Suriye'deki Fin çocukların iadesi için Dışişleri Bakanlığı yetkilisine baskı yapıldığı iddiası

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto hakkında, Suriye’de DEAŞ mensuplarının tutulduğu bir kampta bulunan Fin çocukların iadesi için bir bakanlık yetkilisine baskı yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Haavisto, ülke basınında yer alan iddialara göre, Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Konsolosluk Hizmetleri Genel Müdürü Pasi Tuominen’e DEAŞ mensuplarının tutulduğu kamptaki Fin çocukların ülkeye dönmeleri için baskı yaptı.

“İlta-Sanomat” gazetesindeki haberde, Haavisto, Tuominen’den Fin çocukların konsolosluk üzerinden Finlandiya’ya iadelerini düzenlemesini istediği ancak iade talimatı çocukların annelerini kapsamadığı belirtildi. Tuominen de ulusal yasaları ve uluslararası anlaşmaları ihlal edecek bir operasyon yürütmeyeceğini bildirince Haavisto tarafından görevden alındığı iddia edildi.

İddiaları değerlendiren Haavisto, “ölüm-kalım meselesi” olarak nitelendirdiği bu konudaki siyasi sorumluluğu tek bir yetkiliye yüklemek istemediğini ve bu nedenle Tuominen’i görevden aldığını açıkladı. Tuominen’in yeniden görevlendirilmesi ve kamptaki Finlandiya vatandaşlarının iadesi konularında yorum yapmayan Haavisto, görevden alma kararı hakkında da “Bakanlıktaki yetkililerin rotasyona tabi görevleri var.” dedi.

Yaşanan gelişmeler üzerine soruşturma başlatan Meclis Dışişleri Komisyonu, Bakan Haavisto’dan açıklama talebinde bulundu.

Fin istihbaratının verilerine göre, Suriye ve Irak’taki savaş bölgelerine 80’e yakın Finlandiya vatandaşı gitti. DEAŞ terör örgütüne katılan bu kişiler arasında göçmenler olduğu gibi Finlandiya doğumlular da bulunuyor. Suriye’deki El Hol Kampı’nda Finlandiya vatandaşı 11 kadın bulunduğu, bu kadınların büyük çoğunluğunu Suriye’de dünyaya getirdiği 30’a yakın çocuğun da aynı kampta kaldığı belirtiliyor.

Kızılhaç Suriye’deki tahribata dikkati çekti

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) yayımladığı görüntüyle, Suriye’de çok sayıda il, ilçe ve bölgede savaşın neden olduğu tahribata dikkati çekti.

ICRC’nin internet sitesindeki görüntülü haberde, Suriye’de bir zamanlar milyonların yaşadığı yerlerde savaşın bıraktığı derin izlerin görüldüğü vurgulandı.

Suriye’nin Halep ve Deyrizor illeri ve Şam kırsalında yerle bir olmuş evler, hastaneler, okullar ve zarar görmüş caddelerin, kaçmak zorunda kalan milyonlarca Suriyelinin dönüşü için yeniden inşasına gerek duyulduğu ifade edilen haberde, evler ve arazilerin patlamamış mühimmattan arındırılması gerektiği belirtildi.

ICRC haberinde, Suriye’de gelir kaynakları ve iş imkanlarının yaratılmasının önemi vurgulandı.

Suriye rejiminin İdlib’e hava saldırısı: 14 sivil öldü, 27 kişi yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye rejiminin İdlib’deki hava saldırılarında, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 14 sivilin hayatını kaybettiğini, 27 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Suriye rejiminin İdlib’de masum insanların ölümüne neden olan insanlık dışı hava saldırılarının sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “Bugün iki pazar yeri ve sivil halkın yoğun olduğu bölgelere yapılan saldırılarda, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 14 masum sivil hayatını kaybetti, 27 kişi de yaralandı.” ifadeleri kullanıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 15 Temmuz darbe girişiminde Tuzla Piyade Okulundaki eylemlere ilişkin davada 17 sanık hakkındaki beraat hükmünü bozdu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, darbe girişiminde Tuzla Piyade Okulundaki eylemlerle ilgili davada 5 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

Libya ordusu, başkent Trablus'un güneyindeki Ayn Zara ve Vadi er-Rebi bölgelerini Hafter milislerinden geri aldığını açıkladı.

#CANLI: Kovid-19 salgınından etkilenen ülkelerden Nijer’e tıbbi yardım amaçlı malzemeleri taşıyacak kargo uçağına Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’nda yükleme yapılıyor https://www.pscp.tv/w/1djxXQWLbwVKZ

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1349, Meksika'da 1092 kişi öldü.

Trabzonspor Kulübü, Avrupa kupalarından bir yıl men edilmesi nedeniyle Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuruda bulunacağını açıkladı.

Etiketler: