Terörden arındırılan Çukurca renkli etkinliklerle gündeme geliyor

HAKKARİ(AA) – El değmemiş doğası, tarihi mekanları, yıllarca terörün gölgesinde kalan güzellikleriyle öne çıkan Hakka’nin Çukurca ilçesinde, güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya yönelik başarılı operasyonları sonucu sağlanan huzur ve güven ortamının coşkusu yaşanıyor.

Terörün yarattığı tahribatların ortadan kaldırıldığı ilçenin gelişmesine katkı sunmak, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla Valilik, Kaymakamlık, Belediye, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının destekleriyle birçok ulusal ve uluslararası etkinlik düzenleniyor.

Bu kapsamda ilki 2018’de düzenlenen ve geleneksel hale getirilen “Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali” ile rafting, fotosafari, yamaç paraşütü, dağ tırmanışı, off-road, Türkiye Paintball Şampiyonası gibi birçok organizasyona ev sahipliği yapan Çukurca, çok sayıda fotoğraf tutkunu ve doğaseveri ağırlıyor.

Fotoğraf tutkunları, ilçenin yöresel kıyafetlerini, tarihi kale evleri, su ile çalışan değirmenlerini ve günlük yaşamını fotoğraf karelerine yansıtırken, doğaseverlerde doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı gibi etkinliklerle eşsiz doğanın tadını çıkarıyor.

“Artık kabuğunu kıran, kendini gösteren bir Çukurca var”

Kaymakam Hasan Kurt, AA muhabirine, bölgede huzur ve güven ortamının hakim olduğunu, bu kapsamda düzenlenen festivalin ilçe için önem taşıdığını söyledi.

Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle ekstrem sporlara elverişli olduğunu vurgulayan Kurt, “Yamaç paraşütü, trekking, kaya tırmanışı gibi doğa sporlar yapılıyor. Bu festival bölgedeki değişimin en önemli göstergelerinden bir tanesi. Bölgenin en güzel vadilerinden birisinden geçerek doğa yürüyüşü yapacağız. Çukurca, Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılımcı ağırlayan bir ilçe artık. Bölgede huzur var, güven var. Doğal güzellikleri daha ön plana çıkıyor. Tarihi dokusu insanların ilgisini çekiyor. Geleneksel hale getirdiğimiz festivalimiz bir festivalin çok ötesinde anlam taşıyor. İngiltere’de yaşayan bir vatandaşımız sırf bu programa yetişebilmek için programını ona göre ayarlamış. Artık kabuğunu kırıp ulusal ve uluslararası platformlarda kendini gösteren bir Çukurca var.” diye konuştu.

Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar ise “Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali” ile ilçenin doğal güzelliklerini ve yöresel ürünlerini ön plana çıkarmak istediklerini ifade etti.

Birçok ilden misafir ağırladıklarını anlatan Dündar, “Şimdiye kadar 150’ye yakın fotoğrafçımız var. Onun dışında da birçok kişi katılıyor. Onları kültürümüzle birleştiriyoruz. İlçemiz hep terörle, kötü olaylarla anılıyordu. Artık bunu kırmak istiyoruz. Devletimizin son yıllardaki başarılı operasyonları sonucu üç yıldır en ufak bir terör olayı bile yaşanmadı. Biz artık Çukurca’nın doğal güzelliklerini, yöresel ürünlerini ön plana çıkarmak istiyoruz. Dışarıdan gelen insanlar ilçemizi keşfedilmemiş bir yer olarak görüyorlar. İnsanları burada misafir etmekten çok mutluyuz.” dedi.

Festivale İstanbul’dan katılan Esra Erdöl de bölgenin beklediğinden daha güzel olduğunu dile getirerek, “Çukurca’yı çok sevdim. Çok canlı bir şehir. Bu kadarını beklemiyordum. Festival de gayet güzel geçiyor. Burası görülmesi gereken bir yer. Fotoğraf için malzeme çok. Çeltik tarlaları var, tahin yapılıyor. Değirmene gittik. Bu şekilde değişik kültürlerden insanlar tanıyoruz. İnsanı da çok iyi. Sabah köylere gitmemize rağmen hemen eve davet ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TEL ABYAD (AA) – Rakka iline bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Hristiyanlar, 11. yılına giren Suriye’deki iç savaşa rağmen saygı ve sevgi içerisinde yaşıyor.

Terörden kurtarılan Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde kurulan yerel meclisler, bölge halkını temsil eden tüm etnik grup ve dini mezheplerin temsilcilerinden oluşuyor.

Bölgede düzenlenen aşiret ve kabilelerin bütün toplantılarında Arapların yanı sıra tüm topluluklardan temsilci yer alırken katılımcılar, hem düğünlerde hem de taziyelerde bir araya geliyorlar.

AA muhabirleri, 21 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Tel Abyad barış ve huzur içinde bölge halkıyla görüştü.

Tel Abyad’ın Sird Köyü’nden Türkmen asıllı Celil Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1950’dan beri Tel Abyad’da yaşadığını söyledi.

Dede, “Hiç kimse farklı değil, Arap, Kürt, Hristiyan hep beraber yaşıyoruz.” dedi.

“Barış içinde yaşıyoruz”

Kürt asıllı Tel Abyadlı Basel Hılfo ise annesinin Tel Abyad’ın en büyük Arap aşiretinin mensubu olduğunu dile getirdi.

Uzun zamandır ailesiyle Tel Abyad’da yaşadığını söyleyen Hılfo, “Ne Türkmenler ne Hristiyanlar ne de hiç kimse ile sorunumuz yok. Bir Kürt olarak burada bütün etnik gruplarla barış içinde yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Arap asıllı Fayez el-Kati de bölgede bulunan bütün etnik gruplarla barışçıl yaşam sürdürüldüğünü belirtti.

Kati, ilçede yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyan topluluklarla adeta bir mozaik teşkil ettiklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz burada bir aile gibiyiz. Bir Arap olarak, Tel Abyad’da yaşayan bütün insanların arasında kardeşlik bağını pekiştirmek ve halkımızı ülkemizin kalkınması için yek vücut olmaya davet diyorum.”

“Biz burada bir grup mensubu gibi yaşıyoruz”

Hristiyan topluluğa mensup Yaser Ali de asırlardır Tel Abyad’da yaşadıklarını belirterek, savaş yüzünden yurdunu terk edenleri tekrar ülkelerine dönmeye davet etti.

Ali, “Biz Tel Abyad’da farklı grup ve etnikler değiliz. Biz burada bir grup mensubu gibi yaşıyoruz.” diye konuştu.

Muhabir: Eşref Musa

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Emniyet İstihbarat Başkanlığı koordinesinde Siirt İl Emniyet Müdürlüğü, Havacılık Dairesi Başkanlığı, Siirt İl Jandarma Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığınca müştereken yapılan çalışmalarda, Siirt Pervari ilçesi Herekol Dağı kırsalında tespit edilen 5 kişilik PKK/KCK terör örgütü grubuna yönelik yapılan J-İHA/ SİHA destekli hava harekatında, örgüt mensupları etkisiz hale getirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.