“Taliban ile barış görüşmeleri için ilerleme sağlandı”

KABİL (AA) – ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, "Taliban ile barış görüşmelerinin başlaması için ilerleme kaydedildi." dedi.

ABD'nin Kabil Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Halilzad, ABD'nin Afganistan hükümeti ile Taliban arasında doğrudan diyalog başlatılması için ciddi çaba gösterdiğini söyledi.

"Taliban ile barış görüşmelerinin başlaması için ilerleme kaydedildi." diyen Halilzad, Afganistan'da yaşanan sorunların Afganların kendi arasında çözülebileceğini, barış konusunda zeminin hiç olmadığı kadar hazır olduğunu belirtti.

Halilzad, "Taliban'ı Afgan makamlarıyla doğrudan görüşmek için teşvik ettim. Artık Afgan makamları kendi aralarındaki sorunları bir tarafa bırakarak böyle büyük bir fırsatı elden kaçırmamalı." diye konuştu.

Afganistan'daki güvenlik ve istikrarın ABD'nin endişe kaynağı olduğunu dile getiren Halilzad, ülkede ateşkesin sağlanması için Afganlarla ortak çalıştıklarını vurguladı.

Halilzad, Taliban temsilcileriyle Katar'da yapılan son görüşmede ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi, ateşkesin sağlanması ve ülkedeki diğer terör örgütlerinin yok edilmesi konularının konuşulduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Haber:  ANALİZ - Fatimiyyun Tugayı’nın yeni savaş alanı Afganistan mı olacak?

Halilzad, çıktığı dördüncü barış turunun sonuçlarını dün Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile paylaşmak için sarayda görüşmüştü.

Dünya genelinde Kovid-19 salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 370 bini aştı.

Bitlis Sehi Ormanları bölgesinde, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünün hava destekli operasyonuyla 3 terörist etkisiz hale getirildi.

MSB: "Irak'ın kuzeyi Zap ve Haftanin bölgelerinde tespit edilen 3 PKK'lı terörist hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi."

Kovid-19 salgınında iyileşenlerin sayısı dünya genelinde 2,7 milyonu geçti.

Bakan Koca: "Toplam test sayımız 2 milyonu geçti. Düne göre günlük test sayımız 3 bin arttı. Yeni vaka sayımız 1000'in altında."

Son 24 saatte 1021 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 126 bin 984 oldu.