Suudi Arabistan'da sokağa çıkma yasağına uymayana hapis cezası

İSTANBUL (AA) – Suudi Arabistan makamları, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında bu akşam yürürlüğe girecek olan 19.00 – 06.00 saatlerini kapsayan kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanların çeşitli para ve hapis cezalarına çarptırılabileceğini açıkladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajanı SPA'da yer alan haberde, bu akşam yerel saatle 19.00'da başlayacak kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanlar için ilk ihlal durumunda 10 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 2 bin 666 dolar), ikinci ihlal durumunda ise bunun iki katı şeklinde para cezası verileceği belirtildi.

Haberde ifadelerine yer verilen bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, olağanüstü koşullar ve sağlık durumları dışında sokağa çıkma yasağına uymamakta ısrar edenlerin ise hapis cezasına çarptırılabileceğini vurguladı.

Kral Selman bin Abdulaziz tarafından Kovid-19 ile mücadele kapsamında yayımlanan kararnameyle bugünden itibaren ülke genelinde 21 gün süreyle kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklanmıştı.

Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı dünya genelinde 2,5 milyonu aştı.

Çin Ulusal Halk Kongresi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti.

Meksika'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 463 kişi hayatını kaybetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "Trenlerimiz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor, diye bilet ücretlerinde artış söz konusu değildir."

Bakan Koca: "Birkaç ay öncesinin normal düşüncesine, saat 24.00'te sokağa çıkma kısıtının kaldırılmasıyla kapılmak, isabetli bir düşünce değildir."

  • EasyJet 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak - - İngiliz hava yolu şirketi, Kovid-19 salgını dolayısıyla yaşanan aksamalar ve düşen yolcu talebi nedeniyle çalışanların yüzde 30’una denk gelen toplam 4 bin 500 kişiyi işten çıkarmayı planlandığını açıkladı Daha fazlasını oku »EasyJet 4 bin 500 kişiyi işten çıkaracak
  • Çin süper güç olma niyetinden vazgeçmeyecek - Prof. Dr. Nihal Tuncer Terregrossa, "Pandemi nedeniyle süreç yavaşlasa da Çin’in süper güç olma niyetinden vazgeçmesi mümkün görünmüyor. Çin, ekonomik gelişmesini küreselleşme içinde kurguluyor." dedi. Daha fazlasını oku »Çin süper güç olma niyetinden vazgeçmeyecek
Etiketler: