Suriye'de zorla yerinden edilen halk, Babülhava Sınır Kapısı'nın kapatılmasını felaket olarak görüyor

İDLİB (AA) – Rusya’nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı doğrultusunda iç savaşın sürdüğü ülkeye sadece Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Babülhava’dan giren yardımları engellemek istemesi, milyonlarca sivili açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Beşşar Esed rejimin İdlib’in Lof köyündeki saldırılarıyla zorla yerinden ettiği Bessam Şamali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır kapısının yardım geçişlerine kapatılmasının felakete yol açacağını söyledi.

Şamali, “Göç ettirdikleri yetmiyor gibi şimdi de yardım kapılarını kapatıyorlar. Kapıların kapanması, gelen ilaç ve diğer yardımların durması demektir. Bu durum büyük felakete yol açacaktır.”dedi.

Yetkililere sınır kapısının kapatılmaması için çağrıda bulunan Şamali, “Sınır kapısı oksijen aldığımız tek kapı. Yemeğimiz, içeceğimiz, ilacımız hepsi bu kapıdan geliyor. Bu kapı kapanırsa, halk perişan olur.” ifadelerini kullandı.

2 yıl önce Esed rejimi ve Rusya’nın saldırılarıyla yerinden ettiği Ali Davud da sınır kapısının kapatılması durumunda halkın yardımsız kalacağını söyledi.

Davud, “Esed rejimi güçleri tüm mal varlığımıza el koydu. Şimdi de Cilvegözü (Babülhava) sınır kapısını yardımlara kapatarak ellerinden geldiği kadar bizi boğmayı düşünüyorlar.”dedi.

Tek hayal ettikleri şeyin güven içinde yaşamak olduğunu belirten Davud, “Sınır kapısından ilaç, sebze ve gıda kolimiz geliyor. Kapatılması, bizim burada boğularak can vermemiz demek. Kapı kapandığı takdirde aspirin bile bulunamayacak. Allah darda olan herkesin yardımcısı olsun.” şeklinde konuştu.

İdlib’in güneyindeki Hizarin köyündeki evlerini Esed rejiminin yıktığını ve diğer mallarına da el koyduğunu söyleyen Nasır Yahya da “Ruslar, şimdi yaşam lokmamızı kesmeye çalışıyor.”dedi

Yahya, “Ben belki 10 gün (açlığa) dayanırım. Ama çocuklar 1 saat bile dayanamaz yani toplu ölümler gerçekleşecek. Rusya sivil halktan ne istiyor? Bizi göç ettirdi, evlerimizi gasbetti, malımıza, tarlamıza el koydu. Şimdi en sonunda nefes aldığımız sınır kapısını kapatmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Kampta birçok hastanın olduğunu belirten Yahya, “Bizim bir damla suyumuza ve bir lokmamıza göz diktiler. Rusya sivilleri aç koymayı başarırsa herkes ölür.”diye konuştu.

BM’nin Suriye’ye insani yardımları

BM, Suriye’ye uluslararası yardımların yapılmasına imkan tanıyan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının yetkilendirdiği mekanizmayla 2014’ten bu yana milyonlarca kişiye ulaşıyor.

Özellikle zorla yerinden edilerek Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e sığınan halk, bu insani yardımlara bel bağlıyor.

2020’ye kadar gıda, ilaç, tıbbi ve hijyen malzemesi gibi uluslararası insani yardımlar, 2’si Türkiye’den olmak üzere 4 sınır kapısından gönderilirken; Rusya’nın vetosu ve itirazları üzerine sınır kapılarının sayısı önce 2’ye indirildi. Daha sonra Rusya, sadece Cilvegözü karşısındaki Babülhava’nın 1 yıl daha açık tutulmasına onay verdi.

Babülhava Sınır Kapısı’ndan her ay 1000’den fazla insani yardım tırı Suriye’ye geçiyor ancak bu sınır kapısını açık tutan mekanizmanın süresi temmuzda doluyor.

BMGK’nin, sınır kapısının açık kalması ve yardımların devam edebilmesi için söz konusu mekanizmayı yenilemesi gerekiyor.

BM, uluslararası yardım kuruluşları, Türkiye, ABD ve Batılı ülkeler, yardımların gönderileceği sınır kapılarının sayılarının artırılmasını istiyor. Ancak Rusya ve Suriye ile ilgili kararlarda BMGK’de Rusya’nın yanında yer alan Çin, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın açık tutulmasına sıcak bakmıyor.

Rusya, daha önce de olduğu gibi sınır ötesi yardım mekanizmasının süresinin dolmasına kısa süre kala insani yardımların Suriye içinde rejim kontrolündeki bölgelerden yapılması argümanını savunmaya başladı.

Her ay 1000’den fazla uluslararası insani yardım konvoyunun Suriye’ye gönderildiği tek sınır kapısı Cilvegözü, Rusya’nın itiraz etmesi durumunda yardım geçişlerine kapatılacak.

ABD ve BMGK’deki Batılı ülkeler, Öncüpınar Sınır Kapısı karşısındaki Babüsselame ile Aralık 2019’da kapatılan Irak ve Suriye arasındaki El-Yarubiyye Sınır Kapısı’nın da yeniden açılmasını istiyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile geldiği Gaziantep Havalimanı’nda, Vali Davut Gül, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar, daha sonra sınır hattında yer alan ve Suriye’nin kuzeyindeki birliklerin sevk ve idare edildiği 2. Ordu İleri Komuta Yeri ve 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı Esas Komuta Yeri’ne geçti.

Buradaki inceleme ve denetlemelerini sürdüren Akar’ın, sınır ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans yöntemi ile bir araya gelmesi, sahadaki son duruma ilişkin bilgi alması ve talimatlar vermesi bekleniyor.

İSTANBUL (AA) – Film, Arizona eyaletinde düzenlenen 27. Sedona Uluslararası Film Festivali’nden “En İyi Uluslararası Film” ödülünü kazandı.

“Flaşbellek” filmi, 2020’de 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivalinde “Genç Jüri Ödülü”ne hak kazanarak, 12-19 Temmuz’da Fransa’da CCAS (Social Activities of Energy) adlı kurumun organizasyonu ile salonlarda seyirci ile buluştu.

Flaşbellek, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculuğun yarattığı dönüşüm hikayesini heyecan dolu bir serüven olarak anlatıyor.

Filmde, Arap sinemasının ünlü oyuncularından Salah Bakri ile Ali Süleyman yer alıyor. İkiliye Husam Chadat ve Sara El Debuch eşlik ediyorlar.

2022’de sinemada gösterilecek

Görüntü yönetmenliği’ni Andreas Sinanos’un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in, müziğini Marios Takoushis’in yaptığı film, 2019’da Gaziantep ve Konya’da çekildi.

​​​​​​​Film, festival süreçlerini tamamladıktan sonra 2022’de sinema salonlarında izleyiciyle buluşacak.