Tarım Kredi Yem, ürün alımını artıracak

KÜTAHYA (AA) – Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Yem'in, geçen yıl 254 bin ton olan ürün alımını bu yıl 371 bin tona çıkarmayı planladığını bildirdi.

Kütahya'daki yem fabrikasında inceleme yapan Poyraz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkedeki ilk 153 sanayi kuruluşundan biri olan Tarım Kredi Yem'in, 2019 yılını 1,1 milyon ton karma hayvan yemi üretimiyle kapattığını, 2020 yılı için de yatırımlarını hız kesmeden sürdürdüğünü söyledi.

Ürün alımlarını artırmayı planladıklarını belirten Poyraz, şunları kaydetti:

"Bu yıl için Elazığ'a 2 bin 400 metreküplük yatay depo yatırımı, Balıkesir'e bakım atölyesi yatırımı ile Ankara Üniversitesi Teknokent içinde yer alan Ar-Ge yatırımı planlandı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına sağladığı önemli hizmetlerden biri de ortak ürün alımlarıdır. Şirketimiz Tarım Kredi Yem, 2019 yılında 254 bin ton ürün alımı yaparken 2020 yılında ise bu miktarı 371 bin tona artırmayı planlamıştır. Böylece ortak ürünün ham madde içindeki payı yüzde 23 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine çıkmış olacaktır."

Poyraz, Kütahya'daki fabrikanın da tam kapasite çalıştığını aktardı.

Kütahya'da da yem üretiminde kullanılan ürünlerin alımının artırılmasına yönelik yeni çelik silo yatırımı yapıldığını ifade eden Poyraz, "Yıllık kapasitesi 240 bin ton olan Kütahya'daki fabrikamızda 2019 yılında toplam 207 bin 500 ton karma hayvan yemi üretildi. Mevcut durumda 6 bin 400 ton olan çelik silo kapasitemize ilave olarak 8 bin ton yeni çelik silo yatırımıyla Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarından bu hasat döneminde alabileceğimiz ortak ürün alımı hacmimizi aynı oranda artırmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KÜTAHYA(AA) – Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, AA muhabirine, etkinlik kapsamında Hayme Ana’nın kabri başında dua edildiğini söyledi.

Program dolayısıyla gerekli özeni gösterdiklerini, Hayme Ana’ya yakışır bir tören yapmayı hedeflediklerini dile getiren İpek, “Bugün kuruluşun beşiği Domaniç’te, Hayme Ana dualarla yad ediliyor. Bugün burada evlat, ecdat ile buluşuyor. Türk kadınının en görkemli sembolü olan Hayme Ana’yı, bu büyük Türk kadınını, onurla ve gururla anıyoruz.” dedi.

Etkinliklere katılan vatandaşlar, Hayme Ana’nın kabri başında dua ettikten sonra, tören alanına kurulan kıl çadırları ziyaret etti.

ADANA (AA) – Arpa, AA muhabirine, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ (TARNET) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Çalışma kapsamında, geniş tarım alanlarının zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) çoklu uçuş yapılarak ilaçlama denemesinin başarıyla tamamlandığını ifade eden Arpa, bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Arpa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçenlerde Genel Müdürümüzün de katılımıyla çoklu ilaçlama yöntemiyle Samsun’da çeltik tarlaları ilaçlandı. ZİHA, geleneksel yöntemlere nazaran insan sağlığı, su, ilaç ve zaman tasarrufu ile ürünlerin ilaçlama sırasında zarar görmesini engelleyen, dolayısıyla maliyeti olumlu yönde etkileyen bir çözüm. Ben bu uygulamaları Türk tarımına kazandıran TARNET ve TKDK şirketimize teşekkür ediyorum. Ülkemizde ilk defa çoklu ZİHA kullanımı ile ilaçlama yapılmasına vesile olan şirketimizin yine bu teknolojinin yaygınlaştırmasına yönelik hamleleri mevcut. Allah nasip ederse 2022 yılı itibarıyla daha fazla sayıda ZİHA ile Türk tarımına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

“Yıl sonuna kadar 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz”

Davut Arpa, tarladan sofraya gıda zincirinin bütün aşamalarında çiftçi, üretici ve vatandaşlara hizmet sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl itibarıyla 8,2 milyar liralık bir kredi kullandırdık. Bu yıl itibarıyla ilk 6 ayda kullandırmış olduğumuz kredi 4,4 milyar lira. Son dönemlerde hayata geçirdiğimiz sabit faizli kredi uygulamasının bunun içerisindeki payı 2,1 milyar lira. Yani çiftçilerimiz krediyi kullandıklarında daha önce sıkça karşılaştığımız eleştiri ve şikayet değişken faiz oranlarıydı. Bu yıl itibarıyla sayın genel müdürümüzün talimatıyla hayata geçen sabit faizli kredi uygulamamız söz konusu. Kullandırmış olduğumuz toplam kredinin içerisindeki payı da yaklaşık yüzde 50, yani 2,1 milyar lira. Yıl sonu itibarıyla toplam 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz.”