Haber Lütfen

Sudan Gazeteciler Birliği AA'nın Kahire ofisine yapılan baskını kınadı

Published in Haber Gündemi. Etiketler: .

HARTUM (AA) – Sudan Gazeteciler Birliği, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine yaptığı baskınla çalışanları gözaltına almasını kınadı.

Birliğin Başkan Yardımcısı Abdulmacid Abdulhamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır güvenlik güçlerinin AA’nın Kahire ofisine hiçbir gerekçe göstermeden baskın yapmasını ve çalışanları gözaltına almasını, “basın özgürlüğünün açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

Abdulhamid, Mısır yönetimini kınayarak, AA çalışanlarının derhal serbest bırakılması ve onlara güvenlik baskısı olmadan rahat ve profesyonel çalışma ortamı sunulması gerektiğini ifade etti.

Bac News Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Lina Yakup ise baskını, “özgürlük ve demokrasi ile bağdaşmayan barbarca bir davranış” olarak tanımladı.

AA Kahire ofisine 14 Ocak’ta baskın düzenleyen Mısır polisi, 1’i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürmüştü.

Baskın günü TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti. Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

Baskının nedeni açıklanmadı.

 • Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskın

  ANTALYA (AA) – Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) ve Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine yaptığı baskını kınadı.

  AGF Genel Sekreteri Gaye Coşkun, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır’da gözaltında tutulan AA çalışanlarının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

  AA Kahire ofisinde, görevleri sadece haber yapmak olan gazetecilere yönelik Mısır polisince yapılan çirkin saldırıyı şiddetle kınadıklarını vurgulayan Coşkun, “Basın özgürlüğüne yönelik bu saldırı niteliğindeki baskın kabul edilemez. Olay özgür medyaya yapılmış bir engellemenin ötesinde basın tarihine düşmüş kara bir lekedir. Meslektaşlarınızın sağlıklı şekilde bir an önce serbest bırakılmalarını diliyoruz. AA ailesi ve Türk medyasının beklediği güzel haberi en kısa sürede almasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

  – “Hukuksuz ve mütecaviz olayı şiddetle kınıyoruz”

  Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim de Mısır polisinin AA’nın Kahire ofisine düzenlediği baskın ve gerekçesiz gözaltıları kınadı.

  Dim, KGK’nin Türkçe ve İngilizce Twitter hesaplarından yayımladığı kınama mesajında, “Darbeci general Sisi’nin yönettiği Mısır’da, AA’nın Kahire ofisine baskın düzenleyen polisin birisi Türk, dört çalışanı hiçbir gerekçe ileri sürmeden gözaltına alması tam bir rezalet ve acziyettir. Bu hukuksuz ve mütecaviz olayı şiddetle kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 • Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’ndan Mısır’a AA çalışanlarının serbest bırakılması çağrısı:

  BRÜKSEL (AA) – Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Mısır hükümetinden gözaltındaki Anadolu Ajansı (AA) çalışanlarının serbest bırakılmasını talep etti.

  IFJ, Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskın yaparak, 4 çalışanı gözaltına almasına ilişkin açıklama yayımladı.

  Açıklamada, Mısır’ın uzun zamandan beri gazetecilere yönelik baskı uyguladığı ve medyayı susturduğu belirtildi.

  Mısır hükümetinden gözaltındaki AA çalışanlarının serbest bırakılmasını talep eden IFJ, ülkedeki diğer medya mensupları üzerindeki baskının da kaldırılması çağrısında bulundu.

  IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Gazeteciler ülkeler arasındaki siyasi çekişmelerden dolayı zarar görmemelidir. Medya mensuplarının ‘yalan haber’ yaydıkları iddiasıyla hapsedilmesi, eleştirel seslerin susturulmasının kolay bir yoludur. Mısır hükümetine tutuklu tüm basın mensuplarını serbest bırakmaları çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Mısır polisi, 14 Ocak Salı günü Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1’i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almış ve bilinmeyen bir yere götürmüştü.

  Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti.

  AA’nın 4 çalışanının gözaltına alınması, başta ABD Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, Gazetecileri Koruma Komitesi ve Uluslararası Gazetecilik Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşlar tarafından kınanmıştı.

 • Pakistanlı gazeteci örgütlerinden Mısır’da gözaltına alınan AA çalışanlarına destek

  İSLAMABAD (AA) – Pakistan’daki gazeteci meslek örgütleri, Mısır’da AA ofisine baskın düzenlenmesi ve çalışanların gözaltına alınmasını kınadı.

  İslamabad/Ravalpindi Ulusal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şekil Karar yaptığı açıklamada gazetecilerin gözaltına alınmasının kaygı yaratan bir gelişme olduğunu belirterek, “Sadece baskın değil, 4 AA çalışanının gözaltına alınması da medya camiası adına kaygı verici bir gelişmedir.” ifadesini kullandı.

  AA çalışanlarının serbest bırakılması çağrısında bulunan Karar, “Mısır polisini gelecekte de bu tarz adımları atmama konusunda uyarıyoruz.” dedi.

  Pakistan Federal Gazeteciler Sendikasından (PFUJ) Başkan Navaz Raza ve Genel Sekreter Suheyl Afzal Han imzasıyla yapılan açıklamada ise AA ofisine yapılan baskının basın özgürlüğüne müdahale olduğunun altı çizildi.

  Gözaltına alınanların serbest bırakılması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Pakistanlı gazeteciler, özgür basını susturmak için atılan bu hukuk dışı adım karşısında meslektaşlarının yanındadır. Gazeteci kardeşliği bu tarz korkakça adımlarla sindirilemez.” ifadesi kullanıldı.

  – Mısır polisinin AA Kahire ofisine düzenlediği baskın

  AA Kahire ofisine 14 Ocak’ta baskın düzenleyen Mısır polisi, 1’i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürmüştü.

  Baskın günü TSİ 18.00 sularında ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet bağlantısını kesmişti. Dün sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak dışarıyla irtibat kurmalarını engellemişti.

  Baskının nedeni açıklanmamıştı.

Populer Etiketler