TBMM araştırma komisyonu üyeleri, özel gereksinimli bireyler için yasa teklifi hazırlıyor

AK Parti Antalya Milletvekili ve Meclis Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Çelik, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü öncesinde, özel gereksinimli bireyler için yaptıkları çalışmalar hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Başkanlığını yaptığı araştırma komisyonunun, raporunu TBMM Genel Kuruluna sunduğunu anlatan Çelik, 2019 yılı sonunda çalışmalarını tamamlayan komisyona üye milletvekillerinin, gönüllü olarak ilgili bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Çelik, komisyon olarak farklı illerde gerçekleştirdikleri geniş katılımlı toplantılarda, bu bireyler hakkında farkındalık olmadığını gördüklerini dile getirerek; herkesin, özel gereksinimli bireyler konusunda bilgilendirilmesi gerektiğine işaret etti. Çelik, İçişleri Bakanlığı ile kaymakamların bu konuda bilgilendirilmesi konusunda görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Devletin, özel gereksinimli bireye, küçük yaşta yaptığı bir birim yatırımın, ilerleyen yıllarda 8 birim kazanç olarak döndüğünü anlatan Çelik, Türkiye’nin, bu bireyler için çok önemli hizmetleri hayata geçirdiğini ancak kat edilecek önemli bir mesafe bulunduğunu söyledi.

Kemal Çelik, söz konusu bireylerin ailelerinin bilinçli olduğuna ve STK’lerin çatısı altında iyi örgütlendiklerine dikkati çekerek, Türkiye Otizm Meclisi’nin buna çok iyi bir örnek olduğunu ifade etti. Çelik, “Onlarla Gençlik ve Spor Bakanımızı, Milli Eğitim Bakanımızı ve Aile Bakanımızı ziyaret ettik. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımızı, YÖK’ü ziyaret edeceğiz. Somut taleplerimiz oldu bakanlarımızdan ve çok olumlu karşılandı. Örneğin bu çocukların eğitiminde, müzik ve spor çok önemli. Milli Eğitim Bakanımızdan müzik eğitimine müfredatta özel bir yer verilmesini, bu çocuklarımıza daha çok müzik dersi verilmesini istedik.” diye konuştu.

Salgın öncesinde, bu bireyler ve ailelerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerinde ağırlandığını da anlatan Çelik, bu imkanın daha sonraki dönemde sunulabilmesi için protokol imzalandığını kaydetti.

“STK’lerin her aşamada yer almasını istiyoruz”

AK Parti’li Çelik, araştırma komisyonuna üye milletvekilleriyle, özel gereksinimli bireylere ilişkin kanun teklifi hazırladıklarını, bu konuda Türkiye Belediyeler Birliğinden destek aldıklarını bildirdi.

Çelik, “Kanun teklifimizi tamamladığımızda biz AK Parti olarak grubumuza sunacağız, diğer arkadaşlar da kendi parti gruplarına sunarlar. Düzenlemeyi bu sene yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kanun teklifinde de yer alacak bir sistem kurulmasını istediklerini dile getiren Çelik, her ilde bulunacak bu sistemde, devlet, yerel yönetimler, STK’ler ve özel sektörün bulunacağını, devletin koordine edeceği sistemde, belediyelere nüfusa göre birtakım görevler verileceğini, STK’lerin de bu sistemin her aşamasında yer almasını istediklerini bildirdi.

Belediye meclislerinde zorunlu engelli ihtisas komisyonları kurulmasını gerektiğini aktaran Çelik, TBMM’de de engellilere ilişkin bir ihtisas komisyonu kurulmasını önerdiklerini söyledi.

AK Parti iktidarının, Otizm Eylem Planı’ndaki birçok unsuru hayata geçirdiğine işaret eden Çelik, “Komisyon üyesi arkadaşlarımızla gönüllü olarak Aile Bakanlığımızla ve ilgili bakanlıklarla çalışarak Özel Gereksinimli Bireyler Eylem Planı’nı hazırlayacağız.” dedi.

“Ailelerin ‘Benden sonra bu çocuk ne olacak?’ kaygısını gidereceğiz”

Kemal Çelik, özel gereksinimli bireylerin bakımıyla ilgilenen aile ferdine erken emeklilik imkanı tanınmasının komisyon çalışmaları sırasında gündeme getirildiğini hatırlatarak, bu çalışmanın da yıl sonuna kadar tamamlanmasını öngördüklerini söyledi.

Söz konusu ailelerin, çocuklarının geleceği konusunda endişe duyduğunu dile getiren Çelik, “Ailelerde ‘Benden sonra bu çocuk ne olacak?’ kaygısı var. Bu kaygı aşağı yukarı giderildi ama aileler tam tatmin olmadı. Aile Bakanlığımızla bu konuda bir çalışma yaptık. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu çözeceğiz.” diye konuştu.

Özellikle otistik bireylerin bazı mesleklerde çok başarılı olduğuna işaret eden Çelik, istihdamın önemini vurgulayarak, özel sektör ve belediyelerin bu bireyleri istihdam edebileceğine dikkati çekti.

Kemal Çelik, salgın sürecinde özel gereksinimli bireyler ve ailelerinin şikayetlerinin çözüme ulaştırıldığını ancak bazı münferit olayların geliştiğini dile getirerek, “Benim seçmen, komisyon başkanlığından sonra iki kat arttı. Gönüllü, içimizden gelerek yapıyoruz. Çok sorun çözdük. Ama gerçekten çok mağdurlar vardı, hepsine müdahale ettik. Ailelerden teşekkür gelinceye kadar da takip ettik.” sözlerini sarf etti.

Öte yandan Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar ile görüştüklerini aktaran Çelik, Ankara Üniversitesi bünyesinde özel gereksinimli çocukların, uzun süre beklemeden diş tedavisi olabilmesi için ayrı tedavi birimi kurulacağını bildirdi.

“Devlet olaya çok hakim”

AK Parti’li Çelik, oğlu Bahadır’a, doğumunun hemen ardından Down Sendromu, Otizm ve Serebral Palsi teşhisi konulduğunu ve oğlunun 3 aylıkken başarılı bir kalp ameliyatı geçirdiğini anlattı.

Bugün 13 yaşında olan Bahadır’ın, erken teşhis, tedavi ve eğitimle olumlu yönde ilerleme kaydettiğini dile getiren Çelik, oğlu dünyaya gelmeden önce özel gereksinimli bireyler konusunda bilgi sahibi olmadığını söyledi.

Bu bireyler hakkında toplumsal farkındalığın önemine işaret eden Çelik, “Otizm, 59’da bir çocuğa inmiş. Başına gelenlerin çok çalışması gerekiyor. Farkında olanlar, daha çok kişinin farkında olması için çok çalışmalı.” diye konuştu.

Kemal Çelik, bir baba olarak oğlunun geleceğine ilişkin duygularını, “Devlet olaya çok hakim. STK’ler çok güçlü. Bizim insanımız, sosyal medya da var, sesini iyi duyuruyor. Ama anne baba olarak ‘Çok erken ölmeyelim.’ diye dua ediyorum. Kardeşleri ilgilenir mi, ilgilenmez mi?” sözleriyle paylaştı.

Özel gereksinimli (eğitim ihtiyacı olan) birey

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre “özel eğitim ihtiyacı olan birey”, “Bireysel ve gelişim özellikleri ile eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından anlamlı düzeyde farklılık gösteren birey.” olarak tanımlanıyor.

Çok ağır, orta ve hafif düzeyde zihinsel yetersizliği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dil ve konuşma güçlüğü, duygusal ve davranış bozukluğu, görme, işitme ve ortopedik yetersizliği bulunanlar ile otistik, serebral palsili, özel öğrenme güçlüğü, süreğen hastalığı ve üstün yeteneği olanlar bu kapsamda yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GENCE (AA) – AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin sadece işgal edilmiş toprakların kurtarılmasını sağlamadığını aynı zamanda güçlü olanın değil, arkasını bir yerlere dayayanın değil haklı olanın kazanacağını bütün dünyaya gösterdiğini belirterek, “Azerbaycan’ın zaferi, dünyada yeni bir siyasal mimarinin kurulması gerekliliğini de ortaya çıkardı.” dedi.

Azerbaycan’ın Gence kentinde “Şuşa Beyannamesi: Milli Manevi Değerlerimize Bağlılık ve Gelecek İşbirliği İçin Yeni Fırsatlar” başlıklı konferans düzenlendi.

Konferansa, Kurtulmuş başkanlığındaki AK Parti heyeti, Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Genel Başkanvekili Tahir Budagov, Gence Valisi Niyazi Bayramov, Azerbaycanlı milletvekilleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliğin somut nişanelerinden biri olan ve cumhurbaşkanlarınca imzalanan Şuşa Beyannamesi’nin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileri götüreceğini belirtti.

Bugüne kadar mükemmel düzeyde ilerleyen Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin bundan sonra da kuvvetlenerek devam edeceğini vurgulayan Kurtulmuş, ilişkilerin halklar düzeyinde çok daha kuvvetli şekilde devam etmesinin resmi düzeyde devam etmesinden daha önemli olduğunu ifade etti.

Gaspıralı İsmayıl’ın “dilde, işte, fikirde” birlik ifadelerinin önemine dikkati çeken Kurtulmuş, ortak manevi ve kültürel değerler konusundaki iş birliklerinin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Kurtulmuş, genç nesillerin ortak şahsiyetler üzerinden birbirlerine yakınlaştırılmasını sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Azerbaycan’ın Karabağ zaferinden de bahseden Kurtulmuş, şunları dile getirdi:

“Karabağ zaferi, sadece işgal edilmiş toprakların kurtarılmasını sağlamadı aynı zamanda güçlü olanın değil, arkasını bir yerlere dayayanın değil haklı olanın kazanacağını bütün dünyaya gösterdi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye Azerbaycan’ın yanında durdu ve Azerbaycan destansı bir zafer kazandı. Şimdi bunun daha da ileri götürülmesi ve zaferden sonraki gelişmelerin çok daha güçlü ve kalıcı hale getirilmesi lazım. Karabağ zaferiyle elde edilen sonuçlardan biri de dünyanın iki yüzlülüğü ve çifte standartlılığın ortaya çıkartılmasıdır. 30 yıldır devam eden işgale başta Minsk üçlüsü olmak üzere ses çıkartmadı, ne yapıyorsunuz burası Azerbaycan toprağıdır, demedi. Birleşmiş Milletlerin (BM) kararlarına rağmen işgal uzun yıllar devam etti ve BM hiçbir inisiyatif almadı. Böylece iş başa düştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliği ve cesareti ile kahramanca mücadele verildi. Böylece bir haksızlık giderilmiş oldu. Bu haksızlığın giderilmesiyle birlikte bizim yıllardır söylediğimiz dünyada yeni ve adil bir düzenin kurulması gerektiği fikri de açıkça ortaya çıktı. Beş ülkenin yönettiği bir dünya sisteminin yönetilemez olduğu, güçlü olanın, arkasını güçlülere yaslayanların ayakta durduğu, güçlü olmayanların ise hakkının yenildiği bir dünyanın çekilmez bir dünya olduğu ortaya konuldu. Azerbaycan’ın zaferi, dünyada yeni bir siyasal mimarinin kurulması gerekliliğini de ortaya çıkardı.”

Kurtulmuş konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan arasında, aynı zamanda tüm Türk dünyasında “Dilde, dinde, şuurda, eylemde, işte, ruhta ve kültürde birliğin” önemine vurgu yaptı.

“Türkiye’nin desteği Azerbaycan’ın zaferinde büyük rol oynadı”

YAP Genel Başkanvekili Tahir Budagov, Karabağ zaferinden bahsederek 44 günlük savaşın Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin zirvesi olduğunu vurguladı.

Budagov, Türkiye devletinin bazı ülkelerin baskılarına rağmen Azerbaycan’ın yanında olduğunu beyan ettiğini hatırlatarak, “Azerbaycan bu destek sayesinde dış baskıları nötr hale getirdi. Bu destek, Azerbaycan’ın zaferinde büyük rol oynadı.” dedi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin daima gelişmesi gerektiğini belirten Budagov, YAP ve AK Parti olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çabalarını artıracaklarını kaydetti.

“Erdoğan ile Aliyev’in dostluk ve kardeşliği dünyaya yeni diplomasi örneği gösterdi”

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Azerbaycan’ın vatan savaşında kazandığı haklı zaferin kendileri için gurur kaynağı olduğunu, kahraman Azerbaycan ordusunun 44 günde dört dörtlük zafer kazandığını kaydetti.

Ala, Cumhurbaşkanı Aliyev’in dirayetli liderliği ile işgal altındaki toprakları kurtararak 30 yıllık işgale son verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Erdoğan ile Aliyev’in dostluk ve kardeşliği dünyaya yeni diplomasi örneği gösterdi.

Ermenistan işgal ettikleri bölgeleri yakıp yıkmıştı çünkü buranın kendilerine ait olmadığını biliyorlardı. İnsan kendi vatanını yakamaz. Ermeniler bu yaptıklarıyla Karabağ’ın kendilerine ait olmadığını gösterdi. Karabağ Azerbaycan toprağıdır.

Bu savaşta biz ilişkilerimizin çok üst düzeyde olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi stratejik ortaklıktan müttefiklik düzeyine yükseltildi. Zaten böyle idi bu imza ile bütün dünyaya gösterdik.”

Konferansa, AK Partiden Genel Sekreter Fatih Şahin, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan, Genel Başkanvekili Yardımcısı Ahmet Büyükgümüş, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Genel Sekreter Yardımcısı Türk İslam Karakoç da katıldı.

Muhabir: Ruslan Rehimov

BAKÜ(AA) – AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret etti.

Mezara çelenk bırakan Kurtulmuş, ardından 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanı’na ve Kafkas İslam Ordusu şehitlerinin temsili mezarlarının yer aldığı Bakü Türk Şehitliği’ne ziyarette bulundu. Şehitlik anıtlarına çelenk bırakan Kurtulmuş, Bakü Türk Şehitliği anıt defterini imzaladı.

Kurtulmuş, şehitlik ziyaretleri sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, AK Parti ile Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) arasındaki ilişkileri teyit etmek ve daha da güçlendirmek için Azerbaycan’a geldiklerini söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında mükemmel ilişkilerin devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, 44 gün süren şanlı mücadelede Türkiye halkının bütün gücüyle Azerbaycan’ın yanında yer aldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk andan itibaren Azerbaycan’ın Karabağ’daki işgali sonlandırması için verdiği mücadeleye destek olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in duruşu ve halkın cesareti dolayısıyla uzun yıllar süren işgalin sonlandırıldığına dikkati çekerek, savaşta şehit düşenlere rahmet diledi.

“Sorunları konuşarak, görüşerek çözebilmek gerekir”

Türkiye ve Azerbaycan’ın müşterek kararlılığıyla bölgenin barış ve esenlik bölgesi haline gelmesi için tüm güçleriyle gayret sarf edeceklerinin altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Ermenistan, sorunları çözmek için bölge dışındaki ülkelerden destek almak alışkanlığından vazgeçmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın Karabağ zaferi sonrasında önerdiği 6 ülkenin Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’ın müşterek platform oluşturarak bölgedeki sorunları kendi aralarında çözmelerinin en doğru yol olduğu kanaatindeyim. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların çözülmesinin yolu da savaştan sonra sağlanan sulh ortamının devam ettirilmesidir.

Sorunları konuşarak, görüşerek çözebilmek gerekir. Ermenistan’a tavsiyemiz şudur; başka ülkelere güvenerek, başka ülkelerdeki diasporasının gücünü kullanarak Azerbaycan’a karşı bir gerginlik oluşturulmasının Ermenistan halkına da bir faydası olmadığını artık anlamış olmaları lazım. Bundan sonraki süreçte Ermenistan’ın daha temkinli davranmasının kendilerinin geleceği bakımından da daha doğru olduğunu görüyorum. Böyle olacağını ümit ediyorum.”

AK Parti heyetinde, Kurtulmuş’un yanı sıra Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Genel Sekreter Fatih Şahin, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Gençlik Kolları Başkanı Eyüp Kadir İnan, Genel Başkanvekili Yardımcısı Ahmet Büyükgümüş, Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Genel Sekreter Yardımcısı Türk İslam Karakoç ve bazı genel merkez yetkilileri hazır bulundu.