Sporu yöneten kadınlar

ANKARA(AA) – Branşlarında öne çıkan kadın yöneticiler, Kayserispor Kulübü Başkanı Berna Gözbaşı, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Gözbaşı: İlk günlerde bir merak söz konusuyduKadınların kendini birçok alanda ispatladığını belirten Kayserispor Kulübü Başkanı Gözbaşı, şunları kaydetti:

“Futbola bir endüstri olarak bakıldığında erkek, kadın ayrımı yapmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum. İnsanlar artık eskisi gibi cinsiyete değil başarıya bakıyor. Önemli olan yöneticilik başarısı, sorunları yerinde tespit edip, ona göre güçlü ekip kurmak. Kayserispor’da kulüp başkanlığına ilk geldiğim günlerde bir merak söz konusuydu. Süper Lig’de ilk kez bir kadın, kulüp başkanlığına geliyordu. Emeklerimizi gerek taraftarımız, gerek futbolcular hatta idari personel gördükçe bana çok ciddi manevi destek vermeye başladılar. Özellikle sosyal medyada bana ve takımımıza gösterilen ilgi de bunun kanıtı. Yurt genelinden o kadar mesaj geliyor ki işte ‘Erzurumluyum ama Kayserisporun başarısını istiyorum, Galatasaray taraftarıyım ancak Kayserispor’un başarılı olmasını istiyorum’ gibi onlarca mesaj… Bunlar doğru yolda olduğumuzu, ön yargıları kırdığımızı gösteriyor.”

Tulay: Kadınlar her sektöre, yaşamın her alanına yayılsın

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Tulay, 2012 yılından beri kadınların sporda yer almaları için çalıştığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Başarmaları için, kadınlarımıza fırsat yaratılmasının, yol gösterilmesinin yeterli olacağı kanısındayım. İstiyoruz ki, Türkiye’de kadın istihdamı artsın, kadın yönetici pozisyonundaki iyi örnekler her sektöre, yaşamın her alanına yayılsın. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre 64 federasyon içinde yapılan değerlendirmede, en fazla lisanslı kadın sporcuya sahip federasyon olarak öne çıktık.Tüm spor branşları geride bırakan satranç, 321 bin lisanlı sporcusu ile son yıllarda kadınlar arasında en çok tercih edilen spor dalı oldu. Görüyoruz ki, doğru hedefe, doğru hamleler yapıyoruz. Mücadeleci, farklılık yaratan, değiştiren ve dönüştüren tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sevgiyle kucaklıyorum.”

Akdurak: Kadınlarımız sporumuzu daha üst seviyelere taşımaktadır

Türk kadınının sporda varlığını kanıtladığını kaydeden Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Akdurak da şunları aktardı:

“Spor camiamızın her kademesinde, son dönemde sayıları hızlıca artan kadınlarımız, zekası, çalışkanlığı, bitmez tükenmez enerjisi, ilkelerine bağlılığı ve tüm zorluklara rağmen eksik etmediği şefkatiyle, sporumuzu daha üst seviyelere taşımaktadırlar. Türk kadını her alanda olduğu gibi sporda da varlığını dünyaya kanıtlamış, ülkesini en iyi seviyede temsil etmeyi başarmıştır. Ne mutlu bize ki, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda ilk kadın sporcuyla var olma serüvenimize yelken camiası olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kota almış iki kadın sporcumuzla ve madalya ümidi ile devam ediyoruz.”

Akyüz: Tüm spor federasyonlarında daha fazla kadınının yer alması dileğiyle…

“Sadece özel bir günü adamak yerine, tüm günleri kadına hediye etmek gerekir.” diyen Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Akyüz ise şu ifadeleri kullandı:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde ifade ettiği gibi; ‘Yaşamın en güzel rengi, hatta tüm renkleridir kadın. O renkleri soldurmamak gerek’. Kadınların önce insan olduğunu kabul etmek gerekir. Kadınların, hayata dair her alanda, yapılan iş ne olursa olsun sevgi, girişimci, kendine güvenen, kucaklayıcı, şefkati yüreğinde toplayan ve cesurca hareket edebilen bireyler olarak ortaya çıkmasını canıgönülden isterim. Dünyayı ancak bu ruh değiştirebilir. Daha iyi bir toplum, daha aydınlık yarınlar için erkek ve kadın birlikte hareket etmeli. Tüm spor federasyonlarında daha fazla kadınının yer alması dileğiyle…”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Hayata geçirdiği sponsorluk anlaşmalarıyla farklı branşlardan spor kulüplerinin başarı yürüyüşüne eşlik eden Corendon Airlines, çalışanlarının yer aldığı yelken takımı Corendon Cheese ile 20. Bosphorus Cup'ta IRC2 Sınıfı birinciliği elde etti.

Corendon Airlines'tan yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında düzenlenen Bosphorus Cup'ta da IRC2 Sınıfı birinciliğini elde eden Corendon Cheese Yelken Takımı, 23-26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen 20. Bosphorus Cup’ta da IRC2 Sınıfı'nda ipi göğüsleyen ilk takım oldu. Corendon Cheese ayrıca IRC2 Sınıfı'nda yarışmasına rağmen IRC0 ve IRC1 sınıflarından takımları geçerek genel klasman 5'incisi oldu.

Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda düzenlenen şamandıra ve boğaz geçiş yarışlarının başından sonuna kadar başarılı bir performans gösteren Corendon Cheese, yarışın son gününde de istikrarlı performansını sürdürerek IRC2 Sınıfı'nın bir numaralı takımı oldu.

Corendon Cheese’in 20. Bosphorus Cup kadrosu ise "Güney Kaptan (dümenci), Volkan Süslü, Berna Oskay, Burcu İnal, Burcu Özçil, Peyven Ruşen Erkan, Kemal Topçu, Sefa Şahin ve Serhan Erdoğmuş." şeklindeydi.

Açıklamada, yarıştan sonra yaptığı değerlendirmeye yer verilen Corendon Airlines İnsan Kaynakları Direktörü ve Corendon Cheese yelken yarışçısı Berna Oskay, şunları kaydetti:

"Corendon Airlines ailesi olarak bir kez daha böyle büyük bir başarı kazandığımız için çok mutluyuz. Spor, markamızın DNA'sında bulunan bir olgu ve çalışanlarımızı hayatlarında spora yer açmaları konusunda her zaman teşvik ediyoruz. Çalışanlarımızın yer aldığı yelken, bisiklet ve koşu takımlarımızla onların hayatlarına değer kattığımıza inanıyor ve bundan çok mutlu oluyoruz. Elde ettiğimiz bu büyük başarıda emeği geçen ve bizi destekleyen tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz."

Corendon Cheese Yelken Takımı, 2021 yılı içerisinde katıldığı yarışlarda şu başarıları da elde etti:

"BAU Bosphorus Cup: IRC2 Sınıfı birinciliği ve genel klasman 4'üncülüğü; ARKAS Aegean Link Regatta: IRC2 Sınıfı 1'inciliği ve genel klasman 2'inciliği; Klaus Ottes Kupası: IRC2 Sınıfı 2'inciliği; Erol Metin Erdoğan Kupası: IRC2 Sınıfı 1'inciliği."

İSTANBUL (AA) – Süper Lig’in 6. haftasında konuk olduğu Yukatel Kayserispor’a 2-1 yenilerek puan kayıplarına engel olamayan Galatasaray, son 32 sezonun en kötü lig başlangıcını yaptı.

Süper Lig’de sezona GZT Giresunspor (2-0) ve Atakaş Hatayspor (2-1) galibiyetleriyle başlayan sarı-kırmızılı takım, daha sonra Kasımpaşa ve Trabzonspor ile 2-2’lik skorlarla berabere kaldı.

Galatasaray son iki maçında ise Aytemiz Alanyaspor’a 1-0, Yukatel Kayserispor’a 3-0 mağlup oldu.

Ligin geride kalan bölümünde 2 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet sonucunda 8 puan toplayan Galatasaray, 6. haftalar itibarıyla son 32 sezonun en verimsiz dönemini geçirdi.

1989-1990 sezonunun ilk 6 haftasında 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet sonucunda 7 puan kazanan sarı-kırmızılı takım, sonrasındaki 31 sezonun aynı dönemlerinde en az 9 puan elde etti.

Terim yönetimindeki en az puan

Galatasaray, büyük başarılar yaşadığı teknik direktör Fatih Terim yönetiminde başladığı sezonlarda ilk 6 haftalık periyottaki en az puanı bu dönem topladı.

Sarı-kırmızılı takım, tecrübeli teknik adam yönetiminde 12. kez 6. haftayı geride bıraktı.

Galatasaray, Terim ile bu periyottaki en fazla puanı ise 5 galibiyet ve 1 beraberlikle 16 puan aldığı 1998-1999 sezonunda kazandı.