Terör örgütü YPG/PKK'ya sonbahar darbesi

ERZURUM (AA) – Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen, çocuk, genç ve yaşlı ayırt etmeksizin saldırılar düzenleyen terör örgütü YPG/PKK’ya karşı kararlı mücadelesini sürdürüyor. Gece gündüz YPG/PKK’lı teröristlerin peşini bırakmayan ve haftalarca arazide kalan güvenlik güçleri, sonbaharda kış üslenmesine hazırlanan örgüte yönelik yoğun operasyonlar gerçekleştirdi.

Kış ve yaz aylarında kırsalı YPG/PKK’ya adeta dar eden güvenlik güçleri, eylül, ekim ve kasım aylarında da kararlılıkla yürütülen operasyonlarla teröristlere ağır darbe indirdi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 1 Eylül-30 Kasım arasındaki 3 aylık sonbahar döneminde terör örgütü YPG/PKK saldırılarında 11 güvenlik görevlisi ile 3 işçi şehit düştü.

3 ayda 382 terörist etkisiz hale getirildi

Güvenlik güçleri, ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik hain saldırılar düzenleyen terör örgütü YPG/PKK’ya yurt içi ve dışında hava ve kara operasyonlarıyla karşılık verdi. Sonbaharda yurt içi ve dışındaki operasyonlarda aralarında sözde sorumluların da bulunduğu 382 terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütü YPG/PKK ve örgütün gençlik yapılanmasına yönelik pek çok ilde aynı dönemde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan çok sayıda zanlıdan 165’i tutuklandı.

Yurt genelinde büyük çaplı operasyonlar yürütüldü

İçişleri Bakanlığı, terör örgütüne yönelik Mardin’de 1 Eylül’de “Yıldırım-8 Savur Operasyonu”, Bingöl, Diyarbakır ve Muş’ta 3 Eylül’de “Yıldırım-9 Şenyayla Operasyonu”, Van’da 8 Eylül’de “Yıldırım-10 Norduz Operasyonu”, Siirt’te 11 Eylül’de “Yıldırım-11 Herekol Operasyonu”, Bitlis’te 18 Eylül’de ise Yıldırım-12 Beşkaynak Operasyonu” başlattı.

Ekim ayında ise Bitlis’te “Şehit Jandarma Er Şevket Kesip 2020-51 Operasyonu”, Van’da “Yıldırım-10 Operasyonu”, Batman ve Diyarbakır’da 1451 personelin katılımıyla “Yıldırım-14 Zori Operasyonu”, İskenderun ve Amanoslar’da “Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu”, Hakkari’de “Yıldırım-2 Cilo Operasyonu” yürütüldü.

Jandarma ve güvenlik korucularının katılımıyla düzenlenen operasyonlarda teröristlere ait çok sayıda sığınak ve barınak imha edildi.

“Kırmızı” ve “turuncu” kategoride aranan terörist etkisiz hale getirildi

Sonbaharda yurt genelinde yürütülen operasyonlarda terör örgütü PKK’nın birçok sözde sorumlusu da etkisiz hale getirildi.

Bitlis’te 6 Eylül’de yapılan operasyonda etkisiz hale getirilen 6 teröristten birinin PKK’nın, Terörden Arananlar Listesi’nde “turuncu” kategoride yer alan sözde YJA Star sorumlusu “Rohani Dersim” kod adlı Özlem Atsak olduğu belirlendi.

Yıldırım-10 Nordoz Operasyonu kapsamında, Van’ın Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi kırsalında 11 Eylül’de teröristlere yönelik hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin “kırmızı” kategoride aranan ve örgütün sözde Botan saha sorumlusu olan “Agit Civyan” kod adlı Vahiyettin Karay olduğu tespit edildi.

Bu teröristin, 2007’de 12 askerin şehit olduğu Hakkari Dağlıca saldırısının planlayıcı ve uygulayıcılarından olduğu, 22 Ağustos 2008’de Yüksekova Havre Tepe’deki askeri birliğe sızma eylemini gerçekleştiren grup içerisinde bulunduğu, 19 Ağustos 2008’de Hakkari Yüksekova Karlı köyünde askeri konvoyun geçişi esnasında el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi ve 12 Temmuz 2008’de Yüksekova Veragöz bölgesinde askeri malzeme taşıyan kamyonların yakılması talimatını verdiği belirlendi.

Şehit ve sivillerin kanı yerde kalmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Eylül’de Hakkari’nin Yüksekova kırsalında “turuncu” kategoride aranan “Velat” kod adlı terörist Eyyüp Alper ile örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösteren “Nidal” kod adlı Ahmet Akman’ın ölü ele geçirildiğini bildirdi.

Terör örgütünün sözde Esendere bölge sorumlusu olan terörist Alper’in, 2014’te Yüksekova’da Cengiz Topel Caddesi’nde bir otelin önündeki 3 askeri personelin şehit edildiği silahlı saldırı, 2017’de AK Parti Esendere Belde Başkanı Tayfun Ayhan’ın ağabeyi Murat Ayhan’ın hayatını kaybettiği silahlı saldırı ile daha birçok kanlı eylemin faili olduğu tespit edildi.

Etkisiz hale getirilen diğer terörist Akman’ın ise örgütte sabotajcı olarak faaliyet gösterdiği, 2018’de Yüksekova Çobanpınar köyü yolunda polis özel harekata ait zırhlı araç geçerken düzenlenen ve 1 özel harekat polisinin şehit düştüğü, 10 özel harekat polisinin yaralandığı bombalı saldırının failleri arasında olduğu belirlendi.

Terör örgütü PKK’nın sabotajcısı olan ve turuncu kategoride aranan “Baver-Çektar” kod adlı terörist, Erzincan polisinin koordinesinde eylül ayında Amasya’da düzenlenen operasyonda, üzerindeki el bombası ile intihar eylemi yapmak isterken etkisiz hale getirilip yakalandı. Terörist, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

“Kırmızı” bültenle aranan terörist etkisiz hale getirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 3 Ekim’de düzenlenen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen PKK’lı teröristin “kırmızı” kategorideki “Doktor Amara” kod isimli Müzeyyen Aydınlı olduğu belirlendi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak’ın kuzeyinde 6 Ekim’de yaptığı operasyonda, işlediği suçlar nedeniyle Interpol tarafından uluslararası düzeyde “kırmızı bülten”le aranan, PKK’nın sözde özel güç birimi sorumlusu “Jir” kod isimli Mazlum Demir etkisiz hale getirildi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 18 Ekim’de düzenlenen “Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu” kapsamında etkisizleştirilen bir teröristin, 2016-2017 yıllarında örgütün sözde Amanoslar Saha Dörtyol-İslahiye grup sorumlusu ve saha yürütme üyesi olduğu, örgütün dağ kadrosunda 23 yıldır faaliyet yürüten ve 3 milyon liraya kadar ödülle aranan “mavi” kategorideki “Dilşer” kod adlı Hüseyin Acar olduğu açıklandı.

Bu teröristin de aralarında bulunduğu bazı teröristlerin 28 Eylül ile 10 Ekim tarihlerinde ayrı ayrı gruplar halinde Suriye’nin Münbiç bölgesinden paramotor ile havalanıp terör faaliyetlerine katılmak için Türkiye tarafına geçtiği belirlendi.

Firari milletvekilinin terörist oğlu da yakayı ele verdi

Hatay Amanoslar’da 19 Ekim’de güvenlik korucularının desteğiyle gerçekleştirilen operasyonda bir terörist öldürüldü, bir terörist de sağ yakalandı. Sağ yakalanan teröristin, halen yurt dışında kaçak olan eski BDP Genel Başkanı, 24. Dönem HDP Muş Milletvekili Demir Çelik’in “gri” kategoride aranan oğlu “Savaş” kod adlı Yoldaş Selim Çelik olduğu açıklandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesi Cudi Dağı kırsalında 7 Ekim’de “Yıldırım-1 Operasyonu” kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ve MİT’in müşterek düzenlediği hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen 2 teröristten birinin, örgütün sözde Botan eyaleti Cudi cephesi Derebaşı-Kösreli takım sorumlusu “Baran Kıçi” kod adlı Ahmet Çağdavul olduğu tespit edildi.

MİT Başkanlığı, Cizre Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne yönelik 26 Ağustos 2016’da gerçekleştirilen ve 13 polis memurunun şehit düştüğü terör saldırısının planlayıcısı “Demhat Sperti” kod adlı PKK’lı terörist Mesut Taşkın’ı 9 Kasım’da yurt dışında düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

“Kırmızı” kategoride aranan PKK’nın sözde Tunceli saha sorumlusu terörist İsmail Sürgeç, 12 Kasım’da etkisiz hale getirildi.

MİT’in, Irak’ın kuzeyinde düzenlediği operasyonda “gri” kategoride aranan PKK’nın sözde Sincar gümrük sorumlusu Azad Heşet kod adlı İrfan Akcan, 17 Kasım’da etkisiz hale getirildi. Terör örgütü PKK’ya 2010’da katılan Akcan’ın, 2015’te Silopi’de “çukur-barikat” olaylarında jandarma, polis ve TSK personelinin şehit edildiği saldırılara katıldığı bildirildi.

“Gri” kategoride yer alan ve terör örgütü PKK/KCK’nın Irak ile Suriye arasındaki terörist sevkini koordine eden “Dıhlaz” kod adlı Hizret Çalkın ile yanındaki teröristler de 24 Kasım’da Irak’ın kuzeyinde katıldıkları toplantı sırasında nokta atışıyla etkisiz hale getirildi.

Şırnak Valiliği, “kırmızı” bültenle aranan terör örgütü PKK’lı terörist M.Ş’nin 27 Kasım’da Irak’ta yakalanarak Türkiye’ye getirildiğini bildirdi.

İkna yoluyla teslim olan örgüt mensubu sayısı artıyor

Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve sığınak ile barınaklarının imha edilmesi amacıyla sonbaharda yurt genelinde güvenlik güçlerince yapılan geniş çaplı operasyonlarda çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat ile yüklü miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Operasyonlarda, teröristlerce kullanılan çok sayıda mağara, sığınak ve barınak imha edildi. Böylece örgüte eleman kaybının yanı sıra kış üstlenmesi yapmaya çalıştığı sonbaharda lojistik açıdan da darbe vuruldu.

Emniyet ve jandarmanın ikna çalışmalarıyla terör örgütünden kaçışların arttığı bu yıl, 1 Ocak’tan bu yana ikna yoluyla teslim olan örgüt mensubu sayısı 7 Aralık itibarıyla 225’e yükseldi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Ev tekstili markası Linens, yeni satış mağazasını İstanbul Bağdat Caddesi'nde açtı.

Linens'ten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Tekstil tarafından kurulan ve Türkiye'den yurt dışına açılan "ilk" ev tekstili zinciri olma özelliğini taşıyan Linens, yurt dışı büyümesinin yanı sıra Türkiye'deki mağaza yatırımlarını sürdürüyor.

Yeni satış ve hizmet noktasını İstanbul Bağdat Caddesi olarak konumlandıran Linens, bu yatırımla Türkiye'deki mağaza sayısını 68'e çıkardı.

Ev yaşamına dair trend ürünleri tek çatı altında sunan Linens, 400 metrekare büyüklüğündeki yeni mağazasında, nevresimden banyo grubuna, aksesuardan bebek koleksiyonu ve mutfak grubuna kadar pek çok kategorideki ürünün satışını gerçekleştirecek.

HATAY (AA) – Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile sınır hattı ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanlarıyla Suriye hududunun sıfır noktasında toplantı yaptı.

6. Kolordu Komutanlığı Bahar Kalkanı Harekat Bölgesi Sektör Komutanlığı’ndaki toplantıda Akar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki hain saldırıda şehit olan 2 askere ve tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek sözlerine başladı.

Saldırıda yaralanan askerlerin sağlık durumunun iyi olduğunu, birinin ise ameliyatının sonucunu beklediklerini ifade eden Akar, şunları söyledi:

“Aldığımız bilgilerde görüyoruz ki oradaki arkadaşlarımız her türlü tedbirleri almışlar. Her türlü olasılığa, ihtimale karşı personeliyle, silahıyla, aracı gereciyle tüm hareket tarzlarını uygulamışlar. Haince, alçakça bir saldırı sonucu arkadaşlarımız şehit oldu. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, kalmayacak. Buradaki mücadele devam edecek. Mücadeleyi sabırla, azimle ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu mücadelede sona gelmeden bir şey bitti diyemeyiz. Daha önce yaptıklarımızın anlam kazanabilmesi için mücadelemizin sonuna kadar gitmesi lazım. Buradaki emeklerin boşa gitmemesi için çalışmayı sürdürüyoruz. Şehitlerimizin kanlarının boşa akmadığını da göstermek için verilen vazifeyi mutlaka başarmamız lazım.”

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere Türkiye’nin seyirci kalmadığını, hudutlarının ve vatandaşlarının güvenliği için Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekatlarının yapıldığını hatırlatan Akar, “Hudutlarımızın güneyinde adı ‘ister terör koridoru’ ister başka bir şey olsun herhangi bir oluşuma müsaade etmemiz asla söz konusu olamaz. Mehmetçik eğer bu terör koridorunu parçalamasaydı bugünlerde çok daha yoğun, kapsamlı, derin farklı problemlerle uğraşıyor olurduk. Bunun kıymetinin çok iyi anlaşılması gerekir.” diye konuştu.

Bahar Kalkanı Harekatı sonrası İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlere de değinen Akar, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya Federasyonu ile yaptığımız görüşmeler sonrasında imzalanan mutabakatlar var. Biz bu mutabakatlara uyuyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Muhataplarımızın da bu mutabakatlara, buradaki sorumluluklarına uymalarını bekliyoruz. Buradaki ateşkesin sürmesi, istikrarın bir an önce sağlanması, bölgenin güvenli bir hale gelmesi ve özellikle oradaki Suriyelilerin rahat ve güven içinde yaşayabilmelerine yönelik ortamın sağlanması lazım. Bu oradaki insanların güvenliği ve huzuru için önemli olduğu kadar herhangi bir şekilde yeni bir göç dalgasının meydana gelmemesi için de önemli. Bizim Türkiye olarak yeni bir göç dalgasına tahammülümüz yok. Göçün önlenmesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz lazım. Bunun da temelinde bölgenin güvenli, istikrarlı hale gelmesi yatıyor. Buna gayret gösteriyoruz.”

“Taarruzi ruh”

TSK personelinin kahramanlığı, azim ve kararlılığıyla ülkesinin ve milletinin savunması ve güvenliği için gerekenleri yapmayı kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Akar, “Bu yılın başından itibaren yurt içi, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarda 1926 terörist etkisiz hale getirildi. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz artan bir şiddet, tempo ve taarruzi bir ruhla devam edecek. İnşallah Mehmetçik en son teröristi etkisiz hale getirerek terör belasından milletimizi kurtaracak ve hudutların güvenliğini sağlayacak.” diye konuştu.

Akar, söz konusu faaliyetlerin Irak ve Suriye’nin sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılı şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, “Bizim tek hedefimiz teröristler. Teröristlere karşı mücadele ediyoruz. Terörist neredeyse hedefimiz de orasıdır. Teröristler, Mehmetçiğin nefesini enselerinde hissediyor.” dedi.

“Hudut namustur”

Hudut güvenliğine yönelik faaliyetlere de değinen Akar, şunları kaydetti:

“Hudut namustur. Çok açık ve net. Bu konuda Mehmetçik büyük emek harcıyor. Bunu çok yakından görüyoruz. Gece-gündüz, yağmur-çamur, yaz-kış demeden büyük emek harcıyor, ter döküyor, gerektiği yerde hayatını, canını ortaya koyuyor. Yapılan bu mücadele son derece saygıdeğer ve anlamlıdır. Herkesten beklentimiz bu mücadeleye saygı göstermeleridir. Mehmetçik bu konuda elinden geleni yapıyor, bundan sonra da yapmaya devam edecek.”

Toplantının sonunda Akar’ın bir araya geldiği birlik komutanları, verilecek tüm görevlere hazır olduklarını belirtti.

Akar ve komutanlar, toplantının ardından Harekat Merkezi’ne geçerek sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Muhabir: Sarp Özer