TAV, Kuzey Makedonya'ya 49,7 milyon avroluk yatırım yapacak

İSTANBUL (AA) – TAV Havalimanları Holding AŞ, Kuzey Makedonya hükümetiyle şirketin ülkedeki mevcut havalimanlarına ve bazı kamu altyapı projelerine önümüzdeki üç sene içerisinde 49,7 milyon avro tutarında yatırım yapmak için anlaştı.

TAV Havalimanları Holding AŞ tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, "Şirketimiz, Kuzey Makedonya Parlamentosu tarafından yetkilendirilen Kuzey Makedonya hükümeti ile ülkedeki mevcut havalimanlarımıza ve bazı kamu altyapı projelerine önümüzdeki üç sene içerisinde 49,7 milyon avro tutarında yatırım yapmak için anlaştı." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu yatırım tutarının daha önce Kuzey Makedonya hükümeti ile şirket arasında imzalanan imtiyaz anlaşmasının eki gereği planlanan İştip Kargo Havalimanı yatırımının yerine geçeceği bildirildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ÜSKÜP(AA) – Türk Hava Kurumu (THK) ile Swiss Ballons şirketi iş birliğinde yapılan balonla seyahat, bölge halkı ve turistlerden büyük ilgi görüyor.

Haftanın her günü, gün doğumu ile hava şartlarının müsait olması halinde gün batımı uçuşları hizmeti sunan THK ve Swiss Ballons, talebin artması durumunda bölgeye daha çok balon getirmeyi planlıyor.

THK Balon Sorumlu Müdürü Koray Tokay, AA muhabirine, Kuzey Makedonya’daki Swiss Ballons firmasının talebi üzerine bölgeye geldiklerini söyledi.

Önce keşif ve test uçuşları gerçekleştirdiklerini anlatan Tokay, bölgenin uçuşa uygun olduğunu tespit ettikten sonra Kalkandelen ve Gostivar arasında ticari balon uçuşlarına başladıklarını belirtti.

Haftanın 7 günü sabahları gün doğumu uçuşu düzenlediklerini ifade eden Tokay, “Rüzgar müsait oldukça gün batımı uçuşlarını da icra ediyoruz. Kuzey Makedonya bölgesinde THK olarak ticari uçuşlara başlamış bulunuyoruz. İnşallah devamı da gelecek.” diye konuştu.

Ülkeye iki balonla geldiklerini, talep olması durumunda balon sayısını artırabileceklerini belirten Tokay, bölgede ilk olması nedeniyle uçuşlara ilginin olduğunu söyledi.

Kapadokya ve Pamukkale bölgesinde iki ayrı operasyon icra ettiklerini anlatan Tokay, “Biz Kuzey Makedonya Sivil Havacılık Otoritesiyle birlikte çalışıyoruz. Bölgelere gidiyoruz. Bölgelerde uçuşa müsait kalkış ve iniş alanları olup olmadığını kontrol ediyoruz. Müsaitse, rüzgar limitler içerisindeyse, uçuş emniyetini ön planda tutarak uçuşlara artırmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Kurumu çok profesyonel bir kurum

Projenin sahiplerinden Miftar Emini de Kapadokya balonlarının başta Kalkandelen ve Gostivar olmak üzere, bölge için çok büyük bir yenilik olduğunu söyledi.

Emini, iki hafta önce başlayan uçuşların sonbahar başına kadar devam etmesini öngördüklerini dile getirdi.

Bölgede balon uçuşlarının ilk olduğuna dikkati çeken Emini, “Daha önce farklı kişiler tarafından bazı aktiviteler yapılmıştı ancak onlar sadece eğlendiriciydi ve kısa sürdü. Bu, ilk kez Kalkandelen ve bölgede daha uzun süreli balon uçuşları.” diye konuştu.

Etkinliğe büyük ilgi gösterildiğini aktaran Emini, turistik amaçların yanı sıra rutinin dışına çıkmak isteyen yeni evlilerin de düğünleri için uçuşları tercih ettiğini belirtti.

THK’nin oldukça profesyonel bir kurum olduğunu vurgulayan Emini, “Pilotlar ve yer ekibi yıllarca bu işi yapan insanlar. Kuzey Makedonya yetkilileriyle de iş birliğimiz oldu. Geniş anlamda olmasa da bu seferleri başlatmak için yeterli seviyede.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların kendilerine sosyal medya aracılığıyla ulaşabileceğini ifade eden Emini, başarılı oldukları takdirde ilgi ve imkanlar dahilinde gelecekte ülkenin başka bölgelerinde de uçuşlar düzenleyebileceklerini söyledi.

“Doğduğun yerleri havadan görmek gerçekten çok zevkli”

Balon pilotu Emre Yeşil, 12 senedir balon işinde olduğunu belirterek 9 senedir THK’de çalıştığını, son 4 senedir de pilot olarak görev yaptığını kaydetti.

Kapadokya ve Pamukkale bölgelerinde 800 saatlik uçuş yaptığını anlatan Yeşil, “İlk defa yurt dışında bir uçuş gerçekleştirdik, o da buraya kısmetmiş. İnşallah eğer olursa burada devam edeceğiz.” diye konuştu.

Başkent Üsküplü olup yurt dışında yaşayan Abdülkadir Selimi ise ilk kez balon uçuşu gerçekleştirdiğini, gelecekte tekrar denemek istediğini dile getirdi.

Selami, “İlk duygu heyecan verici. Doğduğun yerleri havadan görmek gerçekten çok zevkli.” dedi.

İSTANBUL (AA) – Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dünyaya gelen ve sanatsal yolculuğuna küçük yaşlarda başlayan Pavlovska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serginin ismi “Sessizlik” kelimesini bir metafor olarak kullandığını, çalışmalarında bugünün yaşanılanlarını anlatmaya çalıştığını söyledi.

Pavlovska, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgınında herkesin evlerine kapandığını ve sessizliğe büründüğünü belirterek, bu sürecin kendisinde bu eserleri yapma gücünü ortaya çıkardığını ifade etti.

Eserlerinde sert ve asi çizgilerin olduğunu anlatan sanatçı, “Bu çizgiler aslında hepimizin ruh halinin yansımasıdır. Endişeli ve sinirli olduğumuz andaki sessizlik gibi. Bir nevi aynı zamanda çığlıktır.” dedi.

Maria Pavlovska, çalışmalarını yalın hale getirmek için sadece siyah ve beyaz renkleri kullandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu tarz benim kendi sanatçı karakterime uyan bir tarz. Bu yüzden her zaman siyah ve beyaz renklerini kullanıyorum. Bu teknikle uluslararası arenada da tanınıyorum. Çalışmalarımı aynı zamanda bir grafik tasarıma benzetenler var. Halbuki eserlerim bir resimden ibaret. Bir sanatçının orijinal ifadesi olan çizgilerdir.”

“Sessizlik” sergisini Türkiye’nin dışında birçok ülkede de sanatseverlerin beğenisine sunduğunu aktaran Pavlovska, “İstanbul’dan da oldukça etkilendim. Bu şehirde gerçekte yoğun izlenimlerim var. İstanbul’da gördüğüm modern, çağdaş sanat eserlerinden de etkilendim. Pera Müzesi’ni ve Salt’taki sergileri gezdim. Küratörleri ve sanatçıları tebrik ediyorum. Gerçekten burada yüksek bir seviyede sanat yapılıyor ve yaşatılıyor.” diye konuştu.

İlk kez Türkiye’de sergi açan sanatçı, şunları kaydetti:

“Düşünüyorum bu ilk ve son sergim olmayacak. Tekrar gelme ümidiyle Türkiye’de sergi açmak istiyorum. Bu sergimi de birçok Türk koleksiyoner ve sanat galerisi sahibi ziyaret etti. Ayrıca meslektaşlarım, birçok sanatçı da sergime geldi. Geri dönüşler oldukça güzeldi. Kuzey Makedonya Konsolosluğu da açılışa katıldı. Her şey için Kuzey Makedonya Kültür Merkezine de teşekkür ediyorum. Bu sergiden sonra Türkiye ve Kuzey Makedonya arasındaki kültürel ilişkilerin iyi olduğunu ve ileride de bu kültürel zeminin daha iyi bir şekilde devam edeceğini düşünüyorum.”

Paris, Berlin, Slovenya, Viyana, Nürnberg ve New York’ta kişisel sergilere imza atan Maria Pavlovska’nın “Sessizlik” sergisi 6 Ağustos’a kadar görülebilecek.