TBMM Başkanı Şentop: Teknolojik gelişmeler terörle mücadelemizi iyi bir noktaya taşıdı

ANTALYA (AA) – Antalya’daki bir otelde düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) 8. Genel Kurulu’na katılan Mustafa Şentop, AA muhabirine, önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını belirtti.

Şentop, parlamenterlerin salgına rağmen güzel çalışmalar yürüttüklerini, 7 ülke temsilcilerinin Antalya’ya geldiğini, diğer ülkelerin de çevrim içi bağlantılarla kurula katıldığını ifade etti.

Asamblenin aşılamamış temel sorununun, daimi sekretarya oluşturulması yönünde mutabakat sağlanamaması olduğunu aktaran Şentop, “Türkiye olarak buna talibiz. Bulgaristan da talip. Daha sonra Hırvatistan’daki toplantıda arabulucu bir formül geliştirilmiş. O formüle göre belirli bir süre Türkiye’de belirli bir süre Bulgaristan’da olması ve genel sekreterliklerin karşılıklı olarak değişmesi şeklinde. Önce kabul edilmiş daha sonra Bulgaristan buna itiraz etmiş. Böyle bir noktadayız.” diye konuştu.

Şentop, Asamblenin daha aktif ve kurumsal çalışabilmesi için genel sekreterlik konusunun aşılması gerektiğini kaydetti.

Toplantı kapsamında diplomat ve parlamenterlerin katkılarıyla önemli çalışmalar yapıldığını, raporlar hazırlandığını anlatan Şentop, “Şüphesiz en önemli husus sekretaryanın kurularak kurumsallaşması konusu.” dedi.

Terörle mücadele

Mustafa Şentop, terör olayları eskiden daha lokal, münferit eylemlerden ibaretken, dünyada teknolojinin de gelişmesiyle daha büyük bir sorun haline geldiğine dikkati çekti.

Teknolojik imkanları uluslararası terör örgütlerine bir şekilde veren ülkeler nedeniyle bu örgütlerin daha etkili faaliyet gösterdiğini belirten Şentop, şöyle devam etti:

“Önemli olan konu, terör örgütleri konusunda ayrım yapmamaktır. Terörün dili, dini, milliyeti kültürü söz konusu değildir. Terör, terördür sonuç itibarıyla. Bazı Batılı ülkelerin özellikle kendi çıkarlarına hizmet edebilecek, kendi çıkarlarına zarar vermeyeceğini düşündüğü terör örgütleri için tavır almadıklarını, zaman zaman bazı faaliyetlere göz yumduğunu, hatta bazen iş birliği içerisinde olduğunu görüyoruz. Müttefiklerimizin, PKK’nın Suriye’deki ismi olan PYD/YPG terör örgütüyle iş birliği içinde bulunduğunu gördük. Bu ikiyüzlü, çifte standartlı bir yaklaşımdır.”

Türkiye’nin ilkeli tutumunu ve prensiplerini savunduğunu dile getiren Şentop, diğer ülkelerin de bu konudaki tutumlarını tek standart ve bir prensip halinde uygulamasını talep ettiklerini söyledi.

Terörle mücadelede son yıllarda elde edilen başarılara işaret eden Şentop, şunları paylaştı:

“Teknolojik gelişmeler, bilhassa Türkiye’nin İHA’lar ve SİHA’larla ilgili elde ettiği başarılar, terörle mücadelemizi iyi bir noktaya taşıdı. Bugün başka ülkelerin istihbaratına, desteğine muhtaç olmaksızın kendi elimizdeki imkanlarla, teknolojik gücümüzle terör örgütlerine artık nefes aldırmıyoruz. Daha önce terör örgütleri bir eylem gerçekleştirdiğinde, Türkiye’ye saldırdığında bunlara mukabelede bulunuyorduk. Şimdi ise terör örgütlerini kendi bulundukları yerlerde, terör faaliyetleri planladıkları mekanlarda yok ediyoruz, kaldırıyoruz. Türkiye bu konuda çok büyük mesafeler kaydetti.”

4. Yargı Paketi

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Başkanlığına sunulmasına da değinen Şentop, “Daha önce Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklanmıştı. Bunlarla ilgili adımlar birkaç paket halinde Adalet Bakanlığımızla beraber milletvekillerimiz tarafından çalışılıyordu. 4. Yargı Paketi de inşallah komisyondan geçer diye tahmin ediyorum. Belki önümüzdeki hafta içerisinde görüşmelere başlanır diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TBMM(AA) – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in, Meclisin çalışmalarını dondurma ve başbakanı görevden alma kararlarına ilişkin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tunus’ta yaşananlar endişe vericidir; seçilmiş parlamentoyu ve milletvekillerini görev yapmaktan meneden kararlar, anayasal düzene karşı darbedir. Askeri/bürokratik darbe her yerde gayrimeşrudur; Tunus’ta da gayrimeşrudur. Tunus halkı, anayasal düzene ve hukuka sahip çıkacaktır.” ifadesini kullandı.

TBMM(AA) – TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi’nin (EİTPA), “Bölgesel Entegrasyon İçin Parlamenter Ortaklığın Desteklenmesi” başlıklı 2’nci Genel Konferansı’na katılmak için yarın İslamabad’a gidecek.

Meclis Başkanı Şentop ve beraberindeki parlamento heyeti, İslamabad Uluslararası Havalimanı’nda, Pakistan Milli Meclisi Başkan Vekili Kasım Suri ve Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul tarafından karşılanacak.

Ziyaretinin ikinci gününde, EİTPA Yürütme Komitesi Toplantısı’na katılacak Şentop, daha sonra EİTPA 2’nci Genel Konferansı’na iştirak edecek.

TBMM Başkanı Şentop, konferansın açılışında katılımcılara hitap edecek.

Konuk Meclis başkanları ile delegasyon başkanlarının açılış konuşmalarının ardından aile fotoğrafı çektirilecek.

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan Milli Meclis Başkanı Asad Kayser, Pakistan Senatosu Başkanı Muhammed Sadık Sanjrani ve Afganistan Meclis Başkanı Mir Rahman Rahmani ile ayrı ayrı bir araya gelecek.

Şentop, ziyaretinin son gününde, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova ile görüşecek.

Pakistan Milli Meclisi Başkan Vekili Suri’nin, konuk heyetler onuruna vereceği öğle yemeğinin ardından Şentop, EİTPA 2’nci Genel Konferansı’nın kapanış oturumunda konuşma yapacak.

Şentop, daha sonra Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından kabul edilecek, Pakistan Başbakanı İmran Han ile bir araya gelecek.

Bu arada EİTPA Türk Grubu üyeleri AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun ve CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu konferans kapsamında düzenlenecek oturumlarda konuşma yapacak.