Tarihi Silifke Kalesi'nde sezon kazıları başladı

MERSİN(AA) – Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki kazı ekibinde farklı üniversitelerden 10 bilim insanı ile 15 işçi yer alıyor.

Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Silifke Kalesi’nde 2010 yılında başlanan kazı ve restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinin ortak projesi olarak sürdüğünü söyledi.

Kazılarda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi olmakla birlikte 3 kültür katmanı tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Boran, “Roma döneminde inşa edilen kale, Bizans döneminde tahkim edilmiş, Karamanoğlu döneminde fethedilen kale, Karamanoğlu ve Osmanlı döneminde Türk-İslam medeniyetinin bir ‘Kale Kent’i haline dönüştürülmüştür. Hem mimari parçalarda hem de bulduğumuz cam, metal, seramik malzemeleri burada görmek mümkün.” dedi.

Boran, kazılarda bulunan malzemelerin laboratuvar ortamında gerekli bakım ve onarımlarının yapılarak envanterlerin çıkarıldığını ve daha sonra Silifke Müzesi’ne teslim edildiğini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MERSİN (AA) – Mersin'in Silifke ilçesinde ekmeklerin arasında uyuşturucu sevkiyatı yapıldığı iddiasıyla ilgili biri fırıncı iki şüpheli gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, jandarma ekipleri, Atakent Mahallesi'nde fırıncı A.K'nin aldığı siparişleri dağıttığı sırada içerisinde ekmek bulunan poşetlere uyuşturucu gizlediği bilgisine ulaştı.

Şüpheliyi takibe alan ekipler, bisikletiyle seyir halindeki A.K'yi durdurdu. Bisikletteki poşeti arayan ekipler, ekmeklerin arasına gizlenen iki poşette 500 gram sentetik uyuşturucu ele geçirdi.

A.K'nin ifadesi doğrultusunda uyuşturucuların sahibi olduğu ileri sürülen S.S. de gözaltına alındı.

MERSİN(AA) – Mersin'in Silifke ilçesinde, telefonla dolandırıcılık yapmak isterken yakalanan iki şüpheliden biri tutuklandı.

İlçede yaşayan H.Ö, kendisini telefonla arayıp polis olarak tanıtan ve Ankara'daki bir kuyumcu soygunu soruşturması kapsamında birikimini vermesini isteyen kişilerden şüphelenerek polise başvurdu.

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, para ve ziynet eşyalarını almak için H.Ö'nün evine gelen B.Y. ve A.A'yı yakaladı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden B.Y. tutuklandı, A.A. ise adli kontrol şartla serbest bırakıldı.