Tayland'da, deniz yoluyla ülkeye gelen yolculara karantina talimatı

ANKARA/LEFKOŞA/HEİNSBERG/BAKÜ/LJUBLJANA (AA) – Tayland'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını açısından yüksek risk taşıyan ülke ve bölgelerden gelen yolcu gemilerinin mürettebat ve yolcuları karantinaya alınacak.

Şinhua ajansının haberine göre, Tayland Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Dairesinden yapılan açıklamada, ülkeye Güney Kore, İtalya, İran, Çin ve bu ülkenin Hong Kong ile Makau Özel İdari Bölgelerinden gelen gemilere seyahat kısıtlamaları getirilmesi yönündeki talimatın Denizcilik Dairesi Başkanı Witthaya Yamuang tarafından imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, bu ülke ve bölgelerden gelen gemilerdeki yolcu ve mürettebatın karantinaya alınacağı bildirildi.

Bugüne kadar toplam 53 yeni tip koronavirüs vakası görülen Tayland'da, virüs nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetmişti.

– Kıbrıs Rum kesiminde 4 geçiş kapısı 18 Mart'a kadar kapalı tutulacak

Güney Kıbrıs Rum yönetimi (GKRY) de Kovid-19'a karşı bir dizi karar aldı.

Rum haber kaynaklarına göre, bakanlar kurulunun Kovid-19 gündemiyle düzenlediği toplantıda, adadaki 4 geçiş kapısının kapalılık süresinin 18 Mart'a kadar uzatılmasına karar verildi.

Bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu, Lefkoşa Rum Kesimi'ndeki devlet okulları ile özel okulların geçici olarak kapatılacağını, 31 Mart'a kadar yapılacak tüm konser, etkinlik ve resmi geçitlerin iptal edileceğini duyurdu.

Bu kapsamda 31 Mart'a kadar 75'den fazla kişinin bir arada bulunacağı ayinler de dahil tüm toplu etkinlikler yasaklanacak ve futbol maçları seyircisiz oynanacak.

GKRY, salgına karşı tedbir iddiasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile GKRY arasındaki 4 sınır kapısını 29 Şubat'tan bu yana kapalı tutuyor.

– Köln Filarmoni Orkestrası boş salona çalacak

Almanya'da yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek için önlemler artırıldı.

Bavyera ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletlerinde Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın tavsiyesi üzerine 1000'den fazla kişinin katıldığı etkinlikler yasaklandı.

Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Geisel, virüsün yayılmasını önlemek için şehirdeki yüksek katılımlı birçok toplantının iptal edildiğini, spor karşılaşmalarının da seyircisisiz oynanacağını açıkladı.

Köln Filarmoni Orkestrası'nın bugünkü konserinin ise boş salonda verileceği duyuruldu.

Berlin eyaletinde devlet opera ve tiyatrolarındaki etkinlikler iptal edildi.

Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) de planlanan birçok karşılaşma seyircisiz oynanacak.

Federal Meclisin ünlü cam kubbesi ziyaretçilere kapatıldı.

– Heinsberg sokakları boş

Almanya'da 484 kişi ile en fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü şehir olan Heinsberg'de sokakların boşaldığı gözlendi.

Heinsberg'de, bazı işyerleri, spor salonları ve alışveriş merkezleri kepenk kapatırken açık olan işletmelerin ise müşteri bulamadığı görüldü.

Robert-Koch Enstitüsünün verilerine göre Almanya'da şimdiye kadar 1139 kişide Kovid-19 tespit edildiği, 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Azerbaycan'da, koronavirüs bulaşan 3 kişi iyileşti

Azerbaycan'da Kovid-19 teşhisiyle tedavi gören üç kişi iyileşti, iki kişide daha Kovid-19 tespit edildi.

Kovid-19 ile ilgili oluşturulan operasyonel karargahtan yapılan açıklamada, virüs bulaşan 11 hastadan üçünün iyileşerek taburcu edildiği bildirildi.

Açıklamada, İran'dan dönen iki kişide daha virüs tespit edildiği kaydedilerek söz konusu hastaların tedavi altına alındığı, durumlarının stabil olduğu belirtildi.

Ayrıca, karantinada tutulan 312 kişinin de gözetim sürelerinin dolduğu ve taburcu edildikleri ifade edildi.

– Slovenya, İtalya ile sınırını kapatıyor

Slovenya, Kovid-19 ile mücadele kapsamında İtalya ile sınırını kapatma kararı aldı.

Koronavirüs vaka sayısının 31'e çıktığı Slovenya'da, Başbakan Marjan Sarec, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İtalya ile sınırların kapatılması için İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına talimat verildiğini belirtti.

Avusturya'nın İtalya ile sınırını kapatmasının ardından aynı kararı Slovenya için de aldıklarını aktaran Sarec, Avusturya için geçerli olan koşulların kendi ülkeleri için de uygulanacağını kaydetti.

Sarec, sağlık raporu olmayan yabancı uyruklu kişilerin Slovenya'ya giriş yapamayacağının altını çizerek yurt dışına çıkan Slovenya vatandaşlarının ise 14 gün kendilerini karantinaya alması tavsiyesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Delta varyantının etkisindeki ülkenin nüfus bakımından en büyük iki eyaleti Yeni Güney Galler (NSW) ve Victoria’daki tam kapanma uygulamalarına rağmen, Kovid-19’dan can kayıpları ve vaka sayılarındaki artış sürüyor.

Kovid-19’un son aylarda en fazla vaka sayısı ve can kabına neden olduğu NSW’de 1007 yeni vaka görülürken, 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle eyalette virüsten ölenlerin sayısı 342’ye çıktı.

Tam kapanmanın yanı sıra saat 21.00’den sabah 5.00’e kadar sokağa çıkma yasağının uygulandığı Victoria eyaletinde, son 24 saatte 847 kişinin virüse yakalanmasıyla eyalette virüsün görüldüğü günden bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Victoria’da 1 kişinin daha ölmesiyle, eyalette Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı da 842’ye yükseldi.

Avustralya’nın, Batı Avustralya, Tazmanya, Güney Avustralya ve Kuzey Bölgesi’nde Kovid-19’dan can kaybı ve yeni vaka bildirilmezken, ACT’de 32, Queensland eyaletinde 1 kişinin daha virüse yakalandığı açıklandı.

Can kaybı 1120’ye yükseldi

Kovid-19’un yayılmaya başladığı 2020 Mart ayının sonundan itibaren ülke sınırlarını, vatandaşları ve daimi oturma izni olanların dışındakilere kapalı tutan Avustralya’da, NSW, Victoria ve ACT’deki Delta varyantından dolayı eyalet sınırları da halen kapalı durumda.

Alınan sıkı tedbirlere rağmen özellikle NSW ve Victoria eyaletlerinde önlenemeyen Kovid-19 kaynaklı yeni can kayıplarıyla, ülkedeki toplam can kaybı 1120’ye çıktı.

Toplam 95 bin 830 kişinin virüse yakalandığı Avustralya’daki, 19 bin 807 aktif vakadan, 297’si yoğun bakımda olmak üzere 1531 kişi hastanede tedavi görüyor.

Yeni Zelanda’da 18 kişi Kovid-19 yakalandı

Yeni Zelanda Salık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 2’si ülkeye dönenler arasından olmak üzere 18 kişiye daha Kovid-19 teşhisi konuldu.

Ülkedeki toplam 250 aktif vakadan 4’ü yoğun bakımda olmak üzere 13’ünün hastanedeki tedavileri devam ediyor.

Yeni Zelanda’da, bugüne kadar 4 bin 162 Kovid-19 vakası kaydedilirken virüse yakalananlardan 27’si hayatını kaybetti.​​​​​​​

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığı, Günlük Koronavirüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı.

Buna göre, son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi öldü, iyileşenlerin sayısı ise 20 bin 458 oldu.

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 69,74, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 85,90 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan toplam aşı sayısı 107 milyon 380 bin 295’e yükseldi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte toplam 486 bin 569 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il Kırklareli, Amasya, Muğla, Eskişehir, Çanakkale, Ordu, Edirne, Balıkesir, Burdur ve İzmir oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Batman, Muş, Diyarbakır, Siirt, Ağrı, Bingöl ve Şırnak olarak sıralandı.

“Alışmak riski artırır”

Sosyal medya hesabından günlük tabloyu paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Alışmak riski artırır. Bugünkü vaka sayısı 27 bin 197, can kaybımız 221. Son günlerde karşımıza çıkan sonuçlara alışırsak salgınla mücadele gücümüz zayıflar. Durumu, ilk kez yaşıyormuş kadar ciddiye almalıyız. Karar verdiğimizde başarı elde ettiğimizi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Yıldız Nevin GündoğmuşKoronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri