarışında yer alarak kadınların yanında olduğumuzu göstermek istedik."

Türk Telekom İstanbul 24h Boostrace yarışlarında, 2, 4 veya 6 kişilik takımlar değişmeli olarak 24 saat boyunca pedal çevirecek. Her takımdan sadece 1 kişi pistte bisiklet sürerken, pistte kalma süresini takımlar kendi belirleyecek. Derecelendirme ise katedilen mesafeye göre yapılacak.