TBB ile İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu arasında protokol imzalandı

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu (ICYF) arasında gençlere yönelik projeler geliştirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, mutabakat zaptı, TBB adına Başkan Fatma Şahin ve ICYF adına Başkan Taha Ayhan tarafından TBB hizmet binasında imzalandı.

Protokolle belediyeler ve ICFY arasında gençlere yönelik projeler geliştirilmesi hedefleniyor.

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen ICYF Başkanı Taha Ayhan, iş birliği protokolü için TBB Başkanı Fatma Şahin'e teşekkür etti.

İslam İşbirliği Gençlik Forumu olarak 56 ülkede ve yoğunlukla Müslüman ülkeler ve Müslüman gençlerle ilgili çalışma yaptıklarını, gençlerin toplum içindeki rolünü güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Ayhan, "Türkiye'nin önde gelen kurumlarından olan TBB ile iş birliğimizin bize güç katacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

– "İslam medeniyeti bir kalkınma medeniyetidir"

TBB Başkanı Fatma Şahin de "Zaman, iş birliği ve güç birliği zamanı. Zaman, koordinasyon ve birlikte iş yapma zamanı. Dünyanın büyük sorunlarına ancak böyle güçlü iş birlikleri ve koordinasyonla büyük çözümler üretebiliriz." değerlendirmesini yaptı.

Şahin, Kovid-19 salgını, su yönetimi, savaşlar, göç sorunu ve iklim değişikliğinin en büyük sorunlar olduğunu vurgulayarak, bu imzayla beraber tüm bu büyük sorunlara bakarken dünya barışını tesis edecek şekilde yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

Şahin, kalkınmanın ve demokrasinin yerel ölçekte başladığını aktararak, "İslam medeniyeti, bir barış medeniyetidir. Merhamet, şefkat ve bir adalet medeniyetidir. Beraberinde bir kalkınma medeniyetidir. İslam medeniyetini gençlerimize öğretmek, gençlerimizle birlikte dünya barışına katkıda bulunmak için bu imzayı atıyoruz. Hem bilimi hem aklı, bilimi yaptığımız tüm işlerde rehber edinmemizi söyleyen bir medeniyetten geliyoruz ve dünyanın bu anlayışa ihtiyacı var." değerlendirmesini yaptı.

TBB olarak İslam Kalkınma Teşkilatı'nın gençlik birimiyle yapılacak bu çalışmanın hem dünyanın geleceği hem de gençler için hayırlı olacağına inandığını belirten Şahin, "Sayın Başkan'a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu imzayla birlikte inşallah dünya barışına da katkıda bulunmak adına imza atmış oluruz. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da İİT’ye üye ülkelerin büyükelçileriyle bir araya gelen Başbakan İmran Han, burada yaptığı açıklamada, İslam ülkelerinin, İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’e yönelik küfür içerikli ifadelerin 1,5 milyar Müslüman’ı yaraladığı ve bunun bir ifade özgürlüğü meselesi olmadığı konusunda Batılı ülkeleri ikna etmede başarısız olduğunu söyledi.

Han, ne zaman bir terör olayı meydana gelse Batılı ülkelerin tüm İslam dünyasını kötülediğine dikkat çekerek, bireysel eylemlerin tüm Müslümanların eylemiymiş gibi adlandırılmaması gerektiğini ifade etti.

“İslam’ı terörle bağdaştırmak haksızlık”

İslam’ın ve tüm Müslümanların, herhangi bir kişi tarafından işlenen terörün her türlüsünü ve tezahürünü şiddetle kınadığını belirten Han, “İslam’ı terörle bağdaştırmak kesinlikle haksızlık.” dedi.

İslam’ın “radikalizm ve terör” ile ilişkilendirilmesi ve İslamofobiye karşı kararlı şekilde mücadele edilmesi konusunda İİT’ye çağrıda bulunan Han, örgüte, uluslararası topluluğun, Müslümanların İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’e ve Kur’an-ı Kerim’e karşı derin sevgi ve hürmetlerini anlaması için birlikte çalışmayı teklif etti.

Avrupa Birliği ile görüşülecek iddiası

Öte yandan Başbakanlığa yakın bir kaynak, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile, Pakistan’daki dine küfür yasaları meselesi ile ülkenin AB’ye gümrüksüz ürün ihraç etmesini sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GSP+) statüsü arasında bir bağlantı bulunmadığı konusunda görüşeceğini iddia etti.

30 Nisan’da Avrupa Parlamentosu (AP), Pakistan’da “dine küfretme yasaları dolayısıyla azınlıklara yönelik artan suçlamalar” sonrası dini azınlıklara özgürlük verilmesi ve Pakistan’ın AB’ye gümrüksüz ürün ihraç etmesini sağlayan GSP+ statüsünün yeniden gözden geçirilmesine yönelik kararı kabul etmişti.

Söz konusu karara İslamabad yönetimi tepki göstermişti.

İSTANBUL (AA) – Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi (COMSTECH) Mükemmeliyet Konsorsiyumu COMSTECH Consortium of Excellence (CCoE) üyeliğini kayıt altına alan anlaşma imzalandı.

Netkent Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Zoom üzerinden yapılan törenle anlaşmaya Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayfun Turgay ve COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. M. Iqbal Choudhary imza attı.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi'nin kabul edildiği COMSTECH Mükemmeliyet Konsorsiyumu (COMSTECH Consortium of Excellence-CCoE), COMSTECH ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından "Bilim Diplomasisi Girişimi" çerçevesinde başlatılırken, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi devletlerin önde gelen akademik ve araştırma kurumlarına konsorsiyum bünyesindeki iş birliğinde mükemmeliyeti yaratmak üzere faaliyete geçirildi.

COMSTECH, Ocak 1981'de Mekke'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 3. İslam Zirvesi tarafından kuruldu. Merkezi Pakistan'da bulunan COMSTECH'in başkanlığını Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi yürütüyor.

COMSTECH Genel Kurulu, 4 kıtaya yayılmış 57 devletin bilim ve teknoloji, eğitim ve yüksek öğretim bakanlıkları olan üyeleri tarafından 2 yılda bir toplanıyor. Türkiye Cumhuriyeti'ni Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsil ediyor.

COMSTECH İcra Kurulu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, COMSTECH Genel Koordinatörü ve 9 üye ülkenin temsilcisinden oluşuyor. Şu anki üyeleri Cezayir, Kazakistan, Nijerya, Pakistan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Togo ve Türkiye oluşturuyor.

COMSTECH Sekretaryası, aynı zamanda İcra Kurulu Başkanı (CEO) görevini yürüten COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. M. Iqbal Choudhary tarafından yönetiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tayfun Turgay, bir KKTC üniversitesi olan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi ile COMSTECH/CCoE arasında imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında başta Pakistan olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerdeki üniversitelerle sürdürülebilir ve kalıcı akademik çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını bildirdi.