Sudan ve Kuveyt Fonu arasında 170 milyon dolarlık anlaşma

HARTUM (AA) – ve Fonu arasında, Batı Kurdufan eyaletinde elektrik santrali projesinin finansmanı kapsamında 50 milyon dinarı (yaklaşık 170 milyon dolar) anlaşma imzalandı.

Sudan Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, finansman, 5 yılı ödemesiz, 25 yıl geri ödemeli 2 eşit krediden oluşuyor.

Sudan’da özellikle yaz aylarında ciddi elektrik kesintileri yaşanıyor.

Sudan’ın elektrik temin ettiği kuzey komşusu Mısır, mart ayı sonunda elektrik akımının başlatılacağını açıklasa da projenin siyasi şartlar nedeniyle süresiz ertelendiğini duyurmuştu.

 • Kuveyt Fonu'ndan Özbekistan'a 30 milyon dolarlık kredi
 • TAŞKENT (AA) – Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu, Özbekistan'a 30 milyon dolarlık kredi verilmesini onayladı.
  Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Özbekistan'ın Kuveyt Büyükelçisi Bahram Aloyev, Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu'nun Orta Asya ve Avrupa Bölge Müdürü Favaz el-Adsani ile bir araya geldi. Görüşmede, taraflar arasındaki iş birliği imkanları ele alındı.
  Favaz el-Adsani, görüşmede fon yönetim kurulunun,

 • Ürdün ve Kuveyt 15 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı
 • AMMAN (AA) – Ürdün ve Kuveyt, çeşitli alanlarda 15 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı.
  Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz ile Kuveytli mevkidaşı Cabir Mubarek el-Hamed es-Sabah'ın başkanlığını yaptığı 4. Yüksek Komite toplantısı başkent Amman'da gerçekleştirildi.
  Ürdün haber ajansı PETRA'ya göre, toplantıda iki ülke arasında hukuk, yargı, planlama, kalkınma, eğitim, meteoroloji, havacılık ve iskan gibi alanlarda 15 anlaşma ve