Tekirdağlı öğrenciler Diyarbakır'da akranlarıyla buluştu

DİYARBAKIR (AA) – İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Tekirdağ'dan 40 öğrenci, Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde akranlarıyla buluştu.

Kente 4 öğretmen nezaretinde gelen öğrenciler, ilk olarak İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret etti. Buradaki zırhlı araçları inceleyen öğrencilere, askerler tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Daha sonra Petekkaya köyüne geçen Tekirdağlı çocuklar, buradaki yaşıtlarıyla Türkçe ve Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti, birlikte yaptıkları uçurtmaları uçurdu.

Proje koordinatörü Merve Niş, yaptığı açıklamada, öğrencilerin Diyarbakır'ı tanıma ve buradaki yaşıtlarıyla tanışma fırsatı bulduğunu söyledi.

Niş, "Batısı, doğusu olmadan hepimiz biriz, kardeşiz. Bir araya gelmek istersek her şekilde gelebiliyoruz. Bu projeyle bunu sağlamak istiyoruz. Arada ne kadar mesafe olsa da gönüllerimiz her zaman bir. Çocuklar Tekirdağ'a dönseler de Diyarbakır onların yüreğinde olacak." ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Hasan Ersoy ise proje sayesinde yeni insanlarla tanışıp kaynaşma fırsatı bulduklarını belirtti.

İrem Acar da Diyarbakır'a gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Burada kendimi huzurlu hissettim. Dönünce arkadaşlarıma buraya gelmelerini tavsiye edeceğim. Gezilecek çok güzel yerler var." diye konuştu.

Benzer Haber:  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden öğrencilere online eğitim

Köydeki çocuklardan Abdussamed Kaçmaz, Tekirdağ'dan gelen öğrencilerle tanıştıkları için çok mutlu olduklarını vurgulayarak, "Birlikte çok eğlendik. Biz de Tekirdağ'a gitmek istiyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen sayısı 120 bini geçti.Yoğun bakım desteğine ihtiyaç azalmaya devam ediyor. Başarı, 83 milyonun gösterdiği uyumun sonucu"

Son 24 saatte 1321 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 120 bin 15 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 29 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 157 bin 814, can kaybı 4 bin 369 oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Said görüşmesinde Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914'e yükseldi.