Tekirdağ'da “Marmara Depremi ve Tsunami Potansiyeli” paneli

TEKİRDAĞ (AA) – Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, olası Marmara depreminin bir "milli güvenlik sorunu" olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ersoy, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyi tarafından Çorlu Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen ''Marmara Depremi ve Tsunami Potansiyeli'' paneline konuşmacı olarak katıldı.

Ersoy, burada yaptığı konuşmada, depremin hazırlık ve bitiş süresinin yaklaşık 100 yıl olduğunu belirtti.

Her yıl fay zonunda sürtünmeler olduğunu, bunları ölçüp veri tabanı oluşturduklarını anlatan Ersoy, ''Deprem olacak fay zonunda her sene belli bir sürtünme olur. Biz onu ölçeriz, 2 santim, 3 santim her yıl ölçüyoruz. Şu anda Türkiye'de nerelerde stres birikmiş, nerelerde sismik boşluklar var hepsini biliyoruz. Deprem olacak yerleri ve büyüklükleri de biliyoruz. Bütün yerleri biliyoruz. Ama biz değil dünyada hiç kimse, depremin tarihini, saatini ve tam büyüklüğünü söyleyemiyor.'' diye konuştu.

Ersoy, Türkiye'nin ilk gündeminin deprem olması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bir şey alırken ihtiyaç mı istek mi diye kendimize sormak isteriz. Diğer projelerin hepsi istek ama deprem ihtiyaç. Dolayısıyla aklımızı başımıza devşirip, bu işi her şeyin önüne almamız gerekiyor. Çünkü 20 yıldan beri söylediğim bir söz var; Marmara depremi milli güvenlik sorunudur. Bunu gerçekten inanarak söylüyorum. Büyük bir kaos olabilir, bu kaosun önüne geçmek de ancak hazırlıklı olmakla mümkün olur.''

Sadece İstanbul'da yaklaşık 17 milyon insanın yaşadığını, çevre illerle bunun 28-29 milyona ulaştığını anlatan Ersoy, İstanbul'da 4 milyon da konut bulunduğunu dile getirdi.

Ersoy, Marmara genelinde ise yaklaşık 6 milyon konut olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de 22 milyon konut var 6 milyonu burada. Bütün ekonomik girdi burada, eğitim burada, kültürel yapılar burada. Yani bunu söylerken Marmara depremi neden önemli, Marmara'nın insanı Anadolu'nun insanından daha kıymetli demiyoruz. Marmara, Türkiye'ye bakabilir ama Türkiye Marmara'ya bakamaz.'' diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ANTALYA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de saat 14.14’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 26,02 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Kumluca ilçesine 84,42 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, AA muhabirine, sarsıntının ilçede hafif şekilde hissedildiğini söyledi.

Depremin ardından AFAD, jandarma yetkilileri ve mahalle muhtarlarıyla irtibat kurduklarını belirten Kolsuz, “Depremle ilgili şu ana kadar bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Ekipler, araştırmalarını sürdürüyor.” dedi.