Suriye'de rejimin vurduğu yetimhaneden kurtulan Sevra, 5 yaşına girdi

İSTANBUL (AA) – Halep'te 2016 yılında atılan varil bombasıyla vurulan yetimhanede sağ kalan 43 çocuktan 8 aylık Sevra bebek, 5 yaşına girdi. Yetim Vakfının himayesi altına alınan Sevra, artık Cerablus'taki bir yetimhanede kalıyor.

Yetim Vakfından yapılan açıklamaya göre, 3 yıldır vakıf tarafından himaye altına alınan Sevra'nın eğitim ve barınma ihtiyaçları karşılanarak rehabilitasyon desteği veriliyor. Vakıf, aynı şekilde 5 binin üzerinde daha yetimin ihtiyaçlarını karşıladığını duyurdu.

Muhaliflerin kontrolündeki Halep'i ele geçirmek için varil bombaları kullanan Esed yönetimi, şehri varil bombalarıyla harabeye çevirirken 13 Aralık 2016 günü bir de yetimhane bombalamıştı. Halep'in Meşhed semtinde bulunan ve 100'ün üzerinde çocuğun kaldığı yetimhane, bombardıman sonucunda kullanılamaz hale gelmişti. Yetimhaneden sağ kurtarılan 43 çocuktan biri olan Sevra bebek henüz 8 aylıktı. Yetim çocuklardan sağ kurtarılan 43'ü Halep tahliyesine katılan insani yardım görevlileri tarafından İdlib’e götürülmüştü.

Sevra şimdi Cerablus'ta bir yetimhanede diğer Suriyeli yetimlerle beraber vakfın aracılık yaptığı Türkiye'den hayırseverlerin desteğiyle hayatına devam ediyor.

– Yetim çocuklar için köyde barınma imkanı sağlanıyor

Halep tahliyesi sonrası kurulan Yetim Vakfı, aradan geçen yaklaşık 3 yılın sonunda, 5 binin üzerinde yetime el uzatarak gıda ve diğer ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanmasına aracılık ettiğini duyurdu. Hatay Reyhanlı Eğitim Köyünün de yönetimini yapan Vakıf, köyde 2017 yılında 341, 2018 yılında 771 ve 2019 yılında 1020 yetim çocuğa verilen eğitimin yanı sıra 195 yetim için de köyde yatılı barınma imkanı sağlandı. Vakıf, Reyhanlı Eğitim Köyünde yetim çocuklara ilkokuldan liseye kadar verilen eğitim desteğini, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin farklı şehirlerine yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi

– 67 çocuk ailesine kavuşturuldu

Suriye'de başta Cerablus olmak üzere 5 farklı bölgedeki yetimhanelerde kalan binin üzerinde yetim ile ailelerinin gıda ve barınma ihtiyaçlarının yanı sıra tüm eğitim imkanları da yine Vakıf tarafından hayırseverlerin destekleriyle temin ediliyor. Vakıf, savaş nedeniyle anne babasını ya da kardeşlerinin sağ olduğunu bilmesine rağmen izlerini kaybeden 67 çocuğu da ailesine kavuşturduğunu duyurdu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Yunus Emre Enstitüsünden (YEE) yapılan açıklamaya göre, Halep’in 400 yıllık Osmanlı dönemini anlatan “Hatırladıkça Biz Oluruz / Osmanlı Dönemi Halep’inde Sosyokültürel Hayat” sergisi, 22 Eylül’de açılacak.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinden derlenen arşiv kayıtlarının yer alacağı sergiye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Osmanlı’nın yönetim anlayışının toplumda ve bölgede memnuniyetle karşılandığının kayıtlarda görüldüğünü kaydetti.

Ünal, kayıtlarda bölgedeki Rum Katolik metropolitinin verdiği vaazın da bu memnuniyeti kanıtlar nitelikte olduğunu belirterek, “Osmanlı yönetim anlayışına dair vereceğimiz onlarca örnekten en dikkat çekenlerinden birisi, 1895 yılında Rum Katolik metropoliti tarafından verilmiş olan bir vaazdır. Metropolit vaazında bölgede sultanın hilafeti yıllarında huzurun, barışın hâkim olduğunu, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, Osmanlı adaletinin bölgede tecelli ettiğini ve bir anlaşmazlık çıktığı zaman da bunun anında çözülebildiğini açıkça ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

YEE Başkanı Şeref Ateş ise Halep’in kadim bir şehir olduğuna işaret ederek, kentteki Osmanlı dönemi yaşamına ilişkin örneklerin sergide paylaşılacağını bildirdi.

WASHINGTON (AA) -ABD Dışişleri Bakanlığı, sivillerin de öldüğü Halep’teki Esed rejiminin top saldırıları ile İdlib’de Rus hava saldırılarını şiddetle kınadı.

Bakanlık Sözcüsü Ned Price, Suriye’de bazı sivillerin hayatlarını kaybetmesine neden olan saldırılarla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Price, açıklamasında, “ABD, Halep ile İdlib’de dün sivillerin ölümüne neden olduğu bildirilen Esed rejiminin topçu saldırıları ile Rus hava saldırılarını şiddetle kınıyor.” ifadesini kullandı.

Rejim unsurlarının El Eterip ilçesindeki hastaneye topçu atışıyla saldırı düzenlediğini, aralarında bir çocuğun da olduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını kaydeden Price, hastanenin koordinatlarının Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çatışmasızlık mekanizması ile önceden paylaşıldığını vurguladı.

Dışişleri Sözcüsü ayrıca, “İlaveten, Rus hava saldırılarında İdlib’in Türkiye sınırındaki Babu’l Hava sınır kapısına yakın yerler vuruldu ve bir sivilin öldüğü bildirildi.” açıklamasını yaptı ve Babu’l Hava sınır kapısının halen BM onaylı olarak Suriye’ye açılan tek insani geçiş noktası olduğunu belirtti.

Her ay 2,4 milyon Suriyelinin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi noktasında sınır kapısının ve bu bölgenin önemine dikkat çeken Price, “Sivil tıbbi personel ve tesisler de dahil hiçbir sivil, askeri eylemlerin hedefi olmamalıdır. Bu şiddet durmalıdır; ülkede kapsamlı ateşkes çağrımızı yineliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Hakan Çopur