Sultangazi'de fahiş fiyat denetimi

İSTANBUL (AA) – Sultangazi Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs salgını sonrası bakkal ve marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptı.

Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, zabıtaların denetimi öncesi Sultançiftliği Merkez Camisi önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Dursun, hem Sultangazi hem de Türkiye'deki vatandaşları, koronavirüse karşı tedbirli olmaları konusunda uyararak, tedbirin her şeyin başı olduğunu, eğer tedbirli olunmazsa bu sürecin yayılmasının çok daha fazla olabileceğini ifade etti.

Mümkün olabildiğince insanların sosyal hayatlarını kısıtlamak, teması bir şekilde ortadan kaldırmak durumunda olduğunu dile getiren Dursun, "Görüyoruz ki sosyal hayatın çok aktif olduğu yerlerde bu virüs çok daha fazla yayılma kabiliyetine sahip. Bu çerçeve içinde olabildiğince sosyal hayatımızı biraz daha kısıtlayıp, evlerimizde olabildiğince işlerimizi yürütmek ve hayatımızı bir süre böyle idame ettirmek en büyük görevimiz olmalı. Bu, sadece kendimize dair değil, çevremizde bulunan insanlara, bütün topluma dair sorumluluğumuz." diye konuştu.

Dursun, bu kapsamda Sultangazi'de koronavirüs ile ilgili bilgilendirmelere yer verdiklerini, okullarda, kamu idarelerinde, aile sağlık merkezlerinde, ibadethanelerde ve parklarda ilaçlamaları bitirdiklerini anlattı.

Fahiş fiyatlarla ilgili vatandaşlardan oldukça şikayet aldıklarını aktaran Dursun, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu şikayeti izole etme adına geçen hafta başlattığımız çalışmalara devam ediyoruz. Raflardaki fiyat farklılıklarına dikkat ediyoruz. Bunlarla ilgili 6502 sayılı yasa çerçevesinde Ticaret İl Müdürlüğü'ne bildirimlerde bulunuyoruz. Varsa fahiş fiyatlar, bunlarla ilgili denetimleri olabildiğince yapıyoruz. Şuna dikkat etmek lazım, fırsatçılık yapmamak lazım. Esasında bu bizim Türk milletinin özünde olan bir şey değil, buna kapı aralamamak lazım.

Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu kendisine menfaate dönüştürmek isteyen az da olsa kişilere karşı halkımızı korumak zorundayız. Bu koruma çerçevesi içinde de yaklaşık 50 kişilik ekiple birlikte Sultangazi'de tarama faaliyetini bugün de devam ettireceğiz. Yapmış olduğumuz çalışmalarda özenle davranan esnafımızı, toptancılarımızı gördük. Onlara teşekkür ediyorum. Aksi davranan esnaflarımız da var. Onları daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Toplumsal olarak içinde bulunduğumuz bu süreci, bir fırsata çevirmemek lazım."

Dursun, açıklamasının ardından denetimde görev yapan zabıta memurlarına teşekkür etti.

– Ekipler denetim yaptı

Zabıta ekipleri, daha sonra Sultangazi'nin 6 ayrı bölgesinde denetime çıktı. Ekipler, bakkal ve marketlerde yaptıkları denetimlerde, fiyat etiketlerini inceledi, satıştan kaçırılan ürün olup olmadığını kontrol etti.

Zabıta ekipleri, fahiş fiyat uyguladığı tespit edilen esnafla ilgili tuttuğu tutanakları, Ticaret İl Müdürlüğü'ne iletecek. Ticaret İl Müdürlüğü de bu durumda her ürün başına 415 lira para cezası uygulayacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grip ve Kovid-19 virüsünün bulaşma yollarının aynı olduğunun altını çizerek, maske, mesafe gibi tedbirlere uyumun azalmasının grip vakalarının da görülmesine yol açtığını söyledi.

Ağustosun ortasından itibaren grip vakalarıyla karşılaşmaya başladıklarını aktaran Oğuztürk, havaların soğumasıyla kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirildikçe grip vakalarında da artış görülebileceğini belirtti.

Oğuztürk, özellikle riskli gruptaki kişilere grip aşısı olmaları tavsiyesinde bulunarak, “Grip, pandemi oluşturmasa dahi özellikle kış aylarında her yaş grubu için tehdit oluşturuyor. Tansiyon, diyabet gibi kronik hastalığı olanlarda, KOAH ve diğer akciğer hastalığı olan kişilerde, kanser hastalarında, bağışıklık sistemi yetersiz olan kişilerde grip hastalığı diğer insanlara göre daha ölümcül olabiliyor. Bu anlamda 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlar, hatta genç yaşta dahi olsa bu tür problemleri olanlar grip aşısı yaptırırlarsa hastalığı hafif veya şikayetsiz olarak atlatabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Grip aşılarının ciddi bir yan etkisi olmadığını ve 6 aydan küçük bebekler dışında herkese yapılabileceğini anlatan Oğuztürk, “Grip aşısını yaptırırken bazı kriterlere uymak gerekiyor. Yüksek ateşli hastalığınızın olduğu dönemde grip aşısı yaptırmamalısınız. Yumurta alerjiniz varsa yine grip aşısı yaptırmamalısınız.” diye konuştu.

“Gribe yakalanmamak için aşı yaptırılmalı”

Oğuztürk, Kovid-19 aşısının gripten de koruyacağına ilişkin düşüncenin yanlış olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Kovid-19 hastalığı, etkeni koronavirüs dediğimiz bir RNA virüsü, grip hastalığının etkeni ise influenza virüsü. Yani grip aşısı yaptıran kişi, Kovid-19 hastalığına karşı koruyuculuk kazanmadığı gibi Kovid-19 aşısı yaptıran kişi de gripten korunmayacaktır. İkisi farklı virüslere karşı koruma sağlayan aşılardır. Bu anlamda, Kovid-19 aşısı yaptıranların gribe yakalanmamak için ayrıca grip aşısı yaptırması gerekiyor.”

“Yaklaşık 6-7 ay koruyuculuk sağlayacaktır”

Gribin kışın hızla yayıldığını aktaran Oğuztürk, “Ülkemizde ekim ayının ortasından itibaren, kasım ayı da dahil olmak üzere grip aşısı yaptırılabilir. Yaptırılan grip aşıları da yaklaşık 6-7 ay boyunca, grip mevsimi bitene kadar koruyuculuk sağlayacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Oğuztürk, Kovid-19 ile grip aşılarının 10-15 gün arayla yaptırılması tavsiyesinde bulundu.

ADANA(AA) – Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, AA muhabirine, viral enfeksiyonların artış göstereceği bir döneme girileceği için bu sürecin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) açısından önemli olduğunu belirtti.

Sonbahar ve kış döneminde uzun zamandır mücadele edilen Kovid-19 vakalarında artış görmek istemediklerini vurgulayan Gündüz, şöyle devam etti:

“Yaz dönemi bitti, önümüz sonbahar ve kış. Hem mevsimsel grip vakaları hem de Kovid-19 için oldukça uygun zemin olacağı için bunlar artacak. Aşısız olanların bu sonbahar ve kış dönemine daha korunaklı girmeleri için aşı yaptırmalarında fayda var. Gerçekten bu anlamda kötü bir mevsime giriyoruz. Bir de eksik aşılı olanların mutlaka hatırlatıcı dozlarını yaptırmaları son derece önemli. Sonbahar ve kış aslında her zaman bütün viral hastalıklar için çok uygun bir zemin oluşturuyor. Dolayısıyla vakaların artma ihtimali tabii ki de var. Hem mevsimsel gribin hem de Kovid-19’un artması gündemimizde. Aşılanmayı öneriyoruz, eksik aşıları olanlar da varsa mutlaka tamamlamalılar ki önümüzdeki kasım, aralık ayında ciddi bir artış yaşamayalım ve bundan bir zarar görmeyelim.”

Gündüz, kış dönemi öncesi insanların Kovid-19 aşısına ek olarak grip aşısı yaptırmasının da isabetli olabileceğini, bunun herhangi bir sıkıntısının bulunmadığını belirtti.

“Şu anda elimizdeki tek silahımız aşılanmadır”

Kovid-19’un aşılanmayanlar arasında çoğaldıkça yeni varyantların oluşabileceğine dikkati çeken Gündüz, “Bu yeni varyantlar aşıdan da kaçabilir. Yeni varyantların oluşması, bulaşıcılığın artacağı anlamına da gelebilir. Mümkün olduğu kadar bu salgına bir şekilde mutlaka son vermek gerekiyor. Bunun için de şu anda elimizdeki tek silahımız aşılanmadır, toplumun bağışıklık kazanmasıdır.” diye konuştu.

Şu anda Sağlık Bakanlığı verilerine göre aşılanmanın yüzde 60’ın üzerine çıktığını aktaran Gündüz, bunun yüzde 70-80 bandına gelmesi gerektiğini söyledi.

“Hastaneye yatanların yüzde 90’ından fazlası aşısız”

Şu an Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde yatanların yüzde 90’ından fazlasının aşısız olduğuna dikkati çeken Gündüz, şunları kaydetti:

“Geri kalanları da ne yazık ki eksik aşılı, bir tane yaptırmış daha sonra devam etmemiş. Daha dramatik olanı da en azından bizim yoğun bakımlarımız için söyleyebilirim, bütün hastaların tamamı aşısız, içinde eksik aşılı bile yok. Dolayısıyla da aslında bu söylediğimiz, bir öngörü değil, gördüğümüz şeyler. Hakikaten aşı yaptıranlar daha korunaklı oluyor. En azından yoğun bakıma gelecek kadar da büyük bir oranda ağırlaşmıyor. Aşının koruyuculuğu var, tabii ki yüzde 100 değil. Ancak var, bunu sonuçlardan da görüyoruz.”Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri