Çar. Eki 23rd, 2019

Suriyeli çocuklar Türk akranlarıyla buluşturulacak

– Kilis Belediyesi ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfınca hayata geçirilen “Çocuk Karavanı” projesi kapsamında, geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların Türk akranlarıyla kaynaşması amaçlanıyor

KİLİS (AA) – Kilis Belediyesi ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfınca oluşturulan "Çocuk Karavanı" projesi kapsamında, geçici koruma altında bulunan Suriyeli çocuklar Türk akranlarıyla bir araya gelecek.

Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tanıtım toplantısında, proje kapsamında oluşturulan karavanın 2020 Mayıs ayına kadar Kilis'te kalacağını söyledi.

Bulut, karavanın okul öncesi eğitime destek vermesi amacıyla kent genelindeki tüm okullarda hizmet vereceğini ifade etti.

Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı Bölge Koordinatörü Alper Mavi de projeyle özellikle Suriyeli çocukların Türk akranlarıyla bir araya getirilerek sosyal uyumunun desteklenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Mavi, karavanda psikososyal destek çalışmalarının da yürütüleceğini belirterek, "Sosyal uyum çalışmaları kapsamında çok kültürlü ortamda yaşam, farklı kültüre saygı çerçevesinde farkındalık aktivitelerinin yapılması, kültürel faaliyetlerin yürütülmesiyle oyun tabanlı öğrenme modelleriyle iş birliği, empati, paylaşma, yardımlaşma gibi becerilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kilis Belediyesi Meslek Edindirme ve Zenginleştirme Merkezlerinde eğitim gören kursiyerlerce yapılan el sanatları sergisi gezildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunacak.

MSB: "Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren müşterek çalışmalara başlanacak."

MSB: "Terör tehdidinin bertaraf edilmesiyle, göçü tetikleyen en büyük etken de ortadan kaldırılmış olacaktır."

MSB: "Harekat, bölgenin terörden arındırılması, terör örgütünün yerel halk üzerindeki baskı ve zulmünün sona erdirilmesine büyük katkı sağlanmıştır."

MSB: "Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı 9 Ekim tarihinden itibaren 130'u kadın 2 bin 330 vatandaşımız gönüllü askerlik için başvurmuştur."