Cum. Eki 18th, 2019

TBMM Genel Kurulu Haberleri

TBMM Genel Kurul çalışmalarını içeren tüm haber ve gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Alınan karar gereğince, kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek üzere, 22 Ekim 2019 Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere,
Birleşim saat 01.36’da kapandı.

Teklifin ikinci bölümünde yer alan 21 ila 39'uncu maddeler kabul edildi.

Teklif kabul edilerek kanunlaştı.

Teklifin 20'nci maddesi kabul edildi.
Teklifin ikinci bölümünün görüşmelerine başlandı.

Teklifin 19'uncu maddesi kabul edildi.

Teklifin 18'inci maddesi kabul edildi.

Kanun Teklifine ve Komisyon Raporuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir;
https://t.co/MHHkMs2IOJ

(S.Sayısı: 105) Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin(2/2215) görüşmelerine 18'inci madde üzerindeki önerge işlemiyle devam ediliyor.

Gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

İçtüzüğün 59’uncu maddesinin ikinci fıkrası hükmü gereğince Yürütme adına bilgilendirme yapmak üzere Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU “Barış Pınarı Harekatı ve Uluslararası Gelişmeler” konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Birleşimi TBMM Başkanvekili Mithat SANCAR yönetiyor. Kâtip üyeler Kütahya Mv. İshak GAZEL, Mardin Mv. Şeyhmus DİNÇEL.

TBMM Genel Kurulunun 16 Ekim 2019 Çarşamba günlü 7. Birleşimi saat 14.00'te müşahede ile açıldı.

Alınan karar gereğince, kanun teklifleri ile komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek üzere, 16 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 14.00’te toplanmak üzere,
Birleşim saat 21.36’da kapandı.

Teklifin 14 ila 17. maddeleri kabul edildi.

Teklifin 11,12 ve 13. maddeleri kabul edildi.

Teklif metni ve komisyon raporuna https://t.co/MHHkMs2IOJ adresinden ulaşılabilinir.

(S.Sayısı: 105) Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerine 11. madde üzerindeki önerge işlemleri ile devam ediliyor.

Öneri kabul edilmemiştir.

CHP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Öneri kabul edilmemiştir.

HDP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Öneri kabul edilmemiştir.

İyi Parti Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

Birleşimi TBMM Başkanvekili Mithat SANCAR yönetiyor. Kâtip üyeler Kütahya Mv. İshak GAZEL, Mardin Mv. Şeyhmus DİNÇEL

TBMM Genel Kurulunun 15 Ekim 2019 Salı günlü 6. Birleşimi saat 15.00'te müşahede ile açıldı.

Srebrenitsa anneleri TBMM'de

TBMM (AA) – Çocukları soykırımda katledilen Srebrenitsa anneleri, Diyarbakır annelerinin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattığı oturma eylemi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'na desteklerini bildirmek için TBMM'yi ziyaret etti.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Bosna-Hersek'in Srebrenitsa şehrinde 11 Temmuz 1995'teki soykırımda çocukları şehit edilen annelerin kurduğu Srebrenitsa Anneleri Derneğinin de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşlarından kadınlarla Mecliste görüştü.

Bilgiç, yaptığı konuşmada, Meclis'te ağırlamaktan memnuniyet duyduğu Srebrenitsa annelerinin büyük acılar yaşadığını, çocuklarını, eşlerini bir soykırıma kurban verdiğini ifade etti.

Srebrenitsa annelerinin, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliamı yaşayan şahitler ve mağdurlar olduğunu belirten Bilgiç, "1994-1995 yıllarında eşleriniz, evlatlarınız, yakınlarınız BM'nin güvenli bölge olarak ilan ettiği Srebrenitsa'da uluslararası kamuoyunun gözleri önünde Sırplar tarafından alçakça katledildi ve soykırıma uğratıldı. Buna katliam demek bile yaşanan dehşeti tanımlamaya yetmiyor. Bunun esasında Bosna'daki Müslümanlara karşı topyekun bir soykırım teşebbüsü olduğu çok net ve aşikardır." diye konuştu.

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanının, Srebrenitsa'da yaşananları soykırım olarak nitelediğini anımsatan Bilgiç, başta Batılı devletler olmak üzere bütün insanlığın çok uzun süre bu utancın yükünü de taşımak zorunda kalacağını dile getirdi.

Türkiye'nin başta Lahey olmak üzere Srebrenitsa soykırımıyla ilgili devam eden davaları yakından takip ettiğini bildiren Bilgiç, şunları söyledi:

"Srebrenitsa Anneleri Derneği olarak Hollanda lehine 2007'de açtığınız dava sonucunda mahkeme, Hollandalıları kısmen sorumlu bulmuştu. Bu karar, sizleri olduğu kadar Türkiye olarak bizi de tatmin etmemiştir. Hollanda'nın tüm Srebrenitsalılara yapılan soykırımın sorumluluğunu üstlenmesi için yürüttüğünüz hukuk mücadelenizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum. Bu utancı sadece Sırplara yüklemek kolaycılık olacaktır. O günkü BM Genel Sekreteri, Fransız ve Hollandalı komutan ile askerler de en az Sırplar kadar suçludurlar."

Srebrenitsa annelerinin Diyarbakır annelerine verdiği desteği çok değerli ve anlamlı bulduğunu da vurgulayan Bilgiç, şunları kaydetti:

"Avrupa başta olmak üzere Batılı kamuoyunun, Bosna savaşında Müslümanlara karşı yapılan katliamlara nasıl kayıtsız kaldıysa bugün de PKK'nın türevleri PYD/YPG terör örgütlerinin terör faaliyetlerine karşı benzer bir kayıtsızlık içinde olduklarını görüyoruz. Her fırsatta barış, hukukun üstünlüğü ve insan hakları gibi değerlerin müdafaasını yaptığını iddia eden ülkelerin birtakım ekonomik veya jeopolitik çıkarlar uğruna terör örgütleriyle, katliamcılarla, işgalcilerle iş tutmaktan geri durmadığını en iyi bizler biliyoruz sanırım. Sizler, Sırpların yaptığı katliamı dünyaya duyurmak misyonuyla yola çıktınız. Diyarbakır'daki annelerimiz de PKK terör örgütünün sebep olduğu acılara ve mağduriyetlere karşı onurlu ve cesur bir eylem yürütmektedirler. Sizler, çocukların annelerinden koparılmadığı, insanların barış ve refah içerisinde yaşadığı bir dünya hayalini paylaşıyorsunuz."

Bilgiç, daha sonra Srebrenitsa anneleri ile sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."

Erdoğan: "Barış Pınarı Harekatı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır."

Halkbank'a çalışanlarından destekANKARA (AA) – Öz Finans İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Eroğlu, Halkbank hakkında ABD'de başlatılan yargı sürecini, ülke ekonomisi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni hedefleyen uluslararası oyunun bir parçası olarak gördüklerini belirterek, buna tepki göstermek amacıyla sendika yönetimi olarak 41 bin üye adına 41 bin Halkbank hisse senedi satın aldıklarını bildirdi.

Eroğlu, Halkbank hakkında ABD'de başlatılan yargı sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, "ABD New York Güney Bölgesi Federal Savcılığı tarafından Halkbank'a yönelik ceza davası açılmasını; çalışmakta olduğumuz, ülkemizin köklü kamu bankalarından Halkbank üzerine oynanmak istenen, esasında ülke ekonomimiz ve Türkiye Cumhuriyeti'ni hedefleyen uluslararası oyunun bir parçası olarak görüyoruz." değerlendirmesinde bulunan Eroğlu, bunun daha önce seyirci karşısına çıkan, yazarı, oyuncuları, figüranları, sahnesi ve dekoru aynı oyunun tekrar sahnelenmesinden başka bir şey olmadığını vurguladı.

Bankadaki görevlerini özveriyle, iç hukuk ve uluslararası bankacılık kuralları çerçevesinde yapmakta olduklarını belirten Eroğlu, hiçbir çalışanın Türk bankacılık mevzuatına ve uluslararası bankacılık kurallarına aykırı tek bir işlem gerçekleştirmediğini ifade etti.

– "Hepimizi zan altında bırakan bir olay"

Eroğlu, kamu bankası çalışanları olmaları sebebiyle özel yerli ve yabancı sermayeli banka çalışanlarının tabi olduğu denetimlerden fazla denetime tabi olduklarını aktardı.

Kamu bankası olmalarından dolayı bankacılık kanunları, ticaret kanunları, BDDK, Rekabet Kurulu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, MASAK denetimlerine ilave olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sayıştay, TBMM KİT Komisyonu ve en önemlisi de Türk halkının denetimlerine tabi olduklarını vurgulayan Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bütün bu denetimler çerçevesinde, yurt içi ve yurt dışı para transferleri, büyük bir dikkatle gerçekleştirilmekte ve kuralların dışına çıkmamız imkansız hale gelmektedir. Ülkemizde ne BDDK ne Sayıştay ne Hazine ve Maliye Bakanlığı ne Bankalar Birliği ne çalıştığımız bankanın iç kontrol ve teftiş kurulu başkanlığı ne de herhangi bir cumhuriyet savcılığı tarafından başlatılmış soruşturma, kovuşturma ve bankamızın suçlanmasına yönelik herhangi bir olay olmadığı halde, ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde bankamıza yönelik ceza davası açılmış olmasını, hepimizi zan altında bırakan bir olay olarak değerlendirmekteyiz."

– "41 bin üyemiz adına 41 bin Halkbank hisse senedi satın aldık"

Eroğlu, Halkbank çalışanları olarak, bütün ulusal ve uluslararası bankacılık mevzuatına göre işlem yaptıklarını, yöneticilerin de çalışanlar olmadan herhangi bir işleme imza atmasının mümkün olmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Bundan dolayı, bankamız ve ülkemiz aleyhine yürütülen uluslararası bir komplonun içinde bankamızın adının geçmesinden, 20 binden fazla personel olarak bizler rahatsızlık duymaktayız ve töhmet altında tutulduğumuzu düşünmekteyiz. Banko personelinden Genel Müdürümüze ve Yönetim Kurulumuza kadar, bütün bankamız çalışanlarının da yürürlükteki iç mevzuat ve uluslararası bankacılık ve ticaret kurallarına uygun işlem yaptığının, herkes tarafından bilinmesini isteriz. Sendika yönetimi olarak, bankamıza sahip çıkmak ve çalışanlar olarak desteğimizi göstermek için, 41 bin üyemiz adına, 17 Ekim tarihinde 41 bin Halkbank hisse senedi satın aldığımızı, hem siz değerli üyelerimiz hem de milletimizin takdirlerine sunmak isteriz. Çiğ yemedik ki midemiz ağrısın. Alnımız açık ve çok şükür başımız diktir."


Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."

Erdoğan: "Barış Pınarı Harekatı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır."

Ali Topuz ve Orhan Birgit son yolculuklarına uğurlandı
İSTANBUL (AA) – Eski İmar ve İskan Bakanlarından, eski CHP milletvekili ve eski İstanbul İl Başkanı Ali Topuz ile eski Turizm ve Tanıtma Bakanlarından, eski CHP milletvekili ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi Orhan Birgit, son yolculuklarına uğurlandı.

Ali Topuz ve Orhan Birgit için CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Kadıköy'deki Süreyya Operası'nda düzenlenen törenin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde öğle vakti cenaze namazı kılındı.

Namaz öncesi taziyeleri Orhan Birgit'in eşi Gülsen Birgit ile kızı Burcu Topal ve Ali Topuz'un oğlu Serdar Topuz kabul etti.

Cenaze namazına Ali Topuz ve Orhan Birgit'in yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, eski TBMM Başkanlarından Hikmet Çetin, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yardımcılarından Murat Karayalçın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP milletvekilleri Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Akif Hamzaçebi, İlhan Kesici, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarından Nurettin Sözen ve Bedrettin Dalan, eski CHP Genel Başkanlarından Altan Öymen ile aralarında Umut Oran, Muharrem İnce'nin de bulunduğu partililer katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Topuz ve Birgit'in Türk bayrağına sarılı cenazeleri, tören mangasının omuzlarında cenaze araçlarına konuldu.

Eski İmar ve İskan Bakanlarından, eski CHP milletvekili ve eski İstanbul İl Başkanı Ali Topuz'un cenazesi Çamlıca Mezarlığı'nda, eski Turizm ve Tanıtma Bakanlarından, eski CHP milletvekili ve Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi Orhan Birgit'in cenazesi de Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Bu arada aynı camide Ayten Necar'ın da cenaze namazı kılındı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."

Erdoğan: "Barış Pınarı Harekatı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."

Erdoğan: "Barış Pınarı Harekatı bir anlık oluşum değildir. Bunun hazırlığı geriye doğru gittiğimizde 3, 4 yılı, 5 yılı bulmaktadır."