Teknosa'nın sermaye artışında, halka arz tamamlandı

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding CFO'su Barış Oran, "Teknosa'nın gelecekteki büyüme fırsatlarına daha güçlü hazırlanması için attığımız bu adıma Borsa İstanbul yatırımcıları büyük bir ilgi gösterdi." ifadelerini kullandı.

Teknosa'dan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Holding, son 20 yılın en başarılı performansını gösteren iştiraki Teknosa'nın gerçekleştireceği sermaye artışını fonlamak üzere Borsa İstanbul'daki hisselerinin yüzde 10'luk halka arzını tamamladı.

Sabancı Holding böylelikle, Teknosa'da sahip olduğu yüzde 60,28'lik hissesinin, yüzde 10,28'lik kısmını daha Borsa İstanbul'da halka açmış oldu.

Sabancı Holding, daha önce de açıkladığı gibi şirketin ana hissedarı olmaya devam ederken, hisse satışından elde edilen gelirle Teknosa'da yeni yatırımlar gerçekleştirmek üzere sene sonu sonuçlarının açıklanmasını takiben sermaye artışına gidecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding CFO'su Barış Oran, hisse satışının tamamlanmasına ilişkin olarak, teknolojinin hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve her geçen gün daha da önemli hale geldiğini aktardı.

Teknosa'nın gelecekteki büyüme fırsatlarına daha güçlü hazırlanması için attıkları bu adıma Borsa İstanbul yatırımcılarının büyük ilgi gösterdiğini belirten Oran, şunları kaydetti:

"Böylece bu süreci yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede ve piyasa değerini artırarak ve yeni yatırımcılar kazanarak tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu durum aldığımız aksiyonların sermaye piyasası tarafından da olumlu karşılandığının göstergesi olurken hem Sabancı Holding'e, hem de teknoloji sektörüne ve bu sektörün perakendesinde Türkiye'nin öncü markası Teknosa'ya olan güveni gösteriyor. Sabancı Holding liderliğinde, yatırımcılarımızdan da aldığımız güçle birlikte Teknosa'yı geleceğe en güçlü şekilde hazırlamak konusunda kararlıyız."

Sabancı Holding'in Teknosa'ya olan güvenini yineleyen Oran, Teknasa'nın büyüme, karlılık, çeviklik ve müşteri odaklılık konusunda sürekli geliştiğini ve güçlendiğini bildirdi.

Oran, "Daha da önemlisi hepimiz Teknosa'nın önünde çok büyük fırsatların olduğuna inanıyoruz. Kısa sürede başarıyla tamamlanan hisse satış süreci Teknosa'daki yeni yatırımların habercisi. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hiçbir zaman Sabancı Holding'in Teknosa'daki hisse oranı yüzde 50 + 1 hissenin altına düşmeyecek. Yani Sabancı Holding bugün olduğu gibi Teknosa'nın hakim ve en büyük hissedarı olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding iştiraklerinden, Türkiye'yi teknoloji market konseptiyle tanıştıran Teknosa, BThaber tarafından bilişim sektöründeki ilk 500 şirketin belirlendiği ve bu yıl 22'nci kez gerçekleştirilen "Bilişim 500" araştırmasında ödül kazandı.

Teknosa açıklamasına göre, 2020 yılını son 20 yılın en başarılı performansıyla kapatan Teknosa, Bilişim 500 araştırması sonucu Donanım Kategorisi'nde birinci oldu.

Hibrit olarak düzenlenen törende şirket adına ödülü Teknosa Kategori Yönetimi ve Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı Cenk Yenginer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cenk Yenginer, bu değerli ödüle bu yıl da layık görülmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "21 yıldır 'Herkes için Teknoloji' felsefesiyle çalışıyoruz. 'Yeni Neslin Teknosa'sı vizyonuyla dijitalleşme ve tüm kanallarda mükemmel müşteri deneyimi konusunda attığımız adımlarımızı her alanda güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Pandemiyle birlikte öne çıkan ihtiyaç ve trendleri adresleyecek ürünleri portföyümüze katıyor, müşteri eğilimleri doğrultusunda ürün ve marka çeşitliliğimizi artırıyoruz. Teknolojiyi, yenilikçi uygulamalarımızla tüketicilerimizle kesintisiz bir biçimde buluşturmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa'da genel müdürlük görevine Sitare Sezgin atandı.

Teknosa'dan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Topluluğu bünyesinde farklı pozisyonlarda üst düzey sorumluluklar da üstlenen Sezgin, Teknosa'nın ilk kadın genel müdürü oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Teknosa Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Timur, "Sabancı Topluluğu bünyesinde önemli sorumluluklar üstlenen ve özellikle elektronik perakendeciliği, perakendecilik, hizmet ve yeni nesil ödeme sistemlerini de kapsayan finansal hizmetler sektörlerindeki deneyimleri ile Sitare Sezgin'in genel müdür olarak atanmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Kendisinin bu güçlü deneyim ile Teknosa'nın vizyonu ve yol planında çok önemli katkıları olacağına ve şirketimizin önündeki fırsatları büyük başarılara dönüştüreceğine yürekten inanıyorum. Stratejik yol haritamızda yer alan uçtan uça en iyi müşteri deneyimi, dijitalleşme ve veri analitiği, sürdürülebilirlik ve çalışanlarla birlikte işin geleceğine uyum konularıyla ilgili yatırımlarımız, bundan sonra Sitare Sezgin’in liderliğinde tüm paydaşlarımız için değere dönüşmeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

– Sitare Sezgin

İzmir Amerikan Koleji'nin ardından 1997 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan ve yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi'nde finans ağırlıklı tamamlayan Sezgin, iş yaşamına 1999 yılında Bain&Company şirketinde başladı. 2001-2004 yıllarında The Boston Consulting Group'ta Kıdemli Danışman olarak görev yapan Sezgin, 2004 yılında Sabancı Topluluğu'na katıldı.

Sitare Sezgin, 2004-2009 yılları arasında Sabancı Holding Perakende Grup Başkanlığı'nda Strateji ve İş Geliştirme Müdürü, 2010-2011 yıllarında Akbank'ta Yeni Ürün ve Kanal Geliştirme biriminde Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

Ağustos 2011-2018'de Boyner Grup’a bağlı Back-Up ve Bofis Turizm şirketlerinin genel müdürlüğü görevini üstlenen Sezgin, Mart 2016-2018'de Carrefoursa ve Avivasa’da bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak da görev yaptı.

Sezgin, Şubat 2018'den bu yana Akbank iştiraki AkÖde şirketinin genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.