Tarımsal destek ödemeleri bugün üretici hesaplarına yatırılmaya başlanacak

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yem bitkileri, arıcılık ile biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği olarak toplam 331 milyon 637 bin lira tutarındaki tarımsal desteği, bugün saat 18.00 itibarıyla üreticilerin hesaplarına yatırmaya başlayacaklarını bildirdi.

Pakdemirli, Orman Mühendisi ve Orman Muhafaza Memuru Atama Töreni'nde yaptığı konuşmada, Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) 181 yıllık geçmişiyle Cumhuriyet'ten de eski kadim bir kurum olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, orman varlığını artırabilen nadir ülkelerden biri olduğuna işaret eden Pakdemirli, ağaçlandırma ve erozyonla mücadele faaliyetlerinin yanı sıra gelir getirici türler kullanılarak yapılan çalışmalarla yöre ekonomisine katkı sağlandığını söyledi.

Pakdemirli, 2023 yılı hedefi olarak orman varlığını 23,4 milyon hektara çıkaracaklarını dile getirerek, "2023 yılı sonuna kadar inşallah toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturarak, dünyada yaşayan her insan için bir fidan dikilmesini hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle 11 Kasım'ın Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildiğini ve 81 ilde eş zamanlı fidan dikildiğini anımsatan Pakdemirli, geçen yıl elde edilen bu başarıyı, 2020'de de taçlandırmaya devam edeceklerini belirtti.

Pakdemirli, orman endüstrisinin ham madde ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanabilmesi amacıyla, odun üretim miktarını 2023 yılı için 37 milyon 840 bin metreküpe çıkarmayı hedeflediklerine dikkati çekerek, "Bunu başarabilsek, inşallah ülkemiz, bu alanda kendi kendine yeten ülkeler arasına girmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına ve yangın risklerine değinen Pakdemirli, "Toplam ormanlık alanın yüzde 60'ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturuyor. Bu nedenle orman yangınları ülkemiz ormancılığının öncelikli konuları arasında yer alıyor. Artık 2019 yıl sonu itibarıyla yangına birinci derecede hassas bölgelerde ilk müdahale süresi 12 dakika." diye konuştu.

– "Evlatlarımız ağlamasın diye"

Göreve başlayacak personele başarı dileyen Pakdemirli, "Büyük bir sorumluluk ve görev bilinciyle akciğerlerimize, süsümüze, gücümüze, geleceğe bıraktığımız nefeslerimize sahip çıkacağınıza inancım tamdır. OGM'ye 5 bin sözleşmeli personel alımı kapsamında KPSS başarı puanına göre aldığımız 1150 muhtelif pozisyonlardaki sözleşmeli personel için süreç tamamlandı ve adaylar görevlerine başladı. KPSS başarı puanıyla sözlü ve uygulamalı sınav sonucu aldığımız 1150 orman mühendisi ve 2 bin 700 orman muhafaza memuru ise bugün yapılan yerleştirme işlemi sonucunda tercih ettikleri orman işletme müdürlüklerimizde yeni görevlerine başlayacak." dedi.

Pakdemirli, işe yeni başlayacak personele tavsiyelerde bulunurken şunları kaydetti:

"Hakikaten çok güzel bir teşkilatta, çok köklü bir kurumda çalışacaksınız teşkilatın kıymetini bilin. Büyük bir hava yolu şirketinin üst yöneticisi ziyaretime geldi. 'Bu kadar çok uçuş yapıyoruz, bu uçuşlarla karbon ayak izimiz var, uçaklar havayı kirletiyor, bizim ağaç dikmemiz gerekiyor.' dedi. Çok büyük miktarda rakamı bağışlamak istediler. 'Doğru yerdesiniz, her yıl minimum 350 milyon ağaç dikilen yerdesiniz.' dedim. Türkiye, dünyada Hindistan ve Çin'den sonra orman varlığını artıran en önemli ülkelerden biri. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm vatandaşlar yeşile karşı çok duyarlı. Geleceğe Nefes kampanyasını ve doğru yerde olduklarını, bunları gururla anlattım."

Konuşması sırasında bir personel yakınının bebeğinin ağlamaya başlaması üzerine Pakdemirli, "Bakanlık olarak yaşama dokunuyoruz, geleceğe kendimize ait bir hatıra bırakacağımız tek konu var, o da ormanlar. Ağaç dikmemiz gerekiyor, mümkün mertebe daha çok ağaç dikmemiz lazım bu ağlayan çocuklarımız için. Bu ağlayan evlatlarımız ilerde ağlamasın, bu diktiğimiz ağaçların altına gidip gölgesinde dinlenebilsinler diye." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli'nin, "Bu vatana, bu millete, bu bayrağa sahip çıkalım. Hep beraber sahip çıkalım ki ilelebet bu bayrak göklerden inmesin, bu ezanlar camilerimizden dinmesin. Bunun için vatanı, milletini seven evlatlara ihtiyacımız var." sözlerini söylediği sırada gözlerinin dolduğu görüldü.

Çiftçilere de müjde veren Pakdemirli, "19 ilde 84 bin 420 üreticiye 234 milyon lira yem bitkileri, 81 ilde 51 bin 64 üreticiye 97 milyon lira arıcılık ve 11 ilde 125 üreticiye 637 bin lira biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği olmak üzere toplam 331 milyon 637 bin lira tutarındaki tarımsal desteklerimizi bugün saat 18.00 itibarıyla üreticilerimizin hesaplarına yatırmaya başlayacağız." dedi.

– "Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma sorumluluğu taşıyoruz"

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey de söz konusu personel alımlarının OGM tarihinde bir dönüm noktası olduğunu belirterek, daha önce bu kadar büyük sayıda bir istihdam olmadığını söyledi. Karacabey, "Orman muhafaza memurları 7 gün 24 saat çalışıyor. Bu gerçekten severek ve fedakar bir şekilde yapılacak bir iş. Zor ama manevi hazzı yüksek görev yapıyoruz. Bu ormanlar sadece bizim değil. Biz gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma sorumluluğu taşıyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindeki bürokratlar "butona basarak" yerleştirme işlemini gerçekleştirdi.

Genel Müdür Karacabey, günün anısına Pakdemirli'ye içinde orman ürünlerinin bulunduğu ahşap sandık hediye etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, şunları kaydetti:

“Dane zeytin fark ödemesi desteği kapsamında 22 ilde 11 bin 595 üreticiye 20 milyon 447 bin 272 lira, büyükbaş damızlık hayvan (düve) alımı desteği kapsamında 30 üreticiye 1 milyon 480 bin lira olmak üzere 21 milyon 927 bin 272 liralık destekleme ödemesi bu akşam üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun.”

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iklim değişikliği ve kuraklığın olumsuz etkilerini azaltmak üzere tarımda su kullanımı yeniden düzenleniyor.

Yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıdının olduğu havzaları belirleyen bakanlık, buralarda su tüketimi yüksek mısır gibi ürünler yerine, su tüketimi az olan bitkileri yaygınlaştıracak tedbirler aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1’inci Su Şurası kapsamında gerçekleştirilen çalışma grubu toplantılarında tarımsal sulamada yeni destek ve yöntemler önerildiğini bildirdi.

Sulama sistemlerinin modernizasyonuna ağırlık verilerek, “suya göre tarım” yapılacağını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“İklim değişikliği ve kuraklık koşullarını dikkate alarak su tasarrufu sağlayan modern sulama sistem ve yöntemlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalara hız verdik. Yeraltı su kullanımını azaltmaya ve daha az su tüketen bitkilerin üretimini artırmaya yönelik destekleme modelleri oluşturuluyor. Su ihtiyacı fazla olan havzalarda, yüksek su tüketen ürünlerin ekiminden kaçınmak gerek. Yörelerin iklimsel koşullarına uygun, daha az su tüketen ürünler teşvik edilecek.”

Teknoloji ve inovasyon önceliği

Pakdemirli, sulama suyunda tasarruf tedbirlerini almaya devam ettiklerine dikkati çekerek, “Tarla içi geliştirme hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi sulama açısından önemli altyapı çalışmalarının tamamlanması ve kapalı sulama sistemlerine geçişle birlikte sulama suyunda çok yüksek düzeyde tasarruf sağlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Arazi toplulaştırma projelerinin sulama projeleriyle uyumlu şekilde yapılmasına devam edilmesi gibi uygulamaların da su verimliliğini artıracağına dikkati çeken Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Borulu sistemler ve bu sistemlerle tasarlanan proje alanlarında yağmurlama ve damla sulama yöntemlerinin uygulanması daha fazla alanın sulanmasına imkan sağlayacak ve ilave sulanan alanlarla ulusal ekonomiye daha fazla katkı sunulacak. Atmosfer-toprak-bitki ilişkilerini devamlı izleyerek çiftçiye sulama konusunda bildirimde bulunan akıllı tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde tarımda suyun etkin kullanımına yönelik sulama yönetimi teknolojilerine öncelik verilecek. Teknoloji ve inovasyona ne kadar öncelik verirsek geleceğimizi garanti altına alacak adımları süratle atmış oluruz. Güçlü tarımsal Ar-Ge altyapımızla tarım konusunda imza projeler oluşturacağız. Teknolojiyi kullanarak, verimlilik artırıcı önlemleri alıp, vatanımızın suyuna sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

Bakanlık, daha önce su kısıdı olan tarım havzalarında damla sulama yapmayan dane mısır üreticilerine fark ödemesi desteği verilmeyeceğini, buna karşılık bu havzalarda daha az su tüketen mercimek veya nohut yetiştiren çiftçilere ilave yüzde 50 fark ödemesi desteği, yem bezelyesi, fiğ, Macar fiği, burçak ve mürdümük eken çiftçilere ise ilave yüzde 50 yem bitkileri üretim desteği ödeneceğini açıklamıştı.