Cum. Ağu 23rd, 2019

Sudan'da geçiş hükümeti kurulması talebi

HARTUM (AA) – 'da geçiş hükümeti kurulması yönünde bir çalışma olmadığı belirtildi.

Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faysal İbrahim, Sudan Haber Ajansına yaptığı açıklamada, geçiş hükümeti kurulması çalışmaları olduğunu yalanladı. İbrahim, "Geçiş hükümeti diye bir şey yok." ifadesini kullandı.

İbrahim, Darfur'un batısında yaptığı açıklamada da değişimin, gösteriler, sloganlar, yakıp yıkma ve yabancı ajandaların uygulanmasıyla gerçekleşmeyeceğini dile getirdi.

Faysal İbrahim, ülkedeki siyasi grupların vatandaşları kazanmak için siyasi bir program ve proje sunmaları gerektiğini belirtti.

Sudan'da bir grup akademisyen ve ülkenin ileri gelenlerinden oluşan 541 kişi, ocak ayı sonunda geçiş hükümeti kurulması yönünde talepte bulunmuştu.

  • ABD, Sudan'da sivil hükümet kurulmasına desteğini yineledi
  • HARTUM (AA) – ABD'nin Hartum Büyükelçiliği, Sudan'da sivil hükümet kurulmasını desteklediklerini açıkladı.
    ABD'nin Sudan Özel Temsilcisi'nin Hartum’daki temaslarını tamamlayıp ülkesine dönmesinin ardından Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan halkının kabul edeceği, istikrar sağlanması, reformların uygulanması, özgür ve şaibesiz seçimlere hazırlık için sivillerin önderlik ettiği geçici bir hükümetin kurulmasını destekliyor." ifadesi kullanıldı.
    Açıklamada, Sudan’da taraflar