Sal. Haz 25th, 2019

“Susam kullanılan tüm ürünlere indirim geliyor”

İSTANBUL (AA) – Tahin Helva Reçel İmalatçıları Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına ilişkin, artan kur baskısı ve gümrük vergileri nedeniyle zor günler geçiren sektörün, ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı ile ciddi bir rahatlama yaşayacağını belirterek, "Helva, tahin, simit başta olmak üzere kullanılan tüm ürünlere yakın zamanda indirim gelecek." ifadesini kullandı.

Göksu, yaptığı yazılı açıklamada, tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergilerinin sıfırlanması ve soyulmuş susam ithalatında uygulanan gümrük vergisinin yüzde 10 olarak belirlenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergilerinin sıfırlanması kararının gıda sektöründe olumlu karşılandığını, artan kur baskısı ve gümrük vergileri nedeniyle zor günler geçiren sektörün bu karar ile ciddi bir rahatlama yaşayacağını belirten Göksu, helva, tahin, simit başta olmak üzere susam kullanılan tüm ürünlere yakın zamanda indirim geleceğini bildirdi.

Göksu, "Uzun zamandır merakla beklediğimiz bu karardan dolayı sektörümüz adına yetkililere teşekkür ederiz. Üretici firmaların susam mamulleri kullanılan ürünlerde yüzde 10 ila yüzde 12 arasında indirim uygulaması, hem tüketiciye olumlu yansıyacak hem de enflasyonla mücadele alanında önemli bir adım olacaktır. Maliyet düşüşü tüketiciye yansıyacak. Susam kullanılan 2 binden fazla ürün bu karardan olumlu etkilenecek." ifadelerini kullandı.

 • “Susam üretimi teşvik edilmeli”
 • ANKARA (AA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, susam fiyatının bir yılda yüzde 76 arttığını ve bu durumun simitçi, börekçi esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, fiyatların düşmesi için susam üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi.
  Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye'de susam üretiminin çok düşük düzeyde olduğunu ifade etti.
  Susamın neredeyse tamamının ithal edildiğine dikkati çeken

 • Susam 155 yıllık taş değirmende tahine dönüşüyor
 • HAKKARİ (AA) – Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde, 155 yıllık taş değirmende susamların öğütülmesiyle tahin üretimine başlandı.
  Narlı köyünde yaşayan Abdullah Kaynak ve ailesi, atalarından kalan tarihi değirmeni, dağlık alanda açtığı kanaldan getirdiği suyla çalıştırıyor.
  Çiftçilerin organik yöntemlerle ürettikleri susamları değirmende öğüterek tahin elde eden Kaynak, bu şekilde hem geçimini sağlıyor hem de tarihi değirmeni ayakta