TGSD Başkanı Hadi Karasu'ya Avrupa’da önemli görev

İSYANBUL (AA) – Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Hadi Karasu, Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Konfederasyonu (EURATEX) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na seçildi.

TGSD’den yapılan yazılı açıklamaya göre, tekstil ve hazır giyimde Avrupa’nın en önemli sivil toplum kuruluşu EURATEX’in Genel Kurulu bugün yapıldı. Hadi Karasu, Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörlerinin ortak adayı olarak katıldığı genel kuruldaki oylamada EURATEX Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.

– "Türkiye’nin önemi daha da artıyor"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Karasu, sektörde "yeni normal"in oluştuğu bir süreçte EURATEX yönetiminde sorumluluk üstlenmenin son derece "kritik ve önemli" olduğunu dile getirdi

Avrupa Birliği’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerine yönelik kararlarında EURATEX’i referans aldığını belirten Karasu, şunları kaydetti:

"AB’nin tekstil ve hazır giyim sektörlerine ilişkin mevzuatı yüzde 90-95 oranında EURATEX’in önerileri doğrultusunda şekilleniyor. Tekstil ve hazır giyimle ilgili politikaların oluşturulmasında rol alan, karar vericilere yol gösteren EURATEX yönetiminde üstlendiğim görevi ülkemiz ve sektörümüz adına çok önemsiyorum. Bu göreve Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörlerini temsil eden sivil toplum kuruluşlarının ortak adayı olarak seçilmiş olmaktan ayrıca gurur duyuyorum.

EURATEX bünyesinde Avrupa’da 160 bin Türkiye’de 35 bin olmak üzere çoğu KOBİ statüsünde 200 bine yakın işletme var. Bu işletmelerde 1 milyonu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon kişi istihdam ediliyor. Tüm dünyayı tehdit eden salgının ardından oluşan 'yeni normal'de tedarik zinciri yeniden şekilleniyor. Bu noktada 'local for local' üretim yapısının, dolayısıyla Türkiye’nin önemi daha da artıyor. ‘Yeni normal’ oluşurken sektörün stratejilerinin belirlenmesinde ve politika yapıcılara iletilmesinde EURATEX’e önemli görevler düşecek."

Hadi Karasu ayrıca "serbest ama adil ticaret" politikasının devamlılığı ve menşei kurallarının da bu dönemde EURATEX’in en önemli gündem başlıklarından biri olması gerektiğini dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ERZİNCAN (AA) – Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde, 5 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı kazada suya gömülen kamyonet, Karasu Nehri'nden çıkarıldı.

Önceki gün akşam saatlerinde meydana gelen ve ikisi bebek 5 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de yaralandığı kazada, kamyonetin düştüğü Karasu Nehri'nden çıkarılması için çalışma yapıldı.

Dalgıç ekiplerin suyun yaklaşık 10 metre altında tespit ettiği kamyonet, çelik halatlara bağlandı.

Kamyonet, 3 saatlik çalışmanın ardından İliç ilçesinde bulunan altın madenine ait vinçle sudan çıkarıldı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kurtarma çalışması sırasında Erzincan-Kemaliye kara yolu geçici süreyle ulaşıma kapatıldı.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde, 15 Haziran'da bir kamyonetin Karasu Nehri'ne düşmesi sonucu ikisi bebek 5 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

SAKARYA (AA) – Sakarya'nın Kocaali, Karasu ve Kaynarca ilçelerini kapsayan Melen İsale Hattı üzerinde kurulan Melen Botanik Vadisi projesiyle atıl alanlar ekonomiye kazandırılıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yaptığı yazılı açıklamada, Kocaali, Karasu ve Kaynarca ilçelerini kapsayan Melen İsale Hattı üzerinde Melen Botanik Vadisi kurulduğu belirtti.

Melen Botanik Vadisi'nde incelemelerde bulunduğunu aktaran Yüce, "78 kilometre uzunluğa sahip Kaynarca, Karasu ve Kocaali ilçelerimizin sınırlarında yer alan Melen Botanik Vadimizde biberiye, lavanta ve ıhlamur dikimlerimizi gerçekleştirdik. Atıl bir vaziyette olan bu alanı hem ekonomiye kazandırıyoruz hem de estetik bir görünüme kavuşturuyoruz. Atıl vaziyette olan 4 bin dekar alan cennet vadisine dönüşüyor." ifadelerini kullandı.

Verimli topraklardan da en iyi şekilde istifade edildiğini vurgulayan Yüce, 3 ilçeyi de kapsayan Melen Botanik Vadisi ile ülkede örnek bir çalışmanın hayata geçirildiğini kaydetti.

Vadinin güvenliğini sağlayacak atlı ekipler için yeni bir alan inşa edildiğini anlatan Yüce, şu değerlendirmede bulundu:

"Her 10 kilometrede bir arı kovanlarımız olacak. Böylelikle organik bal üretimini sağlamış olacağız. Ektiğimiz bitkilerin yanı sıra tıbbi açıdan önemli olan bitkileri de yetiştirmek adına Orman Bölge Müdürlüğümüz ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanı sıra kozmetik sanayiye de katkı sunacağız. Buradaki merkezde kozmetik sanayide kullanılmak üzere esansiyel yağlar çıkartacağız. İnsan sağlığına katkı ve takviye olacak çalışmaları da yine bu alanda gerçekleştireceğiz."

Yüce, hem turizm potansiyeline katkı sağlayacaklarını hem de üniversite iş birlikleriyle öğrencilere de burada imkanlar sunacaklarını bildirdi.