Sal. Tem 16th, 2019

Taliban’a Afgan hükümetiyle müzakere çağrısı

KABİL (AA) – Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban'ın, Afgan hükümetiyle doğrudan müzakere masasına oturmasını istedi.

Başkan Gani, halka sesleniş konuşmasında, ''Taliban'ın, Afgan hükümetiyle müzakere başlatmasını istiyorum.'' dedi.

Taliban'a, başkalarının çıkarları için çalışmaktan vazgeçmesi çağrısı yapan Gani, savaşın kimsenin yararına olmayacağını, aksine herkese zarar vereceğini söyledi.

Başkan Gani, ''Afganistan'da herkes artık barış istiyor. Taliban, Afgan halkının barış isteğini geri çevirmemeli.'' diye konuştu.

Afganistan'daki yabancı güçlerin ihtiyaç gereği ülkede bulunduğunu dile getiren Gani, hiçbir Afgan vatandaşının yabancı güçlerin ülkesinde uzun vadeli kalmasından yana olmadığının altını çizdi.

Bu arada, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, çıktığı 4. barış turunun sonuçlarını bu sabah Eşref Gani ile paylaşmak için sarayda görüşmüştü.

 • “Taliban'ın Afgan hükümetiyle görüşmekten başka seçeneği yok”
 • KABİL (AA) – Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Afganistan'daki sorunun temelden çözüme kavuşturulması için tarihi bir fırsat yakalandığını belirterek, ''Taliban'ın Afgan hükümetiyle görüşmekten başka seçeneği yok." dedi.
  Gani, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Taliban ile barış görüşmelerini yürütecek heyetle gerçekleştirdiği görüşmede, yakalanan tarihi fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
  Taliban ile barış görüşmesi için Katar'a gidecek heyetin, Afganistan hükümeti ve halkını temsil

 • “Afgan hükümeti ve Taliban, temsilcilerini belirlesin”
 • KABİL (AA) – ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan hükümeti ile Taliban arasında barış görüşmelerini başlatmak için çalışma yaptığını söyledi.
  Halilzad, bir dizi temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Kabil'de, gazetecilere yaptığı açıklamada, her iki tarafın da en kısa zamanda temsilcilerini belirlemesini istediğini belirtti.
  Afganistan'daki savaşa artık son verilmesi gerektiğini ifade eden Halilzad, "Barış görüşmeleri için Afgan