Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Gürcistan'da

BATUM (AA) – Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İran'la sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasından sonra Gürcistan'la olan sınır kapıların çalışma kapasitelerinin artırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Turagay, Sarp Sınır Kapısı'nda, Gürcistan Maliye Bakanlığı Gelir Servisi Başkanı Levan Kakava ile bir araya geldi.

Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak ve diğer yetkililerin de katıldığı görüşmede, Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp, Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarının daha etkin işlemesi ve buradaki tır giriş-çıkış işlem saylarının artırılması konuları ele alındı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Turagay, Gürcü mevkidaşıyla son derece olumlu bir toplantı düzenlediklerini ifade ederek, "Gayet verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Özelikle Gürcistan'la Sarp Sınır Kapımız, Türkgözü Sınır Kapımız, Aktaş Sınırı Kapımızın daha etkin ve daha fazla işlem sayısına nasıl ulaşabileceğimiz konusunda önlemler ve tedbirler üzerinde konuştuk." dedi.

Turagay, İran'la sınır kapılarının geçici olarak kapatılmasının ardından Gürcistan üzerinden ulaştırma konusunda sınır kapılarının daha etkin bir şekilde kullanılmasını hedeflediklerini aktararak, "Sarp, Türkgözü ve Aktaş Sınırı Kapılarımıza 77 tane ilave personeli görevlendirmiştik yakın zamanda, aynı personel artırımını karşı taraftan da talep ettik, onlar da Aktaş kapımızda daha fazla personeli görevlendireceklerini ifade ettiler." diye konuştu.

Orta Asya ülkelerine yapılan sevkiyatların sekteye uğramaması için çabaladıklarını kaydeden Turagay, "Bu kapsamda 35 bin tıra yakın bir tır aslında Gürcistan kapısı üzerinden Orta Asya Cumhuriyetlerimize açılacak. Dolayısıyla da Gürcistan bu noktada bizim için çok önemli kilit ülke konumunda." ifadesini kullandı.

Turagay, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapılarının daha etkin çalışmasını istediklerini belirterek, "Çok güzel ilişkiler, çok güzel dostluklar kurduk, onu da söyleyeyim ve önümüzdeki dönemde Sarp Kapımız ve Gürcistan'la olan sınır kapılarımızın daha etkin çalışacağına da inancımız tam." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AĞRI (AA) – Ağrı Jandarma Komutanlığından havalanan helikopterle ilk olarak kent semalarında sorumluluk bölgelerindeki araç yoğunluğunu denetleyen jandarma trafik ekipleri, daha sonra rotalarını Ağrı-İran ve Ağrı-Erzurum kara yollarına çevirdi.

Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İsa Çamcı ile Trafik Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Somay’ın da katıldığı denetimlerde, havadan tespit edilen hatalı sürücüler telsiz aracılığıyla kontrol noktalarındaki ekiplere bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) ekibinin de eşlik ettiği denetimde, 633 araç kontrol edildi.

Denetimlerde kurallara uymadığı belirlenen sürücülere ise cezai işlem uygulandı.

ANKARA (AA) – İran Cumhurbaşkanı Reisi, devlet televizyonunda yayınlanan röportajında, Tahran’da muhafazakarların oluşturduğu yeni hükümet döneminde ülkesinin izleyeceği iç ve dış politika hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önceki hükümet döneminde halkın hükümete yönelik güven duygusunun zayıfladığını belirten Reisi, “Bu dönemde, halkın zedelenmiş güvenini yeniden inşa etmeliyiz. İnsanların güvenini yeniden kazanmanın yolu dürüst olmaktır. Bütün devlet adamları dürüst olmalı ve verilen sözü dürüstçe yerine getirmeli ancak yerine getirilmiyorsa neden yerine getirilmediğini halka açıklamalıdır.” diye konuştu.

Kendi hükümetleri döneminde yolsuzlukla mücadele edeceklerini vurgulayan Reisi, şöyle devam etti:

“Bu hükümetin bakanları, yetkilileri ve yöneticileri yolsuzlukla mücadele konusunda bir anlayışa sahip çünkü hükümetteki şartımız her düzeydeki tüm yöneticiler için yolsuzlukla mücadeledir. Kameralar önünde halka cevap vermek sadece Cumhurbaşkanı’nın görevi değildir. Yöneticilerimizin her biri kendilerini her düzeyde sorumlu tutmalı ve halkımız her konuda bilgilendirilmelidir.”

Konuşmasının bir başka bölümünde ülke dışındaki İranlılara ülkeye yatırım yapma çağrısında bulunan Reisi, “Yurt dışındaki İranlılara, İran’ın yatırım için güvenli ve öngörülebilir olduğunu söylüyorum. Devlet kurumları da yatırım almaya hazırdır. dedi.

“Komşularımızla ilişkiler önceliğimiz”

Afganistan’daki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı, Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümetin oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti.

Afganistan halkının iradesiyle doğan bir hükümeti desteklediklerini ifade eden Reisi, ülkedeki çatışmaların durdurulmasının da önemini vurguladı.

Reisi, Afganistan konusunda farklı ülkelerden 50’den fazla yetkiliyle temas kurduğunu ve görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Afganistan’ın güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini dile getiren Reisi, “Sadece Afganistan değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği bizim güvenliğimizdir ve komşularımızla ilişkilerin önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdim.” ifadelerini kullandı.