Mısır Milli Futbol Takımı

GRAFİKLİ – Afrika Uluslar Kupası'nda çeyrek final heyecanı

İSTANBUL (AA) – Afrika kıtasının en önemli futbol organizasyonu Uluslar Kupası'nda çeyrek final heyecanı, yarın oynanacak karşılaşmalarla başlayacak.

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından Mısır'ın ev sahipliğinde bu yıl 32'ncisi gerçekleştirilen organizasyonun çeyrek finalinde yarın iki maç yapılacak.

Mısır'ın başkenti Kahire'de oynanacak karşılaşmalarda Senegal ile Benin TSİ 19.00, Nijerya ile Güney Afrika ise TSİ 22.00'de yarı final bilet almak için sahaya çıkacak. Maçlar D-Smart'tan naklen yayımlanacak.

– Krallık yarışında 3 isim önde

Grup aşaması ve son 16 turunda 87 kez filelerin havalandığı ve maç başına 1,98 gol ortalamasıyla devam eden turnuvanın gol krallığı yarışında ise 3 futbolcu zirvede yer alıyor.

Liverpool'da forma giyen Senegalli Sadio Mane, Napoli'de oynayan Cezayirli Adam Ounas ve kariyerini Çin'de sürdüren Nijeryalı Odion Ighalo üçer golle krallık yarışını önde götürüyor.

– Ev sahibi çeyrek finali göremedi

Organizasyona ev sahipliği yapan ve kadrosunda yıldız futbolcu Muhammed Salah'ı bulunduran Mısır, çeyrek finale çıkamadı.

24 kez finallerde mücadele eden ve turnuvanın en deneyimli takımlarından olan Mısır, 85. dakikada yediği golle Güney Afrika'ya 1-0 mağlup oldu ve son 16 turunda elendi.

Tarihinde ilk kez finallere kalan Madagaskar ise büyük bir başarıya imza atarak adını çeyrek finale yazdırdı.

Afrika Uluslar Kupası'nda çeyrek final programı şöyle:

Yarın:

19.00 Senegal-Benin

22.00 Nijerya-Güney Afrika

11 Temmuz Perşembe:

19.00 Fildişi Sahili-Cezayir

22.00 Madagaskar-Tunus

GRAFİKLİ – Afrika Uluslar Kupası'nda son 16 turu heyecanı

ANKARA (AA) – Kıtanın en önemli futbol organizasyonu Afrika Uluslar Kupası'nda son 16 turu heyecanı, yarın oynanacak karşılaşmalarla başlayacak.

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından Mısır'ın ev sahipliğinde bu yıl 32'ncisi gerçekleştirilen organizasyonun son 16 turunda, yarın iki maç yapılacak.

Mısır'ın başkenti Kahire'de oynanacak karşılaşmalarda Fas ile Benin TSİ 19.00'da, Uganda ile Senegal ise TSİ 22.00'de çeyrek final vizesi için sahaya çıkacak. Maçlar D-Smart'tan naklen yayımlanacak.

– Yıldızlar gol krallığı yarışında iddialı

Grup aşamasında 68 kez filelerin havalandığı ve maç başına 1,9 gol ortalamasıyla devam eden turnuvanın gol krallığı yarışında ise büyük çekişme yaşanıyor.

Mısırlı Muhammed Salah ve Ahmed Elmohamady, Senegalli Sadio Mane, Beninli Mickael Pote, Demokratik Kongolu Cedric Bakambu, Ganalı Jordan Ayew, Gineli Mohamed Yattara, Kenyalı Michael Olunga, Cezayirli Adam Ounas, Madagaskarlı Carolus Andriamatsinoro ve Ugandalı Emmanuel Okwi ikişer golle krallık yarışında zirveyi paylaşıyor.

Gol krallığı yarışının iddialı isimleri arasında yer alan ve hafta içinde Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile anlaşan Pote, Spor Toto 1. Lig'de 2015-16 ve 2016-17 sezonlarında zirvede yer almıştı.

Cedric Bakambu ise 2014-15 sezonunda Bursaspor formasıyla tüm kulvarlarda attığı 21 golün ardından 7,5 milyon avro bonservis bedeli karşılığında Villarreal'e transfer olmuştu. Yüksek performansını İspanya temsilcisinde de sürdüren Bakambu, geçen sezon 40 milyon avro karşılığında Çin temsilcisi Beijing Guoan'a geçmişti.

Turnuvanın son 16 turu programı TSİ şöyle:

Yarın:

19.00 Fas-Benin

22.00 Uganda-Senegal

6 Temmuz Cumartesi:

19.00 Nijerya-Kamerun

22.00 Mısır-Güney Afrika

7 Temmuz Pazar:

19.00 Madagaskar-Demokratik Kongo Cumhuriyeti

22.00 Cezayir-Gine

8 Temmuz Pazartesi:

19.00 Mali-Fildişi Sahili

22.00 Gana-Tunus

Afrika Kupası'nda grup aşamasının en iyi 11'i belli oldu

İSTANBUL (AA) – Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF), bu yıl 32’ncisi gerçekleştirilen Afrika Uluslar Kupası’nın grup aşamasında oynayan en iyi kadroyu açıkladı.

Mısır 4 oyuncu ile ilk 11’de en fazla futbolcusu olan takım olurken, Cezayir’den 2 oyuncu ilk 11’e seçildi.

En iyi ilk 11 şöyle:

Kale: Ahmed El Shenawy (Mısır)

Defans: Ahmed Elmohamady (Mısır), Yaya Banana (Kamerun), Ahmed Hegazi (Mısır), Ashraf Hakimi (Fas)

Orta saha: Riyad Mahrez (Cezayir), Anicet Abel (Madagaskar), Ismail Bennacer (Cezayir)

Forvet: Muhammed Salah (Mısır), Jordan Ayew (Gana), Sadio Mane (Senegal)

En iyi kadro yedekleri şöyle:

Kaleci: Andre Onana (Kamerun)

Defans: Youcef Atal (Cezayir), Medhi Benatia (Fas)

Orta saha: Andre Zambo Anguissa (Kamerun), Mubarak Wakaso (Gana)

Forvet: Cedric Bakambu (Demokratik Kongo Cumhuriyeti), Carolus Andriamatsinoro (Madagaskar), Youcef Belaili (Cezayir)

Muhabir: Berad Büyük

Afrika kıtasının futbol şöleni başlıyor

ANKARA (AA) – Kıtanın en önemli futbol organizasyonu Afrika Uluslar Kupası heyecanı, turnuvaya ev sahipliği yapan Mısır ile Zimbabve arasında yarın oynanacak grup maçıyla başlayacak.

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından bu yıl 32’ncisi gerçekleştirilecek organizasyon, 21 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında Mısır’da yapılacak.

Afrika Uluslar Kupası’na en fazla ev sahipliği yapan ülke konumundaki Mısır’da, 1959, 1974, 1986 ve 2006’nın ardından 5. kez turnuva düzenlenecek.

Gözler Salah’ta olacak

İngiltere temsilcisi Liverpool’da forma giyen yıldız futbolcu Muhammed Salah, turnuvanın favorilerinden ev sahibi Mısır Milli Takımı’nın en önemli kozu olacak.

Turnuvanın diğer önce çıkan yıldız oyuncuları arasında, Salah’ın takım arkadaşı Senegalli Sadio Mane ile Manchester City’de forma giyen Cezayirli Riyad Mahrez yer alıyor.

Bu turnuva, bazı önemli ilklere sahne olacak. Daha önce ocak-şubat aylarında düzenlenmesine rağmen tarihi değiştirilerek haziran-temmuza kaydırılan organizasyonda, ilk kez 16 yerine 24 takım mücadele edecek.

Ödül miktarının da artırıldığı turnuvada, şampiyona 4,5 milyon dolar, finaliste 2,5 milyon dolar, yarı finalistlere 2 milyon dolar, çeyrek finalistlere ise 800 bin dolar verilecek.

Geride kalan turnuvada zafere ulaşan Kamerun’un son şampiyon unvanını elinde bulundurduğu Afrika Uluslar Kupası’nda boy gösterecek 24 takım, son 16 turuna yükselebilmek için dörder ekipten oluşan 6 grupta mücadele edecek. Gruplarda ilk ikiye giren takımlarla en iyi dört grup üçüncüsü, son 16’ya kalacak.

A Grubu’nda Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Zimbabve, B Grubu’nda Nijerya, Gine, Madagaskar ve Burundi, C Grubu’nda Senegal, Cezayir, Kenya ve Tanzanya, D Grubu’nda Fas, Fildişi Sahili, Güney Afrika ve Namibya, E Grubu’nda Tunus, Mali, Moritanya ve Angola, F Grubu’nda Kamerun, Gana, Benin ve Gine-Bissau yer alacak.

VAR’a çeyrek finalden itibaren başvurulacak

Turnuvada ilk kez kullanılacak Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine ise çeyrek final turundan itibaren başvurulacak.

A Grubu’nda Mısır ile Zimbabve arasındaki açılış karşılaşması, yarın TSİ 23.00’te başlayacak. Kupada final maçı ise 19 Temmuz Cuma günü oynanacak. Turnuva, D-Smart’tan takip edilebilecek.

Karşılaşmaların 6 statta oynanacağı kupada Mısır, aynı zamanda organizasyon tarihinin en başarılı takımı olarak öne çıkıyor. Ev sahibi ekip, sonuncusu 2010’da olmak üzere turnuvada 7 defa şampiyonluğa uzandı.

Mısır’ın yanı sıra Kamerun (5), Gana (4) ve Nijerya (3) elde ettikleri şampiyonluklarla turnuvanın diğer başarılı takımları olarak göze çarpıyor.

Üç ülke ilk kez turnuvada

Bu sene turnuvada, birçok yeni takım yer alacak. Madagaskar, Moritanya ve Burundi tarihlerinin ilk Afrika Uluslar Kupası deneyimini yaşayacak.

Turnuvanın en tecrübeli takımları arasında 24 kez finallere kalan Mısır, Fildişi Sahili (23) ve Gana (22) başı çekiyor.

Süper Lig’in yıldızları sahaya çıkacak

Afrika Uluslar Kupası’nda, geçen sezon Spor Toto Süper Lig’de forma giyen birçok önemli futbolcu mücadele edecek.

Son şampiyon Galatasaray ile Fenerbahçe, turnuvaya en çok oyuncu gönderen takımlar olarak öne çıkıyor.

Sarı-kırmızılı ekipten Christian Luyindama (Demokratik Kongo Cumhuriyeti), Mbaye Diagne (Senegal), Sofiane Feghouli (Cezayir) ve Younes Belhanda (Fas) milli takımlarının kadrosuna çağrılırken, geçen sezon kiralık olarak forma giyen Henry Onyekuru Nijerya’nın, Badou Ndiaye de Senegal’in kadrosunda yer alıyor.

Fenerbahçe’den ise Nabil Dirar (Fas) ve Carlos Kameni (Kamerun) ile geçen sezon kiralık olarak görev alan Islam Slimani (Cezayir) ve Andre Ayew (Gana), ülkelerini Afrika Uluslar Kupası’nda temsil edecek.

Geçen sezon Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de forma giymesinin ardından Afrika Uluslar Kupası’nda milli takıma davet edilen diğer oyuncular şöyle:

Kasımpaşa: Mahmoud Ahmed İbrahim Hassan “Trezeguet” (Mısır), Bengali-Fode Koita (Gine)

Trabzonspor: Caleb Ekuban (Gana)

Medipol Başakşehir: Joseph Larweh Attamah (Gana)

Çaykur Rizespor: Chidozie Awaziem (Nijerya)

Göztepe: Lumor Agbenyenu (Gana), Lamine Gassama (Senegal)

Alanyaspor: Djalma Campos (Angola)

Antalyaspor: Fredy (Angola)

MKE Ankaragücü: Wilfred Moke (Demokratik Kongo Cumhuriyeti)

Kayserispor: Jean-Armel Kana-Biyik (Kamerun), Asamoah Gyan (Gana)

Yeni Malatyaspor: Fabien Farnolle (Benin)

Gençlerbirliği: Stephane Sessegnon (Benin)

Adana Demirspor: Mickael Pote (Benin)

Elazığspor: Diallo Guidileye (Moritanya)

Giresunspor: Adama Ba (Moritanya)

Bursaspor: Abdullahi Shehu (Nijerya), Henri Saivet (Senegal)

Muhabir: Doğa Kırmızıoğlu