Per. Ağu 22nd, 2019

Tarihi ilçede geleneksel sokak oyunları yaşatılıyor

KARABÜK (AA) – 'ün ilçesinde bir ilkokulun bahçesine şekilleri çizilen "seksek", "köşe kapmaca" ve "yağ satarım bal satarım" gibi geleneksel sokak oyunları hem yaşatılmaya çalışılıyor hem de çocuklara aşılanıyor.

Ünsal Tülbentçi İlkokulu öğretmen, veli ve öğrencileri tarafından yapılan uygulamayla öğrencilerin, teknoloji bağımlılığından kurtarılarak daha çok sosyal hayata karışmaları amaçlandı.

Bu kapsamda okulun bahçesine, "seksek", "köşe kapmaca" ve "yağ satarım bal satarım" gibi geleneksel sokak oyunlarının şekilleri çizildi. Öğrenciler hem ders aralarında hem de okuldan arta kalan zamanlarında buraya gelerek oyun oynuyor.

Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretmen, veli ve öğrencilerin bir arada bu faaliyeti yapmalarının çok önemli olduğunu belirterek, "Amaç, çocukların sokağa çıkmasını, bahçeye çıkmasını sağlamak. Çocuklarımız televizyonun karşısında ellerinde tabletler, bilgisayarlar… Ancak olabildiğince bahçede, sokakta, çocukluğumuzda bizlerin oynadığı bütün oyunları çocuklarımız da oynasın ve aslında oynayarak da öğreniyorlar." diye konuştu.

Yapılan uygulamayla çocukların daireleri, üçgenleri, kareleri, kümelenmeleri de öğrendiğini aktaran Ürkmezer, uygulamanın diğer okullarda da devam edeceğini söyledi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş de öğrencilerin sadece akademik anlamda değil sosyal anlamda da gelişmelerini önemsediklerini belirtti.

Okul bahçelerini renklendirerek, eğlenceli ve öğretici hale getirip çocukların çok fonksiyonlu şekilde gelişmesine katkı verdiklerini vurgulayan Gümüş, "Bütün okullarımızda bu tür alanlar oluşturarak çocuklarımızın eğlenerek öğrenmelerine imkan tanıyoruz. Bunları tüm okulumuzda yaygınlaştıracağız. Bir şehrin kent meydanı vardır, çocuklar için de kent meydanı okulun bahçeleridir." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, teneffüs saatlerinde oyunları oynayan öğrencilere, öğretmenleri de eşlik ediyor.

  • Safronbolu'da hafta sonu yoğunluğu
  • KARABÜK (AA) – UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla "Osmanlı'nın parmak izi" olarak adlandırılan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, havaların ısınmasıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi.
    "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan, Osmanlı dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini