TBB ile BM HABITAT arasında iş birliği protokolü

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (BM HABITAT) arasında Türkiye'de sürdürülebilir kentleşmenin tesis edilmesi ve "Yeni Kentsel Gündem"in uygulanmasında ortak çalışmaların yürütülmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

TBB açıklamasına göre, protokole TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile BM HABITAT Direktörü Maimunah Mohd Sharif imza koydu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fatma Şahin, imzalanan protokolün yerel kalkınma için çok önemli olduğunu belirterek, "Yeni bir dünya kuruluyor ve hep birlikte buna hazırlanmamız lazım. HABITAT'ın kuruluş felsefesi olan ekonomik, insani, çevreye duyarlı ve kültürel kalkınma bu protokolle daha da güçlenmiş olacak. HABITAT'ın küresel gündemi olan yerel kalkınmada belediye başkanlarımızla bunu uygulamaktan çok mutlu olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte 1994 yılından itibaren Türk belediyeciliği çok büyük başarılara imza atmıştır. Hem bu yapılanları hem de HABITAT'ın konu başlıklarını kendi uygulayıcılarımız olan belediyelerimize anlatma fırsatımız olacak." ifadelerini kullandı.

Maimunah Mohd Sharif ise Türkiye'de belediyelerin iyi örneklerini diğer şehirlerle paylaşmak istediklerini aktararak, "Birlikte eylem planımızı hazırlayacağız, birlikte çalışacağız. Covid-19 şehir yöneticileri için bir uyanış çağrısı oldu. Nasıl daha iyi olabiliriz bunu anlamak ve uzmanlığımız sizlerle paylaşmak hedefimiz." değerlendirmesinde bulundu.

İmzalanan protokol; Türkiye'de sürdürülebilir kentleşmenin tesisinde ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Yeni Kentsel Gündem'in uygulanmasında iş birliği çalışmalarının yanı sıra Yeni Kentsel Gündem'in uygulanmasında sosyal, fiziksel, çevresel ve ekonomik boyutlarına yönelik ortak faaliyetler yürütülmesini içeriyor.​​​​​​​

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarrec, günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) yardım görevlilerinin, Tigray bölgesinde aktif düşmanlıklara rağmen ihtiyaç halindeki topluma ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Sözcü, mayıs ayı başından bu yana BM görevlilerinin gıda yardımı konusunda hedeflenen 5,2 milyon insandan sadece 2,3 milyonuna ulaşılabildiğini aktardı.

Bölgede ayrıca o tarihten beri 500’den fazla cinsiyete dayalı şiddet vakası rapor edildiğini söyleyen Sözcü, görevlilerin gerçek rakamların bu sayının çok üstünde olduğuna inandığını bildirdi.

Dujarrec, çatışmalarda güvenlik durumunun karışık ve değişken olmasından dolayı insani yardım faaliyetlerinin engellendiğini ifade etti.

Tigray’da çatışmalar devam ediyor

Tigray eyaletini yöneten isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin 3 Kasım 2020’de Etiyopya’nın Kuzey Komutanlığı birliklerine saldırması ve sonrasında Başbakan Abiy Ahmed’in TPLF’ye karşı askeri harekat kararı almasının ardından eyalette bir milyondan fazla kişi yerinden edildi.

Etiyopya başlattığı geniş çaplı operasyonla Tigray eyaletinin başkenti Mekelle’yi ele geçirse de bazı bölgelerde çatışmalar sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) 8 Haziran’da Tigray bölgesi için “kıtlık” uyarısında bulunmuş ancak Etiyopya hükümeti bunu reddetmişti.

KUALA LUMPUR (AA) – Birleşmiş Miletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin hazırladığı raporda, 1 Şubat’taki askeri darbeden bu yana Myanmar’da çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki son duruma dair veriler paylaşıldı.

Raporda Myanmar’ın güneydoğu eyaletlerinde şimdiye kadar 160 bin 400 sivilin çatışmalar nedeniyle evini terk ettiği ve bu rakamın 100 binini, Kayah eyaletinde yerinden edilen sivillerin oluşturduğu kaydedildi.

Bu bölgelerde ormanlık ve dağlık alanlara sığınan sivillere insani yardımın, güvenlik endişeleri nedeniyle ulaştırılamadığına işaret edildi.

Çatışmanın yaşandığı diğer eyaletlerden Kachin’de 11 bin 654, Shan’da 15 bin 271 ve Chin eyaletinde ise 19 bin 500 kişinin Myanmar ordusunun saldırılarından ötürü yerinden edildiği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, askeri darbeden bu yana ülkedeki siyasi istikrarsızlık, çatışmalar ve darbenin ülke ekonomisine olumsuz etkilerinden ötürü yaklaşık 1 milyon kişinin yardıma muhtaç hale geldiği vurgulandı.

Myanmar’da ihtiyaç sahipleri için BM’nin başlattığı yardım kapsamında 944 bin kişiye toplam 276 milyon ABD doları insani yardım ulaştırılmasının planlandığı ancak şimdiye kadar 49 milyon dolar toplandığı bilgisi verildi.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtlarına müdahalesi sonucu 865 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.