Sultan 2. Abdülhamid vefatının 102. yılında anıldı

KARABÜK (AA) – Akademisyen-yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz, "Abdülhamid, devleti bütün gücü ile tutmaya çalışan, toplumu modernleşmeye, devleti kurtarmaya, toplumu eğitmeye çalışan bir Osmanlı sultanıdır." dedi.

Karabük Üniversitesi tarafından organize edilen ve TRT'de programcı olan Pelin Çift'in yönettiği "Vefatının 102. yılında , Sultan 2. Abdülhamid Han" konulu konferansta konuşan Gündüz, Abdülhamid Han'ın padişahlık yaptığı dönemi siyasi, dış ilişkiler, ekonomik ve toplumsal yönleriyle değerlendirdi.

Abdülhamid Han'ın, Osmanlı'nın ayakta durma mücadelesi verdiği bir dönemde 33 yıl gibi uzun bir süre tahta kaldığını ve devleti ayakta tutmayı başardığını anlatan Gündüz, Abdülhamid'in özellikle demir yolu çalışmalarına değindi.

Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat ağına da değinen Gündüz, sultanın görevinin devleti ayakta tutmak olduğunu, bunun için de hangi argümanlar gerekiyorsa onu kullandığını ifade etti.

Abdülhamid Han ile dönemin bazı yazar ve aydınlarıyla sorunlar yaşadığı konusunu da değerlendiren Gündüz, konuyu dönemine göre anlamak gerektiğini, ön fikir ile yaklaşmamanın doğru olmayacağını, kişilere değil, oradan günümüze intikal eden sorunlara bakmak gerektiğini kaydetti.

– "Kendisinin de yapacak bir şeyi kalmamıştır"

Gündüz, Abdülhamid Han'ın devleti bütün gücü ile tutmaya çalıştığını belirterek, şöyle devam etti :

"Abdülhamid, toplumu modernleşmeye, devleti kurtarmaya, toplumu eğitmeye çalışan bir Osmanlı Sultanıdır. Yaşadığı dönem son derece karmaşık bir döneme rastladığı için elimizden İmparatorluk kaymış gitmiştir. Kendisinin de yapacak bir şeyi kalmamıştır. 33 yıl tutmuştur tutabildiği kadar."

– "Abdülhamid Han'ın petrol hassasiyeti"

Abdülhamid Han döneminde çizilen petrol haritasını devletin mühendislerinin çizdiğini vurgulayan Gündüz, şunları kaydetti:

"Osmanlı devleti 1900'lere gelindiğinde artık petrolün bir değer, enerji arz ettiğinin farkında. Dünyada hızlı bir şekilde petrole ihtiyaç hasıl oluyor. Petrolde Osmanlı coğrafyasında Musul ve çevresinde önemli bir kaynak olarak keşfediliyor. Bunu keşfeden de Abdülhamid Han'ın İngiltere'ye gönderip yetişmesini sağlayan mühendis. Petrolün orada varlığını keşfedildikten sonra hemen bölge Hazine-i Hassa'ya devrediliyor. Abdülhamid Han'ın petrol hassasiyeti enerji meselesini erkenden görmesinden kaynaklanıyor ama sonradan 1. Dünya Savaşı'nda elimizden göz göre göre çıktı ve bir türlü kurtaramadık."

Abdülhamid Han döneminde silah alımı konusu hakkında öğrencilerden gelen bir soruya Gündüz, "Türkiye'de gerçek anlamda silah sanayisinin temelleri Cumhuriyet döneminde atılmıştır. Son 20 yılında gerçek gücüne doğru gitmeye başlamıştır. Bugün seviye yüzde 67'dir. Siz bu yüzde 90'a çıktığında gücünüzün ne anlama geldiğini göreceksiniz." yanıtını verdi.

Karabük Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferansta Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Gündüz ve Çift'e çiçek ve hediye takdim etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – “Kurtlar Vadisi Pusu”, “Ben Onu Çok Sevdim”, “Direniş Karatay” ve “Yılkı Atı”nın da aralarında bulunduğu yapımların senaristliğini yapan Uzunok, 2017’den itibaren, “Payitaht Abdülhamid” dizisinin senaryosunu kaleme alıyor.

Uzunok, dizinin yeni sezon detaylarını, dönem dizisi yazmanın önemli noktalarını ve Türk izleyecisinin tarihi dizilere duyduğu ilgiyi, AA muhabirine anlattı.

2. Abdülhamid Han’ın yaşadığı dönemin çok spekülatif bir dönem olduğunu aktaran Uzunok, “Sultan Abdülhamid yakın tarihin en çok çarpıtılan karakterlerinden biri. Bir tarafta Fransızların taktığı ‘Kızıl Sultan’ ismi, diğer tarafta ‘Ulu Hakan’ sıfatı var. Bir çatışma varmış gibi görünüyor. Ancak burada şunu kaçırmamak lazım, bu çatışma başkaları için var, Türk milleti için yok. Biz başkalarının çatışmalarını kendimize mal ediyoruz. Sultan Abdülhamid bizim padişahımız.” ifadelerini kullandı.

Uğur Uzunok, Türkiye’de cumhuriyetin ilanından sonra devam eden birçok kurumun temellerinin Sultan Abdülhamid zamanında atıldığına dikkati çekerek, cumhuriyet kadrolarının çok büyük bir kısmının da onun açtığı okullarda yetiştiğini söyledi.

Tarihi dizi senaryolarında o dönemin insanını doğru aktarmanın zorluklarından bahseden Uzunok, şunları kaydetti:

“Sultan Abdülhamid’i kendi şahsi özellikleriyle bugünkü insana nasıl daha kolay anlatabiliriz diye, yaşadıklarını ve yaşadıklarına verdiği tepkiyi birbiriyle iç içe geçirip anlatmayı seçtik. Mesela kendisine ‘Pinti Hamid’ diyorlar. Çünkü Osmanlı hanedanı içinde en az para harcayan, etrafındaki insanların aldığı paraları kısan bir adam olduğu için denilmiş. Mesela çok temkinli olduğu için ‘korkak’ demişler Sultan Abdülhamid’e. Burada, ‘Ne zaman temkinli olmaya başladı?’ sorusunu sormak gerekiyor. Bugün ya da geçmişte ona ‘korkak’ diyenler en başından beri öyleymiş gibi algılatmaya çalışıyor. Oysa mesele Sultan Abdülhamid’e suikast düzenlendiği zaman başlıyor. Düşünsenize 1905’te dünya tarihinin ilk saatli bombası Yıldız Sarayı’nda patlatılıyor. Temkinli olmaktan daha doğal bir şey olamaz. Ancak o, bu olaydan sonra bile bir cesaret örneği gösteriyor ve her şeye rağmen sefirlerle yapacağı toplantısına katılıyor.”

“Payitaht Abdülhamid’in en kritik sezonu, bu sezon”

Senarist Uzunok, izleyiciyle buluşan beşinci sezonun, dizinin en kritik sezonu olduğuna işaret ederek, bu sene özellikle Osmanlı’nın son döneminde iktisadi gücün nasıl el değiştirdiğini ve Abdülhamid’e karşı bir araya gelen grupların kimler tarafından ve nasıl fonlandığını anlatacaklarını dile getirdi.

Bazı medya organlarında çıkan, dizide İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’a “mason” göndermesi yapıldığı iddiasını da yanıtlayan Uzunok, şu bilgileri verdi:

“Önce bu yayın organlarına sormak lazım. Mason olmak bir hakaret midir, onlar öyle mi görüyor? O sahnede ‘baykuş’ ifadesi kullanılıyor. O ifadeyi söyleyen de sonrasında maskesini çıkarıyor ve biz o kişinin Emanuel Karasu olduğunu anlıyoruz. Bizim senaryomuzda da karakter ismi olarak bu mevcut. Abdülhamid’e karşı ‘baykuş’ ifadesini o zaman herkes kullanıyor. 1908’de Mahmut Şevket Paşa’nın bir ses kaydı var, orada ‘Yıldız burcundaki baykuş’ ifadesini kullanıyor. Selanik’teki bir İttihat ve Terakki üyesi Tahsin Uzel’in o dönem gönderdiği bir gazetede yine bu ifade geçiyor. Yani bu ifadenin mucidi Mehmet Akif’in kendisi değil ve zaten ‘baykuş’ ifadesinin geçtiği ‘Asım’ kitabını 1924’te basıyor. Bu kitap da bir manzum romandır esasında. Orada karakterler vardır ve onları konuşturur Milli Şairimiz. Şiiri okusalar bilecekler, o ifadenin karşılığında Temiz Tahir Efendi, ‘Bir semerci ustası vardı, gelen giden eşeğe semer biçerdi ama adam ustaydı. Şimdi yeni semer ustaları geldi. Biçtikleri semerler eşeklerin sırtında yara yaptı ve eşekler perişan oldu.’ şeklinde cevap verir.”

Uzunok, henüz 19-20 yaşındayken Mehmet Akif’in hayatının anlatıldığı 8 bölümlük bir dokü-drama kaleme aldığını belirterek, “Ben Mehmet Akif’in vefat ettiği Mısır Apartmanı’nın müze olması için kampanya başlatmış biriyim. ‘Mehmet Akif Dönüyor’ isminde bir oyun yazdım ve oyun binden fazla kez temsil aldı. Bizim Akif’e bir şey söylememiz söz konusu olamaz.” şeklinde konuştu.

Osmanlı aydınlarının çok azının Sultan Abdülhamid’in yanında yer aldığını vurgulayan Uzunok, o dönemin aydınlarının çoğunun Sultan Abdülhamid’in ufkunu anlayamadığını söyledi.

“Bir millet tarihine ilgi duymaya başlarsa istikbaliyle ilgili plan yapıyor demektir”

Tarih dizilerine ilginin daha da artacağını öngören Uzunok, “Bunun için senaristlerin daha araştırmacı olması gerekiyor. Bir senarist, kendi okudukları ve baktığı yerden bir kurgu da yapmak zorunda. Bu anlamda kurguya izin verilmeli. Eğer sadece tarihin soğuk yüzüyle yansıtırsak bu başarısız olur. O yüzden kurgu şart.” dedi.

Uğur Uzunok, Türkiye’de tarih öğrenme merakının son yıllarda arttığına dikkati çekerek, bunun sebebini ise şu sözlerle açıkladı:

“Bir millet tarihine ilgi duymaya başlarsa istikbaliyle ilgili plan yapıyor demektir. Çünkü gözünü ufka dikmiştir ve geriye bakarak nasihat alma arzusundadır. Bizim de millet olarak tarihe olan ilgimiz bundan geliyor. Biz artık yerinde sayan bir toplum değil, hedefleri olan bir toplumuz. Hakikaten Türk milletinin önüne 2023, 2053 ve 2071 gibi hedefler çıkartıldığı zaman bu tarih dizileri popüler olmaya başladı. Çünkü biz bu topraklarda yaşamakla ilgili gözümüzü istikbale diktik. Bizim buradaki varlığımızı sadece askeri değil, ekonomik ve kültürel manada da savunmamız gerekiyor.”

TRT 1’de cuma akşamları seyirciyle buluşan Payitaht Abdülhamid, bu hafta 123. bölümüyle ekranlara gelecek.

Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca ve Volkan Kapkın’ın üstlendiği yapımda başrolleri, Bülent İnal, Özlem Conker, Hakan Boyav, Bahadır Yenişehirlioğlu, Cem Uçan ve Cem Özer paylaşıyor.

Dizinin yeni oyuncuları arasında İsmail Hakkı, Hakan Bilgin, Cansu Fırıncı, Ali Buhara Mete, Mehmet Korhan Fırat, Yılmaz Meydaneri, Alara Turan, Burak Haktanır, Eren Dinler, Halit Karaata, Gökşin Saraç ve Mesud Uz bulunuyor.

BURSA (AA) – Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı ile yönetim kurulu üyeleri, bir televizyon programında Sultan Abdülhamid Han hakkında aşağılayıcı sözler sarfettiği gerekçesiyle gazeteci Mercan Yanardağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

İnegöl Adalet Sarayına gelen dernek yöneticileri, Yanardağ hakkında savcılığa suç duyurusu yaptı. Dernek başkanı Turgay Yazıcı, savcılığa şikayet dilekçesi verilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Abdülhamid Han'a hakareti asla kabul etmeyeceklerini ifade etti.

Tele 1 televizyon kanalında "18 dakika" isimli programda sunucu Merdan Yanardağ'ın, Abdülhamid Han ile ilgili mesnetsiz ve çirkin ifadelerde bulunduğunu belirten Turgay, şunları kaydetti:

"Kendisi, '1908'de Abdülhamid despotizmini, emparyalizmin uşağı, aşağılık bir diktatör olan, Mithat Paşa'yı Taif'te boğduran, Osmanlı Türk aydınlanmasını, modernleşmesini savunan bütün aydınlara zulmeden, Namık Kemal'lere, Tevfik Fikret'lere, Ahmet Rıza'lara, harp okulu öğrencilerine, mühendishane öğrencilerine zulmeden despot' ifadelerini kullanmıştır. Tarihimizin önemli bir değeri ve Osmanlı Devletinin padişahı olan Abdülhamid Han ile ilgili bu aşağılayıcı ve hakaret içeren ifadeleri kabul etmiyoruz.

İlgili televizyon programında görüldüğü ve belirttiğimiz ifadelerden de anlaşıldığı üzere, Merdan Yanardağ isimli gazeteci açık bir şekilde toplumun sevgi beslediği ve saygı duyduğu tarihi bir kişiliğe çirkin atıflarda bulunarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş, vefat etmiş bir kişilik hakkında alenen hakarette bulunmuş ve yine kişinin hatırasına hakaret şuçunu işlemiştir. Biz Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği olarak bu hadsiz ifadeleri aynen iade ediyoruz. Bir Türk vatandaşı olarak ve yine derneğimizin ideolojik yaklaşımları doğrultusunda bu konuda her türlü hukuki işlemi yapma ihtiyacı hissettik."