TBB'den sokak hayvanlarına yönelik projelere 7 milyon 250 bin TL destek

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), belediyelerin sokak hayvanlarına yönelik görev ve sorumlulukları çerçevesinde; özgün, etkili ve sürdürülebilir politikalar üretilmesini teşvik edici projelerin hayata geçirilmesi, iyi uygulama örneklerinin ülke genelinde yaygınlaştırılması ve farkındalığın artırılması amacıyla "Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması" düzenliyor.

TBB'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sokak hayvanlarının sağlıklı ortamlarda, sağlıklı beslenerek, çevreden zarar görmeden, şefkatli bir şekilde bakılmaları gerektiğini belirterek, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birinin de bu olduğunu ifade etti.

Tüm belediyelerde doğal hayatı koruma birimlerinin oluşturulduğunu ve bu birimlerin fedakarca çalıştığını aktaran Şahin, ancak zaman zaman kamuoyuna yansıyan haberlerde sokak hayvanlarının bakımlarında ve yaşam şartlarında çeşitli sorunların yaşandığının gündeme geldiğini dile getirdi.

Şahin, "Gaziantep’te sokak hayvanlarının şartlarının iyileştirilmesi için pek çok çalışma yapıyoruz. Eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Ciddi bir tecrübe edindik ama hala eksiklerimiz var. Bu konuda tam anlamıyla, Türkiye çapında bir standart yakalamak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye Belediyeler Birliği olarak akıllı şehir çalışmalarımızın yanı sıra sokak hayvanlarının hayatlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar da yapmaya karar verdik. Bu amaçla belediyelerimizi bu doğrultuda projeler hazırlamaya sevk edecek bir yarışma düzenlemek istedik." ifadelerini kullandı.-

– "Pandemi dönemi ve kış, sokak hayvanlarının hayatını daha da zorlaştırdı"

Salgın dönemindeki sokağa çıkma kısıtlamalarının sokak hayvanlarının hayatını, yaklaşan kışla birlikte daha zorlaştırdığını belirten Şahin, "Lokantalar da kapalı olunca sevimli dostlarımız yiyecek bulmakta sorun yaşayabiliyor. Tüm belediyelerimizin kedi besleme evleri var, köpek besleme alanları var. Mama veriyor, veteriner muayenelerini yapıyorlar. EnPati projesi kapsamında bu faaliyetleri daha da iyileştirip verimli kılacak projelere ulaşmayı hedefliyoruz." açıklamasında bulundu.

Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü iş birliği içinde yapılacak yeni Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı merkezi olacağını bildirdi.

– Türkiye Belediyeler Birliği "EnPati" projelerini ödüllendirecek

Açıklamada yer alan bilgilere göre, bütün belediyelerin katılımına açık olan yarışma ile yerel yönetimlerin, insanlar ve hayvanların hijyen, sağlık ve güvenlikleri de dikkate alınarak hayvanların korunması ve rahat yaşamalarının sağlanması; sahipsiz evcil ve sokak hayvanlarının durumlarının iyileştirilmesi, açlık ve susuzluklarına yönelik çözüm üretilmesi, sağlık sorunlarına yönelik girişimlerin geliştirilmesi ve vatandaş düzeyinde farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Türkiye Belediyeler Birliği'ne 1 Mart 2021’e kadar başvuru yapan belediyelerin projeleri fikir ve uygulama olmak üzere iki aşamada değerlendirilecek. Birinci aşama olan fikir aşamasında başvurular jüri tarafından değerlendirilip sıralanacak ve seçilen 10 projenin her birine 500 bin TL ödül verilecek.

Yarışmanın ikinci aşamasında ise yarışma jürisi tarafından uygulaması en başarılı bulunan 3 belediye ödüllendirilecek. Birinci aşamada ödül alamayan projeler de uygulamaya geçirilmesi halinde ikinci aşama için başvurabilecek. İkinci aşama 2021 yılı kasım ayında sonuçlandırılacak. Yarışmanın uygulama aşamasında dereceye giren birinci belediyeye 1 milyon TL, ikinci belediyeye 750 bin TL, üçüncü belediyeye 500 bin TL ödül verilecek.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru kısmı "enpatisehirler.tbb.gov.tr" adresinde yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) arasında sokak hayvanlarının yaşam kalitesinin artırılması için iş birliği müzakeresi imzalandı.

TBB'den yapılan açıklamaya göre, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Fatma Şahin, TVHB adına Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ve HAYTAP adına ise Burak Baskın tarafından, Keçiören Belediyesi Estergon Türk Kültür Merkezi’nde imzalanan protokolle sokak hayvanlarının bulunduğu ortamdan alınıp kısırlaştırılması, aşılanması, sağlık tedavilerinin yapılıp sahiplendirilmesi amaçlanıyor.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici, tarafların vazgeçmediği takdirde iş birliği protokolünün her yıl kendiliğinden yenileneceğini ve imzalanan anlaşmanın sokak hayvanlarının yaşam şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını dilediğini bildirdi.

HAYTAP Delegesi Burak Baskın ise bu konuda duyarlılığın artması için yapılan iş birliği anlaşmasının önemli olduğunu aktararak herkesin nezdinde emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu da, “Ülkemiz için, yerel yönetimler için, hayvan sahipleri için önemli olan bir protokolde yer almaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu gayretlerinden dolayı TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e şükranlarımı sunuyorum. Üzerimize düşen neyse onu da en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Bu protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sayın başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise henüz işin başında koruyucu önleyici tedbirler alarak belediye başkanlarımızla belediyeciliğin alt yapısını güçlendirerek çalışmalar yapmak durumunda olduklarını kaydederek, “Belediyelerimizi insan kaynağı ve mali güç olarak güçlendirmemiz lazım. Verilen yükümlülükler var. Eğer yapılmazsa Türk Ceza Kanunu’na göre cezaları var. Belediyeler Birliği olarak fikir projeleri yapıyoruz bugünkü gibi. Keçiören Belediyesi ev sahipliği yaptı. Saygıdeğer hanımefendi katıldı, Tarım ve Orman Bakanımız katıldı. Bu projeleri sürdürülebilir hale getirmemiz lazım. Belediyeler Birliği olarak mali destek vereceğiz, veteriner hekimlerimizin uzmanlaşması doğrultusunda eğitimler vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hayvanlara yönelik çalışmalara da değinen Şahin, birlikte başararak “Hayvan Dostu Şehirler”in nasıl olduğunu birlikte göstereceklerini belirtti.

Protokol ile sahipsiz sokak hayvanlarının bulunduğu ortamdan alınıp kısırlaştırılması, aşılanması, sağlık tedavilerinin yapılıp çiplerinin takılarak kayıt altına alınması, bu işlemlerden sonra alındığı ortama tekrar bırakılması ve sahiplendirilmesi, sokak hayvanlarının daha iyi ortamda ve şartlarda yaşamalarının sağlanması ile bunlara ilişkin eğitim ve iş birliği hususlarında kurumlar arası çalışmalar yapılacak.

ANKARA (AA) – Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile iş birliği çerçevesinde hizmet verdiği illerde Kurban Bayramı tatili süresince sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerine elektrik dağıtım hizmeti sağlayan Osmangazi EDAŞ, mayıs ayında sokak hayvanların için başlattığı sosyal sorumluluk projesine, şehirlerin boş kaldığı Kurban Bayramı döneminde de ara vermedi.

Bu kapsamda, tatil döneminde de sokak hayvanlarının yanında olan, mama ve su ihtiyaçlarını karışlayan şirket, HAYTAP ile iş birliği çerçevesinde hizmet götürdüğü illerde dağıtım yapmaya devam etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Osmangazi EDAŞ Dağıtım Hizmetleri Müdürü Ahmet Tahir Ergenç, hizmet verilen illerde elektrik dağıtım hizmetinin yanı sıra, toplum yararına çaba sarf ettiklerini de ifade ederek, şunları kaydetti:

"Çalışanlarımızın fikri vermesi ile hayat bulan sokak hayvanları projemize, havaların sokaktaki dostlarımız için çok sıcak olduğu uzun Kurban Bayramı tatili döneminde de devam ettik. Önümüzdeki günlerde bu projenin gelişerek büyümesi için çalışmalarımızı sürdürmeyi planlıyoruz. OEDAŞ olarak o anda ihtiyaç duyulan noktada olmayı benimsiyoruz. Hayvan dostlarımızın ne zaman ihtiyacı varsa OEDAŞ olarak yanlarında olmayı sürdüreceğiz."