Pts. May 27th, 2019

Tataristan'da Türkiye Termal ve Sağlık Turizmi Tanıtım Toplantısı yapıldı

KAZAN (AA) – 'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da Türkiye'nin önde gelen sağlık ve termal turizm kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla Türkiye Termal ve Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Ticaret Ataşesi İsmet Özkan, Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, Türkiye'den sağlık kuruluşu temsilcileri ve yerel sağlık turizmi acenteleri katıldı.

Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu Doğan, burada yaptığı konuşmada, termal ve sağlık turizminin Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliği alanında gelecek vadettiğini söyledi.

Türkiye'yi bu yılın ilk dört ayında sağlık turizmi için tüm dünyadan yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiğini aktaran Doğan, son yıllarda bu alanda Rusya'dan talebin arttığını ifade etti.

TESTUD Başkanı Yılık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya'nın 12 ilinde ve aynı zamanda Tataristan'ın başkenti Kazan'da Türkiye'nin sağlık ve termal turizminin tanıtımlarını yaptıklarını söyledi.

Yılık, amaçlarının sağlık turizm acentelerine destek olmak ve Türkiye'deki bakanlıkların temsilcileriyle acentelerin koordinasyonunu sağlayarak satışları artırmak olduğunu anlattı.

Tataristan'daki sağlık kuruluşlarını Türkiye'ye davet eden Yılık, 2020'nin ilk iki çeyreğinde Türkiye'deki termal merkezler ve hastanelere 100 bin Tataristanlı turistin gelmesinin beklendiğini dile getirdi.

 • Sağlık turizminde hedef Tatar vatandaşları
 • ANKARA (AA) – Termal Sağlık ve Turizm Derneği (TESTUD) Başkanı Yavuz Yılık, Tataristan'da "Türkiye Termal ve Sağlık Turizmi Tanıtım Toplantısı" yaptıklarını belirterek, "Yürüttüğümüz faaliyetlerle 2020'nin ilk 2 çeyreğinde, Türkiye'deki termal merkezler ve hastanelere 100 bin Tatar turistin gelmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.
  Yılık, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin sağlık ve termal turizmdeki imkanlarını tüm dünyada bilinir kılmak istediklerini,

 • 3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi
 • SİVAS (AA) – Sivas'ta düzenlenen 3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi, 2. gününde kentteki termal kaplıcaların ve hastanelerin tanıtıldığı konferansla devam etti.
  Zirvenin 2. gününde Cumhuriyet Üniversitesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferans, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
  Zirvenin ilk oturumunda 52 ülkeden gelen 256 katılımcıya termal ve sağlık kuruluşlarını tanıtan sinevizyon izletildi.
  Konferansta konuşan Vali