Sudan Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istiyor

HARTUM (AA) – Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, ülkesinin, Türkiye'yle arasındaki ilişkileri geliştirmek ve karşılıklı ticareti artırmak istediğini belirtti.

Sudan Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Senusi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (MÜSİAD) Yurt dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.

Senusi, görüşmede, Sudan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerde her alanda gelişmeler gözlemlendiğine işaret ederek, "Sudan, Türkiye ile arasındaki ilişkileri geliştirmek ve karşılıklı ticareti artırmak istiyor." dedi.

MÜSİAD heyeti başkanı Uyar ise 78 ülkede faaliyet gösteren derneğin bünyesinde 60 bin Türk şirketi ve 11 bin üyesi bulunduğuna işaret ederek, Senusi'yi gelecek kasım ayında 120'den fazla ülkenin katılımıyla İstanbul'da düzenlenmesi planlanan MÜSİAD EXPO'ya davet etti.

 • “Sudan ile Türkiye arasında güçlü ilişkiler bulunuyor”
 • HARTUM (AA) – Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim es-Senusi, Sudan ile Türkiye arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu belirtti.

  Sudan resmi ajansı SUNA'da yer alan habere göre Senusi, Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu ile bir araya geldi.

  Görüşmede geçen ay Türkiye'ye yaptığı ziyareti değerlendiren Senusi, Sudan ile Türkiye arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu ifade etti.

  Senusi, Sudan'ın Türiye ile ilişkileri her

 • Sudan ABD ile ilişkilerini geliştirmek istiyor
 • HARTUM (AA) – Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir, ülkesinin ABD ile ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini söyledi.
  Sudan Haber Ajansının (SUNA) haberine göre, Beşir, ülkesinin Washington Büyükelçisi Muhammed Ata el-Mevla'yı makamında kabul etti.
  Kabulde açıklama yapan Beşir, Sudan'ın, ABD ile ilişkilerini artıracağını belirterek, iki ülke arasında kurulan komitelerin sürdürülmesi gerektiğine dikkati çekti.
  Taraflar arasındaki diyaloğu sürdüreceklerini dile getiren Beşir,