Teknopark İstanbul, EMCC Global iş birliği ile uluslararası mentorluk standartlarını karşılıyor

İSTANBUL (AA) – Global girişimcilik üssü olma hedefiyle yola çıkan Teknopark İstanbul'un kuluçka merkezi Cube Incubation, Avrupa Mentorluk ve Koçluk Derneği (EMCC) ile mentorluk alanında iş birliği anlaşması imzaladı.

Teknopark İstanbul açıklamasına göre, geçen haftalarda global mentorluk programını duyuran Cube Incubation bu iş birliği ile EMCC'nin belirlediği "The Global Code of Ethic" ilkelerini benimseyecek. Global Startup Mentorship programıyla uluslararası düzeyde ilerlemeyi hedefe alan kuluçka merkezine kabul edilecek mentorlar, EMCC Global eğitimlerine akredite olacak ve böylece uluslararası mentorluk standartlarını karşılayarak dünya genelinde geçerli mentorluk meslek unvanını elde edecek. Bu doğrultuda mentorlar, Cube Incubation derin teknoloji girişimlerine global yolculuklarında destek sağlayacak.

Avrupa genelinde ve ötesinde toplumun menfaati için rehberlik, koçluk ve denetleme alanında en iyi uygulama beklentisini geliştirmek, teşvik etmek ve belirlemek amacıyla hareket eden EMCC, koçluk hizmetlerinin ve mentorluk uygulamalarının dünya genelinde yaygınlaşmasını hedefliyor. Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da sayılı kuluçka merkezleri arasında yer alan Cube Incubation ise global arenada varlık gösterme hedefinin yoğunlaştığı 2021 yılında gerçekleştirdiği global atılımlarla ekosistemin gelişimini yakından destekliyor. Bu yıl Türkiye özelinde uygulamaya aldığı mentorluk programını globale açan kuluçka merkezi, EMCC iş birliği ile global girişimcilik ekosistemini geliştirerek uluslararası standartlarda mentorları girişimcilerle buluşturmayı hedefliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA)- Teknopark İstanbul'un "1601-TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Arttırılmasına Yönelik Destek Programı" kapsamında uygulayıcı kuruluş olarak hayata geçirdiği "BİGGCUBE" programında 9 girişim 200 bin TL'lik destek almaya hak kazandı.

Teknopark İstanbul açıklamasına göre, toplamda 1,8 milyon TL hibenin kazandırıldığı programa 477 başvuru alındı ve 106 girişimci adayına eğitim ve danışmanlık programlarında destek verildi. Teknopark İstanbul'un teknolojik ve inovatif iş fikirlerini olgunlaştırarak erken aşamadaki girişimleri başarılı bir girişim haline getirmeyi hedeflediği program İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi iş birliği ve İstinye Üniversitesi, Türk Alman Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi paydaşlığında yürütüldü.

Program kapsamında 31 uygulayıcı kuruluş ve 32 iş birlikçi kurum olmak üzere toplamda 63 kurum sürece devam ediyor. Teknopark İstanbul ayrıca ilk kez uygulayıcı kuruluş olarak yer aldığı programda en çok girişimci kazandıran 4. kuruluş oldu.

Sonuçların açıklanmasıyla sadece kendi kazandırdığı girişimcilere değil, aynı zamanda farklı uygulayıcı kuruluşlardan destek alan girişimcilere de ev sahipliği yapma noktasında yoğun talep alan Teknopark İstanbul, kendi girişimcilerinin şirket kuruluş masraflarını karşılıyor, ücretsiz yer tahsis ediyor ve bütün kuluçka imkanlarını girişimcilere sunuyor. Teknopark İstanbul sürecin devamında BİGGCUBE kapsamında hibe alan girişimcilerin iş süreçlerini başarıyla gerçekleştirmelerini ve ortaya çıkacak ürünlerin hızlı bir şekilde ticarileştirilmesini sağlamaya odaklanıyor. Merkez, yeni çağrı dönemlerinde de daha fazla girişimcinin BİGG desteğinden yararlanması ve ekosistemde benzeri olmayan destekleri girişimcilerle buluşturmayı hedefliyor.

İSTANBUL (AA) – İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) davetiyle İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen ve mobil endüstri alanında dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Mobil Dünya Kongresi'ne (Mobile World Congress-MWC) katılan Teknopark İstanbul şirketleri, yerli ve milli teknolojileri dünyaya tanıtıyor.

Teknopark İstanbul açıklamasına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Barselona Başkonsolosu Selen Evcit, Barselona Ticaret Ataşesi Elif Berrak Taşyürek ve Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal'ın ziyaret ettiği Türkiye pavilyonunda Teknopark İstanbul'da faaliyet gösteren CTech Bilişim, Andasis, Scalar Vision ve Tea Networks yer aldı. Heyet, fuara katılım sağlayan şirketlerle görüşerek sektörün önemi ve inovatif çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Dünyanın en prestijli mobil endüstri fuarlarından MWC, bu yıl "Bağlantının Gücü" odağında düzenleniyor. Dünya devleri ve büyümekte olan bütün girişimciler için önemli bir buluşma ortamı sağlayan mobil iletişim fuarında yeni teknolojiler, geleceği şekillendiren yenilikçi ürünler, hizmetler ve büyük fikirler sergileniyor.

Fuara katılım sağlayan Teknopark İstanbul şirketlerinden CTech Bilişim; haberleşme, siber güvenlik ve modelleme-simülasyon teknolojilerinde faaliyet gösteriyor. Andasis Elektronik, askeri ve endüstriyel standartlarda, elektronik cihaz tasarımı ve üretimi alanlarında çalışmalar yapıyor. Scalar Vision, bilgisayar tabanlı 3D yazılım ve donanım teknolojileri geliştirerek 3 boyut teknolojilerini hayatın her alanına taşımayı amaçlıyor. Tea Network ise yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerini kablosuz ağlara getirme misyonuyla kurulmuş yenilikçi bir Ar-Ge şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor.

– "Şirketlerimizin teknoloji alanındaki yetkinliğini dünyaya tanıtmak bizleri mutlu etti"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTO Başkanı ve Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şekib Avdagiç, MWC'de Türkiye pavilyonunda birbirinden değerli Türk şirketlerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "İTO olarak ülkemizin milli teknoloji geliştirme kapasitesine inanıyoruz. Bu kapsamda fuarda ağırladığımız şirketlerimizin teknoloji alanındaki yetkinliğini dünyaya tanıtmak bizleri mutlu etti. Fuarın temasıyla örtüşen teknoloji ve çözümler geliştiren Teknopark İstanbul şirketleri, MWC'de göz doldurdu. Teknopark İstanbul, milli teknolojilerimizin daha da geliştirilmesi için şirketlerimiz ve girişimcilerimiz için önemli fırsatlar oluşturduğunu bir kez daha gösterdi." ifadelerini kullandı.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu da Teknopark İstanbul olarak ev sahipliği yaptıkları şirketler ve yerli teknolojilerle dünyanın en prestijli mobil endüstri fuarı olan MWC 2021'de yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını aktararak, "İTO ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şekib Avdagiç'e yerli ve milli teknolojilerimizin böyle bir fuarda sergilenmesine katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Şirketlerimiz MWC fuarı vesilesiyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere yerli ve milli teknolojilerle geliştirilmiş ürünlerini sergileme fırsatı buluyor. Teknopark İstanbul olarak uluslararası alanda ülkemizi prestijli organizasyonlarda temsil etmeye gayret ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.