Tarımda Kadın Girişimcilik Çalıştayı

İZMİR (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Kırsal kalkınma eşittir, kadına destek demektir. Kadınlara destek verince gözüm arkada kalmıyor. Kadınların mutlaka kooperatifler kurmasını istiyorum. Bu konuda çalışma yapmaya hazırız. Ev hanımıyken hanım ağa olan binlerce kadınımız var." dedi.

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları tarafından Kaya İzmir Termal Otel Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Tarımda Kadın Girişimcilik Çalıştayı"nda konuşan Pakdemirli, tüm kadınların 8 Mart Kadınlar Günü'nü kutladı.

Türkiye'de rakamlara göre yüzde14 kayıtlı kadın çiftçinin bulunduğunu belirten Pakdemirli, "Kadın çiftçilerin desteklendiği projelerin başında gelen 'Genç Çiftçi Projesi'ne 50 bin başvuru yapıldı, bunun 30 bini kadınların başvurularından oluşuyor. Son 3 yılda 865 milyon lira ödeme yaptık. Tarımsal amaçlı kooperatif projeleri kapsamında 18 tarımsal amaçlı kadın kooperatifine 15 milyon lira kredi kullandırıldı." dedi.

Pakdemirli, üniversiteli kadın girişimcilere de pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceklerini, ORKÖY destekleriyle 22 bin 394 kadına 45 milyon lira destek verdiklerini ifade etti.

Kadın girişimciliğin güçlendirilmesi programı kapsamında İŞKUR ve KOSGEB ile 81 ilde 5 bin 300 kadın çiftçiye eğitim verildiğinin altını çizen Pakdemirli, şöyle konuştu:

"20 ilde 25 özel proje ile 1679 kadın çiftçiye eğitim verdik, 340 kadın çiftçinin istihdamı sağlandı. 21.yüzyılda Türkiye bölgede ve dünyada lider ülke olmak istiyorsa kadınların tarım ve orman alanında iş gücüne katılımlarını artırmalıyız. Kadınların olduğu her yerde nezaket, güzellik ve üretim var. En önemlisi de doğruluk ve dürüstlük var. Kadınlara imkan verilirse dünyayı bambaşka hale getirirler. Kırsal kalkınma eşittir, kadına destek demektir. Kadınlara destek verince gözüm arkada kalmıyor. Kadınların mutlaka kooperatifler kurmasını istiyorum. Bu konuda çalışma yapmaya hazırız. Ev hanımıyken hanım ağa olan binlerce kadınımız var."

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Semiha Ekinci de "Biz kadınlar olarak çok şanslıyız 'Siz yürüyeceksiniz arkanızdan biz yürüyeceğiz' diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Bu çalıştaydan çıkan sonuçlar bir kitap haline getirilecek. Çalıştay 81 ilimize örnek olacak." ifadelerini kullandı.

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, 2 yıldan bu yana kadınları hayatın her yerinde güçlendirmek için kurslar düzenlediklerini aktardı.

Bakanlığın hibe desteğiyle İzmir'in Bayındır ilçesinde arıcılık yapmaya başlayan Hafize Ağartır ise 5 yıl önce işsiz kalmasının ardından devletin desteğiyle hiç bilmediği bir işe başladığını anlattı.

Yeşim Çam da "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında kendisine 5 büyükbaş hayvan verildiğini, şimdi ise 15 hayvanının bulunduğunu, yaşadığı Menemen ilçesinde tüm kadınlara örnek olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli'ye kadınlar tarafından örgü bebek armağan edildi. Pakdemirli, hediyeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a vereceğini ifade etti.

Toplantıya katılan kadınlara fidan armağan edildi.

Etkinliğe, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin eşi Ahu Pakdemirli, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve çok sayıda kadın katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ADANA (AA) – Arpa, AA muhabirine, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ (TARNET) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Çalışma kapsamında, geniş tarım alanlarının zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) çoklu uçuş yapılarak ilaçlama denemesinin başarıyla tamamlandığını ifade eden Arpa, bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Arpa, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçenlerde Genel Müdürümüzün de katılımıyla çoklu ilaçlama yöntemiyle Samsun’da çeltik tarlaları ilaçlandı. ZİHA, geleneksel yöntemlere nazaran insan sağlığı, su, ilaç ve zaman tasarrufu ile ürünlerin ilaçlama sırasında zarar görmesini engelleyen, dolayısıyla maliyeti olumlu yönde etkileyen bir çözüm. Ben bu uygulamaları Türk tarımına kazandıran TARNET ve TKDK şirketimize teşekkür ediyorum. Ülkemizde ilk defa çoklu ZİHA kullanımı ile ilaçlama yapılmasına vesile olan şirketimizin yine bu teknolojinin yaygınlaştırmasına yönelik hamleleri mevcut. Allah nasip ederse 2022 yılı itibarıyla daha fazla sayıda ZİHA ile Türk tarımına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

“Yıl sonuna kadar 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz”

Davut Arpa, tarladan sofraya gıda zincirinin bütün aşamalarında çiftçi, üretici ve vatandaşlara hizmet sunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl itibarıyla 8,2 milyar liralık bir kredi kullandırdık. Bu yıl itibarıyla ilk 6 ayda kullandırmış olduğumuz kredi 4,4 milyar lira. Son dönemlerde hayata geçirdiğimiz sabit faizli kredi uygulamasının bunun içerisindeki payı 2,1 milyar lira. Yani çiftçilerimiz krediyi kullandıklarında daha önce sıkça karşılaştığımız eleştiri ve şikayet değişken faiz oranlarıydı. Bu yıl itibarıyla sayın genel müdürümüzün talimatıyla hayata geçen sabit faizli kredi uygulamamız söz konusu. Kullandırmış olduğumuz toplam kredinin içerisindeki payı da yaklaşık yüzde 50, yani 2,1 milyar lira. Yıl sonu itibarıyla toplam 10 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz.”

ANKARA (AA) – Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Tarım Kredi’nin üretici ve tüketici arasında köprü olma noktasında yapılandırmasını hızlı bir şekilde dönüştürdüğünü söyledi.

Bugün Tarım Kredi Kooperatif Market’in 205’inci şubesinin açılışını yaptıkları bilgisini veren Poyraz, “Mayıs ayı sonunda 300’üncü marketi açmayı hedefliyoruz. Bu sene sonunda da 500 rakamını inşallah yakalayacağız. Hem kalite hem de fiyat avantajını aynı anda bu mağazalarda inşallah tüketiciyle buluşturacağız.” dedi.

Tarım Kredi’nin ürünlerini dijital kanalar aracılığıyla da tüketiciyle buluşturacaklarını vurgulayan Poyraz, tüketiciye uygun fiyat avantajı sağlarken doğal ürünleri de tüketiciyle buluşturmayı istediklerini dile getirdi. Poyraz, üretici ve tüketicinin sorunlarını minimize etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Marketin açılışına, Tarım Kredi yetkilileri, Tarım Kredi Market ve Pazarlama Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım ile çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

İlk şube 2017’de açılmıştı

İlk şubesi 2017’de faaliyete geçen ve başlangıçta fiyat regülasyonu amacıyla büyük şehirlerde teşkilatlanan Tarım Kredi Kooperatif Market, 2020 yılı sonunda 162 şubeye ulaştı.

Market mağazalarında temel gıda, atıştırmalık, içecek, şarküteri ve kahvaltılık, et ve dondurulmuş ürünler, meyve ve sebze, temizlik ürünleri, sıvı yağ ve margarinler, kişisel bakım, kağıt ürünleri, gıda dışı olmak üzere yüzde 70 Tarım Kredi’ye ait ürünler bulunuyor.

Mustafa Çalkaya