Tanzanyalı yetimler Balıkesirli iş adamının hibe ettiği makineyle çit teli örüyor

BALIKESİR (AA) – Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, iş adamı Coşkun Sever'in fabrikasında üretilerek Tanzanya'da bir yetimhaneye hibe edilen makine sayesinde, yetimhanede kalan gençler iş sahibi oldu.

Sever tarafından "Bir vida da sen sık, bir kaynak da sen yap" sloganıyla başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında, yaklaşık 4 ay önce tel örme makinesi üretildi.

Tanzanya'ya gönderilen makinenin kurulumu, 7 saatlik uçak yolculuğuyla Darüsselam kentine ulaşan Sever tarafından yapıldı ve yetimhanedeki gençlere bir hafta eğitim verildi.

Coşkun Sever, gazetecilere yaptığı açıklamada, makinenin, Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu'nun eşi Yeşim Maço Davutoğlu ile yetimhanedeki gençler tarafından karşılandığını bildirdi.

Makineyi Tanzanya'daki bir fabrikada çalıştırdıklarını anlatan Sever, kurulum aşamasında Büyükelçi Davutoğlu ve eşinden çok yardım gördüklerini dile getirdi.

Eğitim verdikleri gençlerin yetenekli olduğunu görmekten ayrıca mutluluk duyduklarını kaydeden Sever, şöyle konuştu:

"Tahmin edemeyeceğimiz derecede çok çabuk öğrendiler. Tel örme makinesi, çevre güvenliğinde kullanılan tellerin üretimini yapıyor. Amacımız, üretimden ziyade yetimhanedeki çocuklarımızın, Yeşim hanımın himayesindeki çocukların bir meslek sahibi olması, sokaklarda dilencilikten kurtulması. Ekonomiye katkı sunması açısından çok önemliydi. Tanzanya'da insanların milli gelirleri çok düşük. Tanzanya'da iş yapan iş adamlarımız ve oradaki yetimhanedeki çocuklar, bu makineyi gördükleri zaman böyle bir proje ile yapılan bir makinenin gelmesinden inanılmaz derecede mutlu oldular."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – OYAK Gıda Tarım Hayvancılık Sektörü grup şirketlerinden Hektaş, Balıkesir'de yıllık kapasitesi 50 bin ton olan pet mama üretim tesisi kuruyor.

Hektaş'tan yapılan açıklamaya göre, şirket, geçen sene hayvan sağlığı alanında gerçekleştirdiği önemli yatırımların ardından, şimdi de 1,7 milyar liralık pet mama pazarı için stratejik bir adım daha atıyor.

Balıkesir'in Manyas ilçesi Kızıksa köyünde 40 bin 336 metrekarelik alanda pet mama üretim tesisi kurmak için çalışmalara başlayan şirket, ilk etapta yıllık 50 bin ton pet mama üretmeyi hedefliyor.

Hektaş, 2020'de hayvancılık alanında global vizyonu ve ihracat atağına katkı sağlamak adına veteriner tıbbi ürünler üreten Arma İlaç'ı bünyesine katmıştı.

Hayvan sağlığının yanı sıra Türkiye'de ve dünyada günden güne büyüyen pet mama ve evcil hayvan bakım ürünleri pazarında da önemli yatırım ve iş birliklerine imza atmaya devam eden şirket, Balıkesir'de kuracağı tesis için de çalışmalara başladı. Tesis için gerekli olan makine, ekipman, inşaat ve benzeri işlemler için anlaşmaları gerçekleştiren Hektaş, yatırımı, 2022'nin ikinci çeyreği içinde tamamlamayı planlıyor.

– Hayvan sağlığı alanında ürün portföyünü zenginleştirmeye odaklandı

Hayvan sağlığı alanındaki çalışmalarını hızlandıran ve veteriner tıbbi ürün portföyünü zenginleştirmeye odaklanan Hektaş, üreticilere daha ulaşılabilir fiyatlarla dünya standartlarında ürünler sunmayı amaçlıyor.

Arma İlaç ile yenilikçi ve son teknolojilerle donatılmış veteriner tıbbi ürün üretim tesisinde, dört farklı üretim hattında yıllık 11 milyon kutu üretim kapasitesi ile faaliyetlerine devam eden şirket, hayvan sağlığı alanındaki zengin ürün portföyü ile hem ülkemizin kendi kendine yetme vizyonuna katkı sağlamayı hem de yurt içi ve yurt dışı pazarlarındaki payını artırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350'den fazla bitki koruma, bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve evcil hayvan maması ürünlerinin üretimini yapan Hektaş, köklü geçmişi ve tecrübesiyle mevcut ürün yelpazesini geliştirirken, üreticilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, insana, çevreye ve doğaya saygılı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına uygun ürünler sunmaya devam ediyor.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, Erdek’e bağlı Narlı Mahallesi’nde yaptığı açıklamada, atık su arıtma tesislerinin çalışmalarını gözlemlemek için kente geldiklerini, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa neden olan konuları ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Demir, şunları kaydetti:

“Bugün de yine komisyon üyesi arkadaşlarımızla ki tüm partilerden arkadaşlarımız var, bu kez de alanda yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaları ve özellikle atık su arıtma tesisi çalışmalarını gözlemlemek için buradayız. Marmara Denizi’nde müsilaja neden olan etkeni ortaya çıkartmak için çabalıyoruz. Küresel ısınma ve Marmara Denizi’nin jeolojik yapısı münasebeti ile suyun devirdaim olması ve suyun sürekli değişmesi yani durgun bir suya sahip olması… Bizim için en önemlisi de Marmara Denizi’nin kirletilmemesidir. Bu çalışma ile atık su arıtma tesislerinin yeterliliğini yerinde incelemek, çok başarılı uygulamaları da gördük bu arada. Komisyon üyesi arkadaşlarla alan çalışmalarını yapıyoruz. Bugün Erdek, Marmara Adası ve Avşa Adası’nı göreceğiz, öğleden sonra Çanakkale’de olacağız. Çalışmalar kayıt altına alınıyor. Yapılan sunumları rapor haline getireceğiz.”

Demir ve beraberindeki heyet açıklamanın ardından feribotla Marmara Adası’na hareket etti.