Pts. May 27th, 2019

TBMM Genel Kurulu Haberleri

TBMM Genel Kurul çalışmalarını içeriren tüm haber ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

Birleşimi TBMM Başkanvekili Celal ADAN yönetti. Kâtip üyeler; Burdur Mv. Bayram ÖZÇELİK, Mardin Mv. Şeyhmus DİNÇEL.

TBMM Genel Kurulunun 27 Mayıs 2019 Pazartesi günlü 83. Birleşimi saat 14.00'te müşahede ile açıldı.

Alınan karar gereğince Kanun Teklifleri İle Komisyonlardan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 14.00’te toplanmak üzere,
Birleşim saat 20.04’te kapandı.

(S. Sayısı 58) Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinin kabul edilerek kanunlaştı.

2. bölüm üzerinde konuşmalar yapılıyor.

1. bölümdeki 1 ila 6. maddeler kabul edildi.

Komisyon raporuna https://t.co/HFVwYeifpl adresinden erişilebilir.

S. Sayısı 58) Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 1. bölümü üzerinde konuşmalar yapılıyor.

(S. Sayısı: 56) Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifi kabul edilerek kanunlaştı.

Öneri kabul edilmemiştir.

CHP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Öneri kabul edilmemiştir.

HDP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Öneri kabul edilmemiştir.

Load More...
TBMM Genel Kurulu toplandı

TBMM (AA) – MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, "Türkiye'de resmi olarak 'Dersim' ismiyle anılan bir vilayet yoktur ve olmayacaktır." dedi.

, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Adan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Tunceli Belediye Meclisinin belediye tabelalarında "Tunceli" yerine "Dersim" ibaresinin yazılması kararına ilişkin yaptığı gündem dışı konuşmada, "Popülizme yenik düşerek, bazı çevrelere şirin gözükmek için geçmişi karıştırmaya çalışanların sonu geçmişte dedelerinin başına gelenden çok farklı olmayacaktır. Kendi hayal aleminde Türk Devletine başkaldırdığını düşünenlere er ya da geç devletin tunç eli tanıtılacaktır." ifadesini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu CHP'nin bu konu kapsamında sessiz kalmasına şaşırdıklarını dile getiren Taytak, "CHP, seçimlerde ittifak yaptığı HDP'yi küstürmekten mi korkuyor? Neden sessiz kalıyorsunuz? Bunun cevabı bellidir. PKK'nın seçimlerde verdiği desteği kaybetmekten korktukları kesindir." diye konuştu.

Tunceli Belediye Meclisinin kararının yok hükmünde ve ayaklarının altında olduğunu, gereğinin de mutlaka yapılması gerektiğini belirten Taytak, şöyle devam etti:

"Türkiye'de resmi olarak 'Dersim' ismiyle anılan bir vilayet yoktur ve olmayacaktır. Ne yapağız? Seçildi diyerek, komünist şarlatanlığa göz mü yumacağız? Hem Atatürk edebiyatı yapacaksınız hem de Tunceli'de il başkanınız Seyit Rıza'yı anma programı düzenleyecek. Bu nasıl bir siyaset şeklidir? Mustafa Kemal'in Tunceli dediğine kimse 'Dersim' diyemez. CHP, iki yüzlü siyaseti bir an önce bırakmalıdır."

Belediye başkanlığı makamının ve diğer tüm makamların, Türk Devletine meydan okuma makamı olmadığını dile getiren Taytak, "Millete şirin gözükmek için 'bedava buğday', 'organik nohut' diye yola çıkanlar, devletin vilayetinin ismini değiştiremeyeceklerdir." dedi.

– 'Dersim kararı' tartışması

Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP'li Taytak'ın amacının doğrudan CHP'ye sataşmak ve provoke etmek olduğunu savundu.

Özel, "Terör örgütünün ismini anan birisi şunu bilmelidir; terörle mücadelenin altın kuralı terör örgütlerinin ismini ağza almamaktır. Sözde terör örgütü, sözde temsilcisi deriz ki onlarda olmayan bir gücü onlara vermiş olmayız. Bulunduğunuz siyasi partinin ana siyaset ekseni milliyetçilikken bir terör örgütünü ülkenin en büyük metropolünün seçim sonucunu belirleyebilecek güçte gösterirseniz o da sizin siyasetiniz. Gerçekten şaşırılacak bir şey." diye konuştu.

Özgür Özel, Tunceli'de geçmişte yaşananlara ilişkin araştırma önergeleri verdiklerini ve bunların iktidar partisi oyları ile reddedildiğini söyledi.

Özel, "Bugün, kendi seçim beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanlar olup ona hayır oyu verenleri, af olup da unutanları, dün hakaret ettiklerine bugün rahatlıkla ittifak ettiklerini, T.C ve andımızda karşı kutuplarda olup da ittifakında sorun olmayanları gördükçe, bizi tutarlı siyasete davet edenlerden ibret almaktan başka bir şey bize kalmıyor." dedi.

– "CHP, o netlikten son derece uzaktır"

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Tunceli Belediye Meclisinin kararına ilişkin CHP'nin beyanda bulunmamasını hayretle karşıladıklarını söyledi.

Daha önce de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile TBMM Genel Kurulunda "asimilasyon tartışmasının" yaşandığını anımsatan Bülbül, "Bu, CHP'nin Seyit Rıza ile Mustafa Kemal Atatürk arasındaki seçimi konusundaki netlikle çözülebilecek bir meseledir. CHP o netlikten son derece uzaktır bugün. Bunu netleştirmekle alakalı yapacakları çalışmalar çok fazladır." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özel, CHP'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çizgisi, tavrı ve onun ortaya koyduğu ilkelerle en ufak bir ters düşüşünün bugüne kadar olmadığını, bundan sonra da olmayacağını söyledi. Özel, "Eğer zamanında vaat ettiğiniz gibi ya da bugün elini tutup o gün topa tuttuklarınızın dediği gibi bazı yerleşim birimlerinin isimlerinin değişmesi olacaksa kanunla olacak. O olduğu gün, kim hangi tutumunda devam ediyor kim karışısında yer alıyor görürüz. CHP'nin Tuncelimiz ile de Dersim ile de hiçbir sorunu yoktur." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Bülbül ise eski CHP milletvekili Onur Öymen'in TBMM Genel Kurulu'nda "Dersim isyanıyla ilgili" görüşlerini dile getirdiğini ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun o dönem ona karşı çıktığını anımsatarak, "İçinizde milli ve ulusalcı olan ve gerçekten mertçe Atatürk'ün yanında yer alanları partinizden temizleyip bugün terör odaklarıyla hep beraber olmayı kendine uygun görenlerle siyasetinizi yürütmek, Atatürk posteri ile apo posterini yan yana koymayı kendinize uygun görmek noktasındaysanız, size Atatürk adına daha ne söyleyelim?" ifadesini kullandı.

Genel Kurulda, CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, seçim bölgesinin sorunları, AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise Uşak'ın tarihi ve turistik değerlerine ilişkin birer gündem dışı konuşma yaptı.TBMM yeni askerlik sistemi için mesai yapacak

TBMM (AA) – Meclis Genel Kurulunda yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini, hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını öngören torba teklif gündeme gelecek.

bu hafta çalışmalarına alınan karar gereği yarın başlayacak. Gündemdeki konuların tamamlanmaması halinde Genel Kurul, cuma günü de toplanacak.

Genel Kurulda bu hafta AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Askeralma Kanunu Teklifi görüşülecek.

Teklife göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, Cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

İstekli olanlardan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıda yükümlü, 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı peşin ödeyerek ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlayarak askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. İstekli miktarının bedelli askerlikten yararlandırılacak miktardan fazla olması halinde, bedel ödemeye istekli olanlar kurayla seçilecek. Askerlik çağına girmeden önce yaşları değişenlerin yoklamaları, değişen yaşlarına göre yapılacak. Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri, askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyenler hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak. Yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak, kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası kesilecek. Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak.

Yurt dışında en az 3 yıl süreyle fiilen çalışanlar, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alanlar, durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuranlar dövizle askerlik hizmetinden yararlanacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere ilk kurasına girebilecek.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere kesilen idari para cezaları

Milletvekilleri, Genel Kurulda ayrıca 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini, hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını öngören torba teklif için mesai yapacak.

Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifine göre, kamu kurum ve kuruluşlarının yer altındaki maden işlerine ilişkin faaliyet gösteren rödovansçılara, mevzuat değişikliği nedeniyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilmesi sağlanacak.

TRT personeline verilecek disiplin cezalarına ilişkin Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu oluşturacak.

İstanbul Galata Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulacak.

1 Ocak 2019’dan itibaren araç sınıfları itibarıyla kullanması yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçenlere kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilecek. Hurda araçta ÖTV indirimi, 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılacak.

Ayrıca Genel Kurulda iki uluslararası sözleşme de ele alınacak.

Komisyonlar

Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti ile İlgili Bireylerin ve Ailelerinin Sorunlarının Çözümü İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu salı, çarşamba ve perşembe günleri toplanacak. Toplantılarda bazı bakanlıkların sunumu yer alacak.

ALS, SMA, DMD, MS Hastalıklarında ve Kesin Tedavisi Bilinmeyen Diğer Hastalıklarda Uygulanan Tedavi ve Bakım Yöntemleri ile Bu Hastalıklara Sahip Kişiler ve Yakınlarının Yaşadıkları Sorunların ve Çözümlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu çarşamba günü toplanacak.

Dışişleri Komisyonu 29 Mayıs’ta toplanacak.

Toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Sekretaryası Arasında Ankara Girişiminin Uygulanmasına İlişkin Anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Sekretaryası Arasında Ankara Girişiminin Uygulanmasına İlişkin 4 Nisan 2016 Tarihinde Bonn’da İmzalan Anlaşmayı Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Yirmi Sekizinci Taraflar Toplantısı’nda Üzerinde Mutabakata Varılan Montreal Protokolü’ne Yönelik Değişikliğin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Kullanılmış Yakıt İdaresinin ve Radyoaktif Atık İdaresinin Güvenliği Üzerine Birleşik Sözleşmeye Türkiye Cumhuriyetinin Beyanlarıyla Birlikte Katılmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Uluslararası Demiryolu Taşımalarına İlişkin Sözleşme (COTIF) Hakkında Kısmi Revizyonun Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Toplantıda ayrıca, Türkiye ile Azerbaycan, KKTC, Özbekistan, Arjantin, Hindistan asında imzalanan uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin teklifler de görüşülecek.

İstanbul Sözleşmesinin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu 29 Mayıs Çarşamba günü “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile diğer mevzuatın uygulamasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, kadına karşı şiddetin önlenmesine ilişkin mekanizmaların etkinliğinin artırılması için alınması gereken hukuki ve idari önlemler” gündemiyle toplanacak. Toplantıda bazı dernek, vakıf ve platformlardan gelen ilgililerin görüş ve önerileri dinlenecek.

Dilekçe İle İnsan Haklarını İnceleme Karma Alt Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) verdiği tavsiye kararlarına uymayan/uyamayan ya da KDK’nin istediği bilgi ve belge taleplerine olumlu yaklaşmayan kurum temsilcilerini dinleyecek.

Muhabir: Ali Kemal Akan

Kastamonulular Dayanışma Derneği İftar Yemeği

İSTANBUL (AA) – Dışişleri Bakanı , 23 Haziran'da yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin, "Bu seçim, aynı zamanda dışarıdan Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlara Türkiye'nin iç siyasetini yönetmeye çalışanlara da inşallah güzelce ders verebileceğimiz bir seçim olacaktır. Ülkemizin istikrarı, geleceği, bekası bakımından bu seçim önemlidir. Sahada da masada da güçlü olmaya devam etmek istiyorsak içeride de istikrarımızın güçlü olması, ülkemizin emin adımlarla hedeflerine ilerlemeye devam etmesi gerekiyor." dedi.

Çavuşoğlu, Avrasya Gösteri Merkezi'nde düzenlenen "Kastamonulular Dayanışma Derneği Geleneksel İftar Yemeği"nde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla İstanbul'daki seçimlerin yenileneceğini hatırlatarak, "Esasen AK Parti ve MHP'nin itirazını, yani oyların yeniden sayılması talebini CHP de kabul etseydi İstanbullular tekrar sandığına gitmeyecekti. Çıkan sonucu baştan kabul edeceğimizi biz taahhüt etmiştik." diye konuştu.

Seçimlerin yenilenmesi konusunda farklı yorumlar olabildiğini ancak hukukun bir olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, YSK kararının bir yüksek mahkeme kararı olduğunu ve buna herkesin uyması gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, İstanbul seçimlerini bahane ederek Türkiye siyasetini ve Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlara seçimde hadlerinin bildirileceğini ifade ederek, dünyanın her yerinde seçimlerin yenilenebildiğini, 2 yıl önce Avusturya'da benzer gerekçelerle cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilendiğini anlattı.

Seçimlerin iptal gerekçelerine değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"750 sandık başkanı kamu çalışanı değil. Oysa kanun son derece net. Sandıklarda 9 tane KHK ile atılanlar var. Bunlar kamu görevlisi bile değil, hiçbir yerde çalışmıyor. Peki KHK ile atılanlar kimlerdir? FETÖ'cülerdir, vatan hainleridir, o yüzden kamu görevlerinden atılanlar. Peki bu kamu görevlerinden atılanları kim getirdi de bu sandıklara yazdı? Bunun hesabını da elbette hukuk soracaktır, sormalıdır. Oyun büyük, böyle basit bir tezgah değil, önceden her şey ayarlanmış. 18 adet sandıkta sayım döküm yok. 90 adet sandıkta ise sayım döküm cetvelleri imzasız. 377 adet kısıtlı oy kullanmış. 6 sandıkta ölü olanların yerine oy kullanılmış. 41 sandıkta tutukluların yerine oy kullanılmış. 58 sandıkta hükümlülerin yerine, onların cezaevinde oy kullanması gerekirken oy kullanılmış. Bu oyları kim kullandı? 224 kısıtlı zihinsel engelli oy kullanmış. Ortada organize bir çalma var. Bunu söyleyince alınıyorlar. Bunu başka türlü nasıl izah edeceksin? Ama İstanbullular inşallah 23 Haziran'da hak yerini bulacak diye sandığa gidecek ve Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım'a oyunu vererek, bu haksızlığı giderecek."

Çavuşoğlu, seçimin, İstanbul'un geleceğinin kime emanet edileceği açısından önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu seçim, aynı zamanda dışarıdan Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlara Türkiye'nin iç siyasetini yönetmeye çalışanlara da inşallah güzelce ders verebileceğimiz bir seçim olacaktır. Biz her zaman 'Son sözü milletimiz söyler. diyoruz. Milletimizin üstünde bir irade görmüyoruz. Dolayısıyla milletimiz sözü söyler, dışarıdan söz söyleyenlere de inşallah haddini bildirecektir. Ülkemizin istikrarı, geleceği, bekası bakımından bu seçim önemlidir. Bunun önemini Dışişleri Bakanı olarak en iyi ben biliyorum. Sahada da masada da güçlü olmaya devam etmek istiyorsak içeride de istikrarımızın güçlü olması, ülkemizin emin adımlarla hedeflerine ilerlemeye devam etmesi gerekiyor."

S-400 konusunda Türkiye'ye talimat vermeye kalkanlar olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bugün ABD'nin 'S-400 alma' girişimlerine Türkiye'de en büyük desteği kim veriyor? PKK güdümündeki HDP. Dün de dış ilişkilerden sorumlu, benim de eskiden büyükelçimdi, CHP'nin genel başkan yardımcısı diyor ki 'S-400'ü almayı erteleyin.' Siz kime hizmet ediyorsunuz? Türk milletine mi hizmet ediyorsunuz, dışarıdan sizi yönetenlere mi hizmet ediyorsunuz? Türk milletinin çıkarını mı kolluyorsunuz, dışarıda Türkiye'yi dizayn etmeye çalışanlara mı hizmet ediyorsunuz? İşte her şey açık ortada. Biz, Allah'ın izniyle özgür ve tam bağımsız bir Türkiye olabilmek için MHP ile beraber ne gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

– "Afrin'e girildi ve Türkiye'nin ne onurlu ne kadar güçlü olduğu ortaya konuldu"

TBMM Başkanvekili Celal Adan da 15 Temmuz'un Cumhuriyet tarihinin en alçak saldırısı olduğunu belirterek, "Yenikapı'da Cumhur İttifakı kuruldu. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Türkiye'nin birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Cenab-ı Allah'a şükürler olsun milletimiz birlik ve beraberlik noktasındaki iradeye her gün biraz daha fazla sahip çıkmakta. Aynı partide olmayabiliriz, ama bazen Türkiye ile ilgili aynı safta olmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Türkiye'nin hiçbir meselesinin bir siyasi parti meselesi olmadığını dile getiren Adan, "4 bin tır silah PKK'lılara verilirken onu bir parti meselesi olarak görebilir miyiz? O bir Türkiye meselesidir. Eğer bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Afrin'de başarılı olmamış olsaydı belki bu seçimleri yapamamış olacaktık. Afrin'e girdiğimiz zaman bu milletin birliğine, kardeşliğine, merhametine kurşun sıkmak için saf tutmuşları ortadan kaldırmak istediğimizde 'Afrin'e gitmeyelim.' diyenleri mutlaka siyaseten cezalandırmak mecburiyetindeyiz. Afrin'e girildi ve Türkiye'nin ne onurlu ne kadar güçlü olduğu ortaya konuldu." diye konuştu.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda Kuzey Makedonya’ya bir ziyaret planladığını söyledi

ÜSKÜP (AA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın zamanda Kuzey 'ya bir ziyaret planladığını söyledi.

Şentop, gazetecilere yaptığı açıklamada, Uluslararası Balkan Üniversitesince (İBU) organize edilen "Yeni Bin Yılın Başında Küresel Barış Vizyonu Konferansı" ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliğinin himayesinde, İBU ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliğinin (MATÜSİTEB) ev sahipliğinde, Haliliye Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen iftara katılmak üzere Üsküp'te bulunduğunu söyledi.

Bu ziyareti daha önce planladığını ancak Türkiye'deki yerel seçimler ve Kuzey Makedonya'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden dolayı ertelendiğini dile getiren Şentop, "Bunun dışında daha geniş bir vakitte ayrı bir ziyaret düşünüyorum inşallah çünkü Makedonya Meclis Başkanı'nın daveti vardı. O davet baki. Ona göre ayrıca bir planlama yapacağız." diye konuştu.

Kuzey Makedonya'nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski'ye nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirten Şentop, "Kendisine bir nezaket ziyaretinde bulunduk. Hem tebrik ettim hem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik ve selamlarını ilettim. Cumhurbaşkanımızın da bir ziyareti planlanacak inşallah yakın bir zaman içinde." şeklinde konuştu.

Şentop, konferansta dünyanın genel gidişatı, Türkiye'nin pozisyonu ve gelecekle ilgili konulara değindiklerini söyledi.

Şentop, "28-30 Haziran’da İBU'da düzenlenecek 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi var. Bir mani çıkmazsa o kongre için de gelmeyi düşünüyorum. O zaman hem daha geniş temas imkanları hem de burada konuşma imkanları olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Şentop'un konuşmacı olarak yer aldığı konferansa Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara'nın yanı sıra milletvekilleri, siyasiler, diplomatlar, akademisyenler, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.