Pts. Oca 27th, 2020

TEV, bağışçısı olan sanatçı Safiye Ayla Targan'ı kabri başında andı

İSTANBUL (AA) – Türk Eğitim Vakfı (TEV), bağışçısı olan Türk Sanat Müziği sanatçısı Safiye Ayla Targan'ı kabri başında andı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, sahneye çıkan ilk Türk kadın solistlerden, eşi Şerif Muhiddin Targan ile Türk Sanat Müziği'ne unutulmaz katkılar yapmış ölümsüz ses Safiye Ayla Targan, ölümünün 22. yıl dönümünde, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında, TEV yönetimi ve bursiyerler, sanatçının yakınları ve sanatçı dostları tarafından anıldı.

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, gençlere hayatları boyunca hakikati aramaları ve özgün olmaları tavsiyesinde bulunan Safiye Ayla Targan'ı rahmet ve şükranla andıklarını belirterek, sanatçının "Memleketin en büyük ihtiyacı eğitimdir" diyerek sanat hayatından kazandığı mal varlığını 1968 yılında hazırladığı vasiyetnamesiyle vakfa bağışladığını kaydetti.

Müzik ve güzel sanatlar alanında eğitim gören öğrencilere Safiye Ayla Targan adına verilen burs fonundan bugüne kadar 1745 burs sağlandığını dile getiren Günay, şöyle devam etti:

"Kendisi hiç şüphesiz yaşarken olduğu gibi, vefatının ardından da vakfımızın gücüne güç katan, çok kıymetli bir isim. Onu yeni nesillere tanıtmak ve adını yaşatmak arzusuyla anma etkinliklerimiz kapsamında yeni bir projeye imza atıyoruz. Safiye Ayla Targan'ın hayırsever, eğitim neferi yönünü ve zorluklarla dolu yaşamını nasıl bir başarı hikayesine dönüştürdüğünü, kendisinin 90 yıllık yaşamından aldığımız bir kesiti sunduğumuz, hayatı boyunca biriktirdiği gazete küpürlerinden faydalanarak senaryolaştıran bir belgesel hazırladık. Bu mini belgeselin gösterimleri ve özel eşyalarının, kıyafetlerinin kamuya açılacağı sergimiz sanatçının Sıraselviler'deki evinde Ayla Apartmanı'nda 17-22 Ocak tarihleri arasında açık olacak."

Afganistan'ın Gazne vilayetinde Ariana Afgan Havayollarına ait bir yolcu uçağı düştü

Reina'daki terör saldırısı davasında savcılık, Abdulkadir Masharipov'un 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Esed rejimi güçleri ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle, İdlib'de son 24 saatte 21 bin sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

#CANLI: Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerden Sevim Canbaz ve Sena Karaman, Elazığ Sürsürü Mahallesi Mevlana Camiinde kılınacak cenaze namazı ile son yolculuğuna uğurlanıyor https://www.pscp.tv/w/1YqGoQebbjvxv

TFF: "Yönetim Kurulumuz, sadece BtcTurk Yeni Malatyaspor-Trabzonspor maçını değil bölgede oynanacak tüm karşılaşmaları ileri bir tarihe ertelemiştir."

Adalet Bakanı Gül: "Deprem esnasından itibaren TCK anlamında suç teşkil eden hususlarla ilgili soruşturmalar büyük bir titizlikle devam etmektedir."

Adalet Bakanı Gül: "(Elazığ'daki deprem) Tüm cezaevindeki mahkum ve tutukluların sağlık durumları iyidir etkilenen olmamıştır."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Elazığ'da 2 bin yeni konut üretimine başlayacağız. Saha ve zemin etüt çalışmaları bugün itibarıyla başladı."

Sağlık Bakanı Koca: "(Elazığ'daki deprem) Hastanelerde yatarak veya yoğun bakımda tedavileri devam eden 86 yaralımız var."

İçişleri Bakanı Soylu, köylerde yıkılan evler için 16 bin lira destek vereceklerini bildirdi.